skip to Main Content
Hemen dropshipping yapmaya başlayın!
Shopify İnceleme

Shopify İnceleme

Shopify inceleme yazısında sizler için hem yazılı hem de video anlatım hazırladık. Serinin bir sonraki içeriği ise Shopify Panel Tanıtımı ve Tema Seçmek başlıklı yazımız.

Shopify ne işe yarar? Shopify, kolay bir şekilde e-ticaret mağazanızı kurmanızı, yönetmenizi ve satış yapmanızı sağlayan bir sistemdir. Drop shipping yapan girişimciler tarafından sağladığı kolaylıklar nedeniyle sıkça tercih edilir. Onun dışında kendiliğinden sağladığı ssl sertifikası gibi özelliklerle mağazanıza güven duyulmasını sağlar.

Shopify bundan önceki içeriklerimizde de bahsettiğimiz gibi e-ticaret sitesi kurulumunu ve yönetimini kolaylaştırmak için ortayta çıkmış ücretli bir sistemdir. Shopify kullanıcılarına 3 farklı paket sunar. Bu üç paketin fiyatları sağladığı olanaklara göre ayarlanmıştır. Paket özelliği arttıkça fiyat da artmaktadır. Ayrıca paket dışında ücretler ödeyerek mevcut paketinize farklı özellikler ekleyebilirsiniz. Shopify’ın sitesine girdiğinizde “Pricing” menüsüne tıkladığınızda paketlerin fiyatlarını ve özelliklerini görebilirsiniz.

Shopify gibi sistemlerin yaygınlaşmasının altında yatan sebep elbette insanların e-ticaret yapma eğilimlerinin oldukça artması. Shopify ve türevleri piyasaya çıkmadan önce internet dünyasının en kolay site kurma platformu WordPress’ti. WordPress, sağladığı olanaklar sayesinde internet dünyası için bir devrim niteliğindedir. Zira wordpress’te bir satır bile kod yazmadan web sitesi oluşturmak mümkündür. Kod yazmadan web sitesi oluşturmak bundançok değil, 15 sene önce tam bir hayaldi. Ancak artık mümkün. WordPress’in de Joomla gibi birden fazla muadilleri piyasada mevcut. Ancak kullanım kolaylığı, esnekliği ve geliştiric desteği sayesinde WordPress zirvedeki yerini koruyor. Yapılan araştırmalara göre piyasadaki web sitelerinin yaklaşık %60’ı WordPress’le yapılmış durumda. İlerleyen zamanlarda bu durum daha da artacaktır. WordPress’in bu kadar yaygın olması, kullanımının kolay olması gibi sebepler, yazılım geliştiricilerini bu platform üzerinden e-ticaret yapma fikrini ortaya koymuştur. WordPress platformunda özellikler “plugin” yani eklentilerle sağlanır. Yazılımcılar da kolları sıvamış ve Woo Commerce eklentisini ortaya çıkarmıştır. Woo Commerce kullanıcılarına sistemleri üzerinden e-ticaret mağazası oluşturma imkanı sağlar.

Biz, sitemizde Woo Commerce eğitimleri de yayınlayacağız. WordPress ve WooCommerce yazılım geliştirmeye kıyasla kod yazmadan sizlere bu imkanları tanıyor ama yine de şunu da belirtmek lazım ki WordPress yine biraz teknik bilgi gerektirir. Zaten en kolay sistemlerden biri olarak gözüken WordPress’in bile teknik bilgi gerektirmesi Shopify gibi sistemlerin önünü açmıştır.

Leave a Reply