skip to Main Content
Hemen dropshipping yapmaya başlayın!
Shopify Panel Tanıtımı Ve Tema Seçmek

Shopify Panel Tanıtımı ve Tema Seçmek

Shopify Panel Tanıtımı ve Tema Seçmek Bölümünde Admin sayfasını yani Yönetici panelimizi inceleyeceğiz.

Shopify Yönetim paneli

Bu videomuzda daha önceki derslerde ayrıntılı bir şekilde incelediğimiz ve ne amaçla kullanıldığına değindiğimiz Shopify platformunun kurulum sonrası kısımlarından olan yönetim paneline değineceğiz. Shopif yönetim paneli, e-ticaret sitesi sahibinin arka planda işlerini yöneteceği kısım. Ürün eklemek, ürün bilgisi güncellemek, satışları denetlemek gibi olayları yapacağı yer. Dana sonraki bölümlerimizde bu konuları da göstereceğiz.

Shopify yönetim paneli İngilizce olması dışında oldukça kullanıcı dostu. Görünüşü WordPress paneline benzemekle birlikte kullanımı daha kolay ve daha sade. Yönetici panelinin sol kısmında değişiklik yapmak istediğiniz alanlara ulaşabiliyor, yaptığınız değişiklikleri ve güncellemelerin neler olduğuna sağ kısımdan ulaşabiliyorsunuz.

Panlemizde ilk yapmak istedğimiz değişiklik, tema değişikliği. Tema değişikliği admin tarafını yani yönetici tarafını ilgilendiren bir olay değildir. Tema değişikliği kullanıcı tarafını, sitenizi ziyaret eden müşterilerin göreceği internet sayfalarını ilgilendirir. Bu ekrana nasıl ulaşıldığını Shopify inceleme yazımızda incelemiştik.

Shopify Temamızı nasıl değiştiriyoruz?

Ekranın sol tarafında kalan menülerde “Online Store” başlığının altında “Themes” kısmı var. Oraya tıkladığımızda Tema değşikliklerini yapabileceğimiz kısım açılacak. Bu kısımda mevcut temayı da “customize” diğerek özelleştirebiliriz, yeni tema da ekleyebiliriz. Bir adet yeni tema ekleyelim. Ücretsiz tema kullanacağız. Bunun için aşağıda “Free Themes”, ücretsiz temalar bölümü var. Video’da gördüğümüz gibi “Explore free themes” diğerek ücretsiz temaların bulunduğu bölüme erişim sağlıyoruz. Bu bölümde karşımıza ücretsiz temaları seçebileceğimiz bir palet çıkacak. Buradan da sitediğimiz temayı seçip “add theme” yani temayı ekle diyoruz. Artık yeni temamızı kullanabiliriz.

Eklenen Yeni Temayı Kullanmak

Theme name bölümüne yeni eklediğimiz temanın isminin gelmesi lazım. Geldiyse tema isminin yanında “customize”, özelleştir kısmı olacak. Buraya tıklayarak yeni temamızı özelleştirebilir, yaptığımız değişiklikleri ön izlemede görebiliriz.

Tema Üzerinde Değişiklik Yapmak ve Yayına Almak

Customize dedikten sonra artık temamızı kişiselleştirebiliriz. Logo ekleyebilir, menüleri dizayn edebilir eğer varsa slider ayarlarını yapabiliriz. Ürünlerin sergilendiği bölümü düzenleyebilir ve footer denilen sitenin en alt kısmına metin ekleyerek istediğimiz bilgileri yazabiliriz. İşlemlerimizi tamamladıktan sonra “publish” diyerek yayınlamayı unutmuyoruz.

Tüm düzenlemeleri gerçekleştirdikten sonra linkimizde hala “pre-launch” yani yayın öncesi sayfasının yayında olduğunu görüyoruz. Bunu değiştirip mağaza sayfamızın gözükmesi için yine “Online Store” Bölümünün altındaki “Preferences” kısmına tıklamamız gerekiyor. Tıkladıktan sonra açılan bölümün en üstünde “What’s live” kısmında mağazımız ziyaret eden insanları karşılayan sayfa ayarları mevcut. Burada gördüğümüğüz gibi “pre-launch page” işaretli gözüküyor. Mağazamızın gözükmesi için “Online Store” kısmının işaretli olması lazım. Ancak videomuzda da görüldüğü gibi bunu işaretlemek için ücretli paketlerin birinden yararlanmamız gerekiyor.

Leave a Reply