skip to Main Content
Hemen dropshipping yapmaya başlayın!
Shopify Nedir?

Shopify Nedir?

Shopify nedir ve ne yapar?

Shopify, ürünlerinizi satmak için online bir mağaza kurmanıza olanak tanıyan eksiksiz bir e-ticaret çözümüdür. Farenizle yapacağınız birkaç tıklama ile ürünlerinizi organize eder, mağazanızı özelleştirebilir, kredi kartı ödemelerini kabul edebilir ve siparişleri izleyip bu işleme yanıt verebilirsiniz.

Müşterilerim hangi ödeme yöntemlerini kullanabilir?

Çoğu Shopify mağaza sahibi kredi kartı ödemelerini kabul eder, ancak talep üzerine Para Yatırma gibi daha fazla seçenek sunabilirler. Shopify, birçok farklı ödeme işleme hizmetleri ile bütünleşir ve her zaman daha çeşitli ödeme yöntemleri tercih adilebilir. Ödeme yönteminizin detaylarını shopify ile paylaşmanız gerekmektedir.

Öğretici içerikler ve rehberleri nereden bulabilirim?

Aşağıdaki linklerden detayları bulabilirsiniz:

https://www.shopify.com/tour/ecommerce-website

https://help.shopify.com/

Kendi alan adımı Shopify ile kullanabilir miyim?

Evet, bunu yapmanın en kolay yolu Shopify kullanarak bir alan adı kaydetmektir. Bir alan adı kaydetmek için Shopify’a giriş yapın, Çevrimiçi Mağaza> Domains mağazanızın yöneticisine gidin.

Shopify, mevcut bir web sitesiyle veya başka bir sağlayıcıda kayıtlı bir alan adı ile de entegre olur.

Shopify ile hangi ülkeler ve para birimleri kullanılabilir?

Shopify, hemen hemen her ülke ve para biriminde çalışır.

Hangi diller destekleniyor?

Bir mağazanın e-ticaret mağazası, çıkış, e-posta iletişim vb. Herhangi bir dilde olabilir. Bir dükkanın idari arayüzü İngilizce’dir.

Bir sipariş aldığımda ne yapacağım?

E-posta, RSS veya mobil metin mesajıyla yeni bir sipariş bildirimi aldıktan sonra, hesabınıza giriş yapıp o siparişin ayrıntılar ekranını kontrol edersiniz. Müşterinizden daha fazla bilgi edinmeniz gerekiyorsa, doğrudan Shopify’den bir e-posta gönderebilirsiniz. Ardından, siparişi paketleyin, verilen gönderim adresine gönderin ve daha sonra siparişinizi ilgili gelişmeleri takip etmek için Shopify içinde sevk edilen olarak işaretleyin. Ödeme işlemciniz ayrı olarak yetki verme ve sonra para toplama ayarındıysa, sipariş verildikten sonra ne kadar para transfer edileceğini kontrol etmiş olursunuz ve sipariş gönderdiğinizde yalnızca işlemi tamamlayarak en iyi çevrimiçi iş uygulamalarını takip edebilirsiniz.

Shopify’ın maliyeti nedir?

Ücretsiz 14 günlük denememizle birkaç dakika içerisinde kurulum yapabilirsiniz. Deneme süresi dolduktan sonra, işletmenizin büyüklüğüne ve niteliğine en uygun olacak şekilde seçim yapmanız için çeşitli fiyatlandırma planları mevcut.

Shopify Türkiye

Shopify, ürünlerinizi çevrimiçi bir platformda satmak için mağaza kurmanıza olanak sağlayan bir e-ticaret çözümüdür. Ücretli bir yazılım olan Shopify, ürünlerin organize edilmesi, siparişlerin takibi, ödemelerin kabul edilmesi ve kampanyaların oluşturulması gibi birçok işlevi birkaç fare tıklaması ile sağlayabilmektedir. Web uygulama olarak çalışıyor olması sayesinde işletim sisteminden de bağımsız olarak çalışır ve herhangi bir kurulum gerektirmez.

Shopify Türkiye için de hizmet vermektedir. Günden güne daha fazla tanınan ve kullanılan Shopify, Türkiye’de birkaç site tarafında hali hazırda kullanılmaktadır. Temalar ve yazılımın dil çevirisine uygun olması sayesinde de Türkçe ve diğer dillerde hizmet verebilmektedir. Peki, neden Shopify tercih etmeliyiz? Ücretli olmasına rağmen bu kadar tercih edilmesinin sebebi nedir? Şimdi dilerseniz kafanızda belirecek bazı sorulara cevap arayalım.

Shopify Kullanmanın Avantajları

Shopify, Dünya üzerinde yaklaşık 1 milyona yakın bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Yazılımın bu kadar büyük bir kitle tarafından kullanılıyor olmasına ek olarak bu kullanıcıların hitap ettiği müşterileri de düşünürsek çok ciddi seviyelerde bir kullanıcı kitlesi ortaya çıkmaktadır. Bu kadar fazla kişi tarafından etkin ve yoğun bir şekilde kullanılan bir yazılım olması, yazılımın hatalardan son derece ayıklanmış olduğunun bir kanıtıdır ki bu da bir yazılım için son derece önemlidir.

Web uygulama olarak hizmet vermektedir

Shopify, bilgisayara herhangi bir yükleme yapmayı gerektirmemektedir ve internet tarayıcıları tarafından kendi adresi üzerinden hizmet vermektedir. Bu sayede işletim sisteminde de bağımsız olarak hizmet verir ve herhangi bir şekilde güncelleme ihtiyacı da bulunmaz. Yapılması gereken bir siteye üye olmak kadar basittir. Web uygulaması olmasının sağladığı diğer bir avantaj ise internet erişiminin olduğu cihazlar tarafından erişilebilir olmasıdır. Bu sayede istenilen her yerde rahatlıkla uygulama erişilerek gerekli kontroller ve değişiklikler yapılabilmektedir.

Teknik bilgi gerektirmez

Shopify, varsayılan olarak e-ticaret siteniz için gerekli uygulamaların çoğuna sahiptir. Bunlarla beraber temel işlemlerden olan ürün yönetimi, sipariş yönetimi, ödeme kabulü gibi işlevsellikler herhangi bir teknik bilgi gerektirmeden yapılabilmektedir. Uygulamanın arayüzündeki menüler kullanılarak sizlerin ekranlara ulaşması sağlanmaktadır ve bu ekranlar ile istediğiniz işlemleri birkaç fare tıklaması ile yapabilirsiniz.

Sitenin barındırma hizmetini de sağlar

Shopify, sahip olduğunuz alan adı için de hizmet vermektedir. Alan adınızı Shopify sunucularına yönlendirme yaparak, uygulama üzerinden sitenizi yönetmeniz mümkün hale gelmektedir. Bunun için Shopify tarafından paylaşılan adresleri alan adını aldığınız sitenin ilgili yerlerine yazarak rahatlıkla yapabilirsiniz. İhtiyaç duyulması halinde alan adı alınan sitenin destek birimiyle de iletişim kurulabilir. Ortalama olarak en fazla 1-2 dakikanızı alacak bir işlemdir. Bu işlem ile beraber artık siteniz Shopify sunucuları üzerinde çalışacaktır ve sizin sunucu yönetimi için herhangi bir çaba harcamanız gerekmemektedir.

Geliştiricilere açık bir yazılımdır

Shopify, belli düzeyde geliştirmeye açık bir uygulamadır. Uygulamanın sağladığı özelliklere ek olarak bazı özellikler 3. parti yazılımlar tarafından sağlanabilmektedir. Buna ek olarak e-ticaret sitenizin arayüzünü temalar sayesinde değiştirmeniz mümkün olmaktadır. Temaların uygulamaya uyumlu

olması ve aynı altyapı üzerinde çalışıyor olması sayesinde tema değiştirilmesi durumunda herhangi bir veri kaybı gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.

Ücretli Olması Bir Dezavantaj Mıdır?

Günümüzde hemen hemen her konuda ücretsiz hizmet veren uygulamalar ve hizmetler bulunmaktadır. E-ticaret sitesi için de aynı durum geçerlidir. Burada dikkat edilmesi gereken aldığınız hizmetin kalitesidir ve siz sağladığı yarardır. Ücretsiz olarak Shopify kadar kalitede bir hizmet sunuluyorsa tabii ki Shopify kullanmak bir dezavantaj olacaktır ama bu kadar kapsamlı bir hizmeti şuan ücretsiz olarak sunan bir uygulama bulunmamaktadır. Ücretsiz olarak sunulan çoğu işlevler, teknik bilgi gerektirmektedir ve herkes tarafından kullanılması mümkün olmamaktadır. Kullanılma ihtiyacı bile olsa ücret karşılığı bir teknik kişiden destek almak gerekmektedir.

Bir uygulamanın stabil çalışması, iş sürecinde yaşanacak olan aksaklıkları engelleyecektir. Özellikle e-ticaret gibi kişilerin güvenini kazanmanız gereken bir site yönetiyorsanız, ufacık bir hatanız bile çok büyük sonuçlara sebep olabilir. Bu sebeple yoğun bir test sürecinden geçmiş, canlı ortamda çok fazla kullanıcıya hitap ederek son kullanıcı testini de yaşamış uygulamalar tercih etmek gerekir. Aksi durumda yaşanacak bir aksaklık sonucu kaybedilecek maddi tutar, uygulamaya vereceğiniz tutarın çok çok üstünde olabilir.

Shopify Uygulamasını Deneme Şansı Var Mıdır?

Shopify, farklı ölçekteki mağazalar için farklı paketler sunmaktadır. Fakat bir ürün satın alırken kullanıcıların bunu deneme ihtiyacı hemen hemen her sektörde olmaktadır. Shopify da bu konuda şimdiye kadar edindiği tecrübe ve kullanıcı deneyimi sayesinde kullanıcılarına 14 günlük bir deneme süresi sağlamaktadır. Ücretsiz deneme süresi boyunca uygulamayı tanıyan ve test etme şansı bulan kullanıcılar, ihtiyaçlarını ne oranda karşılayacağını da bu sayede görebilmektedir. Ayrıca satın almak istediği takdirde seçeceği paketi de bu kullanım sırasında belirleme şansına ulaşmaktadır. Eğer siz de Shopify uygulamasını merak edip deneyimlemek istiyorsanız, buraya tıklayarak açılan sayfada ilgili yere mail adresinizi girerek “Get Started” butonuna basınız. Karar vermenizi kolaylaştıracaktır!

Leave a Reply