skip to Main Content
Hemen dropshipping yapmaya başlayın!
Shopify Ödeme Yöntemi Tanımlama Ve Checkout

Shopify Ödeme Yöntemi Tanımlama ve Checkout

Shopify Ödeme Yöntemi Tanımlama ve Checkout içeriğimize kadar diğer içeriklerimizde Shopify ile yapılabilecek ve yapılması gereken pek çok konuya değindik. Shopify Ürün Eklemek ve Shopify Simple Teması ve Tema Özelleştirmek gibi konu başlıkları bu seriye ait içeriklerden sadece birkaçı. Shopify Ödeme Yöntemi Tanımlama ve Checkout kısmında ise ödeme sistemi entegrasyonunu inceleyeceğiz.

Shopify ile e-ticaret ve dropshipping temalı serimizde belirlediğimiz alanlara, e-ticaretin olmazsa olmaz ögelerine değinmeye çalıştık elimizden geldiğince. En önemli konu yapılandırma gereğince en son içeriklerden birine kaldı. Bu konu da sistemimize bir ödeme yöntemi tanımlamak. En mükemmel, şahane e-ticaret sitesini yapsanız da eğer bu sistemden ödeme alamıyor dolayısıyla da satış yapamıyorsanız oraya kadar yaptığınız işin hiçbir anlamı yok demektir. Tekeri olmayan bir Ferrari’niz var şeklinde bu durumu bir benzetme ile açıklama getirsek hiç de abartmış olmayız.

İşin içine ödeme alma yani kısaca “para alış verişi” girdiği zaman her alanda olduğu gibi bu alanda da işler biraz olsun karmaşıklaşıyor. Zira Shopify hesabı satın alırken, tedarikçi ararken ya da sitenizi videolarımızda gösterdiğimiz gibi kimse sizden bir resmiyet beklememektedir. Ücretini ödediğiniz hizmetleri şahsi olarak alabilmektesiniz. Ancak, sitenize ödeme sistemi entegre etme işine girince ödeme sistemi geliştiricileri sizlerden resmi bir oluşum talep etmektedir. Çünkü kullanıcıdan alınan ödemenin sizin hesabınıza geçmesi, satış yapmanız için yasal bir yönünüzün, şirketinizin olması gerekmektedir. PayPal ödeme sistemine konu gelince ise Türkiye’de hizmet vermediği için işin içine farklı konular girmektedir.

Shopify ödeme yöntemi tanımlaması yapabileceğiniz sayfaya “Settings” ayarlar kısmından “Payment Providers” sekmesinden ulaşabilirsiniz. Burada sırayla PayPal ayarlarının, kredi kartı kabul seçeneğinin yapılabileceği sekmeler alt alta şekilde karşınıza gelecektir. “Accept Credit Cards” kısmından anlaşmalı olduğunuz firmayı seçmeniz gerekmektedir e-ticaret sitenize kredi kartıyla ödeme kabul edebilmeniz için. Bunu yapmak için seçeneklere tıkladığınızda Stripe’dan 2Checkout’a kadar bir sürü “Payment Providers” yani kredi kartı ile ödeme sistemi entegre etmenizi sağlayacak firma görebilirsiniz. Bu firmaların hepsini araştırmanızı tavsiye ederiz. Çünkü tüm firmaların kestiği komisyon yüzdeleri mevcuttur. Ayrıca performans da önemli. Kazandığınız paralar ne kadar çabuk hesabınıza aktarılırsa o kadar iyi demektir. Providers seçimini yaparken Güven ve Komisyon endekslerine dikkat etmeniz gerekir.

Shopfiy Checkout ayarlarının yapılandırılması da videomuzda göreceğiniz gibi oldukça basit. Aklınıza takılan soruları videoya yorum yaparak veya bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Leave a Reply