skip to Main Content
Hemen dropshipping yapmaya başlayın!
Stripe Türkiye

Stripe Türkiye

1990’lı yılların sonunda dijital ödeme sistemleriyle bütün dünya yavaş yavaş tanışmaya başladı. Paypal, Debit ve eBay gibi öncü ödeme sistemleri, etkili bir alternatif olmaya başladı. Dijital para birimleri ise 2000’li yılların hemen başında kendini var etmeye başladı. Birçok marka müşterileri için farklı ödeme seçeneklerini devreye sokmaya başladı. Ödeme ve alışveriş geleneği ciddi bir devrim yaşamaya başladı. Mobil ya da sanal ödeme sistemleri bugün itibariyle sayılamayacak düzeydedir. iPara ülkemizde bu anlamda sanal cüzdan mantığında işleyen ilk yerli firma olmayı başarmıştır. Fakat Türkiye’deki girişimcilerin çoğu daha farklı ödeme sistemlerini benimsemiş durumda.

Paypal, Ecopayz, Stripe, Paynet, Jeton ülkemizde e-ticaretle uğraşanların ya da freelance çalışanların gözdesi olmuştur. Bunlar arasında Paypal ve Stripe, özellikle ön plana çıkan iki dijital ödeme sistemidir. Paypal geçen sene Türkiye pazarından çekildiği için şu anda güvenilir ödeme sistemleri arasında Stripe başı çekmeye başlamıştır.

Bu tip e-cüzdanlar ya da başka bir ifadeyle dijital cüzdan şeklinde bildiğimiz sistemler ciddi bir kullanım kolaylığı sağlıyor. Kredi kartınız ya da banka kartınızla alışveriş yaparken, ödeme yaparken eskisi gibi tedirginlik hissetmeyeceksiniz. Yüksek güvenlik altyapısına sahip olan dijital ödeme sistemleri aynı zamanda her defasında bilgilerinizi tek tek isteyerek sizi uğraştırmaz. Bu bilgileri kayıt esnasında sisteme kayıt ettirirsiniz ve her işlemde sisteme entegre olmuş olan kart bilgilerinizden pratik şekilde yararlanılarak zamandan ciddi şekilde tasarruf edilir. Şimdi Türkiye pazarına yakın zaman önce dahil olan Stripe ödeme sistemlerine biraz daha yakından bakalım.

Stripe Artık Türkiye’de

Paypal sonrası oluşan boşluğu değerlendirmek adına Türkiye’de birçok kişi güvenilir bir ödeme sistemi arıyordu. Stripe güvenilirlik açısından Paypal’la mukayese edilen, oldukça popüler bir dijital ödeme sistemine sahiptir. Ülkemizden birçok kişi merkezi Amerika’da bulunan Stripe firmasına ülkemizde de hizmet vermesi için mailler atıyordu. Nihayet bu çağrılar karşılıksız kalmadı ve artık Türkiye’den de hesap açıp işlem yapmak, alışveriş gerçekleştirip para transferlerini gerçekleştirmek mümkün hale geldi. Stripe, toplamda 130’dan fazla para birimini bünyesine katmıştır. Bu para birimleri içinde Türk Lirası’nı da görmek artık mümkündür. Türkiye’den sanal  alışveriş yapan insanlar, yaptıkları alışverişlerin sonunda ödemelerini yerel para birimlerine otomatik olarak çevirebilecek. Bu da yurtdışı merkezli sitelerden yapılacak olan alışverişleri daha pratik ve daha güvenli bir forma sokmaktadır. Normalde çok sayıda para birimini kullanmak adına büyük firmalar, o ülkelerden kendileri için ortaklar yaratmak durumunda kalıyordu. Stripe, para birimleri arasında çevirme hizmetini çok küçük bir komisyon karşılığında gerçekleştiriyor.

 Stripe’ı Farkı Kılan Nedir?

Stripe ödeme sistemini farklı kılan temel şey, çok basit bir mantıkla işleyen sisteminin olmasıdır. Diğer ödeme sistemleri gibi kaotik bir yapıya ve ara yüze sahip değildir. Ödemeler, raporlamalar, komutlar oldukça basit ve anlaşılırdır. Stripe kişisel paneliniz üzerinde her türlü bilgiyi şeffaf bir şekilde görmeniz mümkündür.

Ödemeyi yönetme açısından size önemli bir esneklik sağlayan Stripe, diğer sistemlerle kıyaslandığı zaman, oldukça da ekonomik bir sistemdir. Bir ticari hesap sahibi olmanıza gerek kalmaksızın Stripe sistemine Türkiye’den kolayca üye olabilirsiniz. Stripe bünyesinde yaptığınız her siparişin sonunda sistem sizden %2,9‘luk bir ücret keser.  30 sent ise işlem başına kesilen standart tutardır. Çok büyük bir işlem hacminiz varsa, örneğin senede 1 milyon Dolar ve üzerinde bir işletme hacmine sahipseniz, Stripe size bu konuda bazı kolaylıklar sunacaktır.

Sunduğu yeniden faturalandırma için asla hizmet bedeli almaz. Raporlama konusunda da özenli ve detaycı davranmayı ilke edinmiştir. Özel bilgileriniz ve profiliniz dışarıdan olası saldırılara karşı müthiş bir güvenlik altyapısından söz etmek mümkündür. Stripe üzerinden bilgilerinizi ya da kişisel bilgilerinizi en yakın rakiplerine dahi taşımak isteseniz, sistem ilkesel olarak size yardım etmekten geri durmaz. Öte taraftan canlı yardım veya mail aracılığı ile müşteri hizmetlerine görece daha kolay şekilde ulaşabilirsiniz.

stripe turkiye

stripe turkiye

Stripe İşbirlikçilerini Arttırıyor

Türk Lirası ile ödeme kabul etmeye başlayarak ülkemizdeki kullanıcıları heyecanlandıran Stripe’ın ne kadar güvenilir ve kurumsal bir ödeme sistemi olduğunu anlamak adına sadece işbirlikçilerine bakmak yeterli olacaktır.

Stripe ödeme sistemleri içinde en hızlı büyüyen firma durumunda. Kazandığı güvenle beraber dünyada birçok dev marka Stripe ile iş birliği içersine girmeye başladı. Stripe iş ortaklarını her geçen gün daha da arttırarak müşterilerinin alışveriş ağlarını geliştiriyor. Örneğin dünyanın en popüler e-ticaret platformlarından biri olan ve Türkiye’den de büyük ilgi gören Amazon, ödemeler konusunda Stripe sistemine fazlasıyla güven duyuyor. Bunun dışında Lyft, İsveç kökenli fatura servisi olan Klarna da yakın zaman önce sisteme dahil olan kurumlardan. Öte yandan Çin’de çok aktif olarak kullanılan WeChat ve Alipay’la da işbirliği gerçekleştirildi. Visa, Mastercard, Twitter gibi devler de Stripe ile güçlerini birleştiren platformlardan sadece bazıları.

Sadece 8 sene öncesinde kurulan Stripe, ödeme çözümleri konusundaki vizyonu, büyüme hızı ve kullanım kolaylığı ile hem şahsi kullanıcılara hem de işletmelere büyük bir nefes aldırmıştır.

Leave a Reply