skip to Main Content
Hemen dropshipping yapmaya başlayın!
Shopify Altyapısı Ve Yazilim Dili Nedir?

Shopify Altyapısı ve Yazilim Dili nedir?

Shopify açık kaynaklı, Ruby tabanlı şablon dili Liquid kullanılarak yazılmıştır. Shopify Blog sıklıkla girişimcilerin tema özelleştirmeleri yapmaları ve hataları düzeltmeleri için kullanışlı Liquid pratikleri sunmaktadır.

Programcılar yeni bir temaya başlamadan önce şablonlara işlevsellik eklemek için Liquid’i kullanabilirler. Tecrübeli geliştiricilerin istedikleri dili öğrenmeleri kolaydır ve Shopify, değerli yardım merkezi aracılığıyla temel bilgiler öğrenmeyi kolaylaştırır.

Olayların özüne baktığımızda yazılım dilleri veya Shopify’ın kullandığı yazılım dili son kullanıcıları pek de ilgilendirmez. Ancak kullandığınız platform hakkında ne kadar çok bilginiz olursa, sistemin de olanaklarından o kadar fazla yararlanabilirsiniz. Ünlü filozofun da dediği gibi, bilgi güçtür. Meşru konseptte değerlendirebileceğimiz bütün bilgiler, insanın işine yarar. Gayrimeşru veya illegal konularda edilen bilgiler de eğer uygulayıcısı konumunda olunmazsa, karşı tarafı tanımak ve gerekli önlemleri almak çaısından bazen tatbik edilmesi gereken kıymetli bilgiler olabilirler. Olaylara ve hayata bu bakış açısından baktığımızda Shopify hakkında ne kadar çok bilirseniz o kadar değerli, birikimli bir girişimci olrusunuz.

Shopify’da tercih edilen yazılım dili, gerekeren göz önüne alınarak tercih edilmiştir. Her yazılım dilinin kendince avantajları ve dezavantajları mevcuttur. Tıpkı normal konuşma dilleri gibi. Bazı lisanları öğrenmesi zor, konuşması kolaydır. Bazı lisanların konuşması ahenkli fakat bununla birlikte yazması zordur gibi düşünebilirsiniz.

Bu açıdan bakıldığında Shopify’ın geliştiren kadronun neden Ruby’yi tercih ettiğini bilmek ciddi bir teknik birikim gerektirir. Kaldı ki bu kadar teknik bir konu ne bu platformun konseptine uyar ne de sizin merakınızı celbeder. Girişimci için önemli olan en kısa zamanda en hızlı gelir getiren modülün kullanılmasıdır. Ekip yönetemeyecek, kendi yazılımını ya da CMS modülünü dizayn edemeyecek yatırımcılar için kurulan Shopify sistemi büyük kolaylıklar getirir. CMS sistemi, yani “content management system” kavramı ise yine önemli bir konudur. Türkçe karşılığı içerik yönetim sistemidir. WordPress, bu kategorideki en meşhur açık kaynaklı içerik yönetim sistemidir. WordPress kullanırken herhangi bir şekilde kod yazmanız icap etmez. Ancak içerik yönetim sistemlerini kullanabilmeniz için web tasarım bilgisi sahibi olmanız gerekmektedir. Aksi halde WordPress kullanamazsanız.

Leave a Reply