skip to Main Content
Hemen dropshipping yapmaya başlayın!
Shopify Ürün Eklemek

Shopify Ürün Eklemek

Bir önceki içeriğimiz olan Shopify Simple Teması ve Tema Özelleştirmek yazı ve videosunda sitemizi oluşturup birkaç düzenleme yapmıştık. Sıra geldi ürün ekleme kısmına. E-ticaretin olmazsa olması, işin esası satmak istediğiniz ürünlerin mağaza vitrininde yani sitenizde sergilenmesidir. Sadece ürünlerin sergilenmesi de yetmez. Aynı zamanda ürün adı bilgisi, ürün tanım bilgisi ve ürün fiyatı gibi dataların da girilen ürünlere işlenmesi icap etmektedir. Shopify ürün ekmelek videosunda sizler için bu işlemin nasıl yapıldığını anlattık. Shopify ürün eklemek işlemi gerçekten türevlerine kıyasla oldukça basit.

Koleksiyon Oluşturmak

İnternet yayıncılığının en temeli kategorizasyondur. İnternet ortamı, web site hizmetleri karışıklığı tolere edemez. Kullanıcı sitenize girdiğinde aradığını bulamıyorsa her geçen gün siteniz kan kaybeder ve sonunda alanınız ne olursa olsun bitiş çizgisinde yazan yazı iflas olacaktır.

Bu nitelikler ışığında e-ticaret için ürünlerin kategorilere göre ayrılması çok önemlidir. Potansiyel müşteri yani kullanıcı siteye girer girmez aradığını bulabilmelidir. Bebek bezi yazıyorsa mamaları görmemesi gerekir. Ama aynı zamanda bebek bezi diye aratan kişinin aşağıda benzer ürünler kısmında, önerilen ürünler olarak ya da bunu alanlar bunu da aldı gibi bir mottoyla bebek bezini de görmelidir. Bu bir satış stratejisidir. Zira bebek bezine ihtiyacı olan insanın kuvvetle muhtemeldir ki bebek mamasına da ihtiyacı vardır.

Tüm bu süreç kategorizasyon işine bağlıdır. Kategoriler ayrı ayrı birbirinden farklı bir şekilde kullanıcı ile buluşturulmalı ancak ayrılan kategoriler de birbiriyle ilişkili halde olmalıdır.

Shopify ile bu ilişkileri düzenlemek oldukça kolay. Tek yapmanız gereken koleksiyonları ve etiketleri doğru şekilde kullanmak. Videoda anlattığımız gibi ürün yelpazeleri için koleksiyonlar oluşturmamız gerekiyor ilk önce. Sonra gerekmesi dahilinde bu koleksiyonlara eklenecek ürünlere etiket bilgileri girilebilir. Örneğin diş ürünleri için “diş ürünleri” koleksiyonu oluşturulur ve bu kategoride eklenen diş macunu, diş ipi gibi ürünler de bu koleksiyona eklenir. Diş ipleri farklı markalarda olabilir. Diş ürünlerine eklenen diş ipleri ayrıca farklı marka etiketkeriyle yayınlanabilir.

Son Eklenen Ürünler

Son eklenen ürünler veya öne çıkan ürünler gibi bölümler de e-ticaret için oldukça önemlidir. Bu tarz bölümleri de Shopify’da farklı yöntemlerle kolayca oluşturabilirsiniz. Belli başlı bir koleksiyona ürünleri ekleyerek veya belli etiketi taşıyan ürünleri son eklenen ürünler koleksiyonuna ekleterek yapılabilir.

Leave a Reply