skip to Main Content
Hemen dropshipping yapmaya başlayın!

SEO Nedir? Nasıl Yapılır? İpuçları ve önemli bilgiler.

Makale içeriği:

 • SEO’nun önemi nedir?
 • SEO yaparken nelere dikkat etmek gerekir?
 • Dijital Pazarlama kavramına bakış
 • Kurumsal başarının arkasındaki sır: Kurumsal SEO
 • Google ve diğer arama motorları
 • Dropshipping ve SEO kavramı arasındaki ilişki nedir?

Bu makalemizde size, günümüzde dijital pazarlamanın en önemli aracı haline gelmiş olan SEO’dan ve SEO ile DROPSHIPPING birlikteliğinden bahsedeceğiz. Yazımıza dijital pazarlama profesyonellerinin zaten çoktan beri aşina olduğu ama son zamanlarda ürününü ya da hizmetini internetten satmak isteyen herkesin de duyduğu ve bilgi edinmeye çalıştığı Search Engine Optimization konusunun ne olduğunu açıklayarak başlayacağız.

Arama motoru dediğimizde ilk akla gelen şey Google. Biz de ilk olarak SEO’nun Google’da, ardından da diğer arama motorlarında nasıl uygulandığından bahsedeceğiz. Google ve diğer arama motorlarını kıyaslayarak size SEO konusunda işe yarayacak bilgiler vermeye çalışacağız. SEO, dijital dünyada yapacağınız bir eylemdir ve her eylemde olduğu gibi bu alanda da önce bulunduğunuz etki alanını analiz etmeniz gerekir. Ancak bu şekilde doğru davranışı sergileyebilesiniz. İşte bu noktada, SEO analizinin ne işe yaradığını ve nasıl yapıldığını anlatacağız.

Dijital pazarlama dünyasına yönelik olarak arama motoru optimizasyonu kavramıyla birlikte Google’ın sunmuş olduğu Google Adwords (Google Ads) adında bir reklamcılık hizmeti bulunuyor.  Biz de SEO ve Google Adwords (Google Ads) arasındaki farkları anlatıp ikisi arasında seçim yapmanız konusunda size yardımcı olacağız.

Hepimiz işimizi geliştirmek için onlarca seçenek arasından seçtiğimiz çözümün ne kadar işe yarar olduğunu bilmek istiyoruz. Kurumsal SEO nedir ve işletmenize ne kazandırır, başlığı altında SEO’nun kurumunuza/işletmenize reklam vermeye oranla düşük maliyetle kazandıracağı müşteri, prestij ve diğer avantajlardan bahsedeceğiz. Ardından SEO hizmeti alırken nelere dikkat edeceğinize değineceğiz.

Dijital pazarlamada SEO’nun etkin kullanıldığı alanlardan biri de Dropshipping denilen stoksuz ticaret sistemidir. Ellerinde stok tutmadan, sadece satıcıyla alıcıyı buluşturan dropshipping kullanıcıları, ürünleri dijital dünyada pazarlamak için çoğunlukla SEO kullanırlar ve başarıya ulaşırlar. Biz de size, Dropshipping sisteminde SEO’nun kullanımını açıklayacağız.

Yazımızı okumayı bitirdiğinizde, dijital dünyanın olmazsa olmazı SEO’yla ilgili kapsamlı bilgi edinmiş olmanın yanı sıra, Dropshipping yaparken SEO kullanımının nasıl başarıya ulaştırdığı konusunda tüyolar edinmiş olacaksınız. O zaman gelin, SEO ve DROPSHIPPING yolculuğumuza başlayalım.

Etkin İnternet Stratejisi kapsamında SEO nedir?

Bugün dünyada 4 milyarın üstünde insan internet kullanıyor, bu da tek tıkla alışveriş yapabilecekleri anlamına geliyor. Satışın gerçekleşmesinde zaman ve mekân sınırı yok artık. Anında satış yapma ve satın alma olanağı hepimize ulaşmıştı ve dünya bu durumdayken SEO devrimi başladı.

Şimdi yapılması gereken, satıcının diğer satıcıların  önüne geçmesi ve alıcıya ulaşması.

Peki, internette alıcıya nasıl ulaşacağız? Başta Google olmak üzere tüm arama motorlarının temel amacı, internetin sonsuz dünyasını tarayarak kullanıcıyı bulmak istediği bilgiye ulaştırmaktır. Adı üstünde arama motoru, arar, bulur ve gösterir. Bir ürün ya da hizmet aramak için arama motoruna yazdığımız kelimeler, arama motorunca karmaşık bir dizi işleme tabi tutulur ve aramanıza göre en uygun sonuç size gösterilir. SEO, işte bu karmaşık analiz sürecinde devreye giriyor. Karmaşık derken yanlış anlaşılmasın, bu sürecin çoğu kuralı ve yöntemi arama motorları tarafından açıklanmıştır. Oyunun kuralları belli yani. Karmaşık olan, tüm gerekliliklerin ve yöntemlerin bir arada orantılı bir şekilde kullanılmasıdır.

Bunu yapan, yani kaliteli SEO faaliyeti yürüten kişiler sitesini yukarı taşıyabiliyor. Yani bunlara bağlı olarak siz sitenizde öyle bir içerik bulunduruyorsunuz ki, arama motoru bunu algılıyor ve sizi arama sonuçlarında üst sıraya çıkarıyor. (Üst sıradan kasıt, Google’ın reklamlarından sonra başlayan sonuçlardır ve organik sonuçlar adıyla bilinir.) Böylece, siteniz/ürününüz kullanıcının ilgisini çekmiş oluyor.  Diğer bir anlatımla, kullanıcının arama motoruna yazdığı anahtar kelimenin gerçek bir anahtar olduğunu düşünün. Arama motoru, o anahtara aramaya en uygun kilidi arıyor.

Eğer siz, SEO çalışmanızla o en uygun ya da en uygun anahtar yuvasını oluşturabilirseniz, kullanıcı sizin kapınızdan içeri girer.

SEO’nun ne olduğuyla ilgili size daha derin bilgi vermek için, konunun biraz teknik kısmını anlatalım. SEO kısaltmasının açılımı, İngilizce Search Engine Optimization’dır. Türkçe’ye Arama Motoru Optimizasyonu olarak çevrilmiştir. “Optimization” sözcüğünü de, “en iyi hâle getirmek” olarak çevirirsek SEO’nun tam anlamı, sitenizi arama motorunun sizi bulması için en iyi hâle getirmektir. Yani, belli bazı kriterlere göre arama yapan arama motorlarının, sizi (sitenizdeki ürünü/hizmeti ya da bilgiyi) bulması için, yaptığınız içerik düzenlemeleri, yazılımsal ve teknik ayarlamalardır.

SEO iki ana kola ayrılır: Site içi(on page) SEO ve site dışı(off page) SEO.

Site içi SEO demek, web sitenizi/sayfalarınızı arama motorlarının daha iyi algılamasını sağlamak demektir. Eğer siteniz, arama motorlarının standartlarına uygun değilse, arama sonuçlarındaki aşağı sıralara inme olasılığınız yüksektir. Optimize edilmiş bir web sitesinin, site içi SEO genel kural ve kriterleri şunlardır: Site içi linkleme(sayfalarınız arasında birbirine link vererek yönlendirme), meta etiketi çalışmaları(arama motorunda görünecek kısa açıklamaları düzenleme), H etiketleri düzenlemesi(içerik başlıklarınızı arama motorunun algılayacağı hâle getirme), SEO uyumlu URL yapılandırma(URL’lerinizi arama motorunun anlayacağı hâle getirme) gibi daha birçok konu, site içi SEO için önemlidir.

Site dışı SEO, web sitenizin arama motoru sonuçlarında üst sıralarda çıkması için, web sitenizin dışında yaptığınız tüm çalışmalardır. Formlarda sitenizi tanıtmaktan, sitelerde yayınlayacağınız tanıtım yazılarına kadar sizin de yaratıcılığınız katkısı olan sitenizi ziyaretçi çekmeyi amaçlayan tüm çabalarınızdır.

Anahtar kelime belirleme, link inşası ve backlinkler gibiteknik ayakları olan site dışı SEO, uzman bilgisi gerektirir.

Bazı kaynaklar, site içi SEO’nun, bazıları ise site dışı SEO’nun daha önemli olduğunu söyler. Koşullara göre bunların ağırlıkları elbette değişebilir ama bir site sahibinin temelde göz önünde bulundurması gereken, SEO çalışmasına bütünsel bir bakışla yaklaşılmasıdır. Nasıl yeterli sayıda parça doğru bileştiğinde puzzle’ı görebiliyorsak ancak bütünsel bir SEO çalışmasıyla sitenizi üst sırada görebilirsiniz.

seo

Google Optimizasyon Çalışmaları ve Diğer arama motorları

Anadolu’nun ücra bir köşesinde, köy kahvesindeki amcaya arama motoru derseniz size anlamsız gözlerle bakacaktır(Akıllı telefonu olmadığını varsayıyoruzJ). Amcanın verdiği tepki, arama motorunu teknolojik kavram olarak algılamamıza neden olur.  Evet,

öyle ama bu teknolojik sistem bile, ilkel yapılara/zamanlara dayanır. Venedik’ten İstanbul’a gelen bir İtalyan tacirin, Galata’daki mallara şöyle bir bakınıp araştırma yapması için gönderdiği uşağı, bir tür arama motoruydu. Uşak, tezgâhları inceler ve yüzlerce ürün arasından kayda değer olanları tacire söylerdi. Uşağın adı Google değildi ama onun da işi arayıp bulmaktı. Dükkân sahipleri de mallarını en iyi şekilde sergileyip Google SEO yapıyordu.

İnsanlar hep en iyi seçeneği bulmaya ihtiyaç duyarlar.

Bugün de arama motoru bu ihtiyacı gideriyor.

İlk arama motorunun sorsak muhtemelen sektörün lideri olduğu için “Google” dersiniz ama doğru değil. İlk arama motoru 1990 yılında kullanımına başlanan Archie’dir. 1993’te gelindiğinde ise önemli bir gelişme oldu:  Bir internet botu olmayan Aliweb, dosya taramak dışında web sitelerini kullanan ilk arama motoru unvanını aldı. Yine 1993’te Yahoo, 1996’da Yandex piyasaya girdi. Google Search ancak 1999’da hayatımızda yer almaya başladı. Bugün değişik araştırmalar, Google’ın Pazar payını %86 ile %91 arasında veriyor. Bunda sektör biraz geliştikten sonra hatalardan çıkarılan derslerle pazara girmenin avantajı olabilir.

Peki, bu arama motorları nasıl çalışıyor, bir bakalım:

 1. Crawling: Arama motoru bilgilere ulaşmak için belli izleri linkleri takip eder. Aman dikkat, linkler, diyor. Buralarda bir Google SEO kokusu var.
 2. Indexing: Ne tür bilgilerin ve içeriğin hangi sitelerde olduğunu kaydeder. İçerikler, SEO’nun çok önemli bir ayağı, unutmayalım!
 3. Ranking: Hangi bilgiler ve içerikler yapılan arama sorgusu için en doğru sonuçları veriyor, araştırır. Uygunluk devreye giriyor ve eleme süreci başlıyor. Elenmeden finale çıkabilsekJ
 4. Displaying: Bulunan içerikler için en etkili düzenlemeyi bulur. Bu ise bir yöntem sorunu, bam tellerinden biri.
 5. Serving: Sorgulamaları düzenler, içeriği bulur ve sonuçları gösterir. Finaldeyiz, doğru Google SEO ile golü atarız.

1990’da ortaya çıkan arama motorlarında yaşanan temel değişim, tüm bu süreçlerde yaşanan zekâ gelişimidir. Geçen 28 yılda, arama motorlarının analiz süreçlerinde insan zekâsıyla geliştirmeler yapıldı. Gelişemeyenler yok oldu, yok olmayanlar belli ki gelişti, akıllandı. Makinelerin düşünsel/çıkarımsal yapılara bürünmesinin sonucu olan yapay zekâ, şimdilerde arama motorlarıyla ilgili en güncel gelişmeler arasında. Arama motorları elde ettikleri verilerle kendilerini geliştiriyorlar artık. Bu, SEO yapanlar için daha iyi stratejiler bulma zorunluluğu yani yapay zekâyla yarışmak aynı zamanda ona uyumlu çözümler bulmak demek. Bu bileşim, aramalar sonucunda kullanıcıların elde ettiği sonuçları mükemmele yaklaştırıyor. Arama motorlarında sıra kapmak bir yarıştır. Tüm tarafların birbirini geliştirdiği ve rekabetten kalitenin doğduğu bir dünyadır.

Peki, bu noktada size bir soru: SEO yaparken neden Google arama motorunu kullanıyoruz? En çok Google kullanılıyor, dediğinizi duyar gibiyiz. Ancak, Google kadar olmasa da, onun arkasından gelen Yahoo, Bing ve Ask gibi arama motorlarını da kullanan milyonlarca insan var dünyada. Oldukça karmaşık, sayısız değişkenin olduğu internet dünyasında, sadece çok kullanılıyor olmak yeterli mi sizce? Bu işin içinde bir iş olmasın?

Google, sözde değil özde kullanıcı odaklı bir sistemdir. Bu tavrını sürdürebilmek için sisteminde sürekli etkili güncellemeler yapar.

Güncellemelerini Google Blog’da açıklar ama yaptığı Google SEO güncellemelerinin sonuçları tam olarak kestirilemiyor. (Zaman zaman şirketin geliştiricileri bile tam olarak kestiremiyor.) Google Blog’da yayınlandıkları dışında da bilmediğimiz kurallar var. Arama Motoru Optimizasyonu yapan profesyonel şirketler, bu kuralları, deneme- yanılma yöntemi ile keşfetmeye çalışıyor.

Başta sorduğumuz sorunun cevabının püf noktası şu, Google bu kadar kuralı yapılandırıyor ve hayata geçiriyorken ister istemez diğer arama motorlarının bütün kurallarını da bünyesinde bulunduruyor yani diğer arama motorlarını kapsıyor. Google için SEO çalışması yaparken otomatikman diğer arama motorları için de(birkaç istisna dışında) SEO yapmış oluyorsunuz. Hatta sitenizi Google’da sıralamaya sokmaya çalışırken Google’dan çok daha önce diğer arama motorlarında ilk sıraya yerleşebilirsiniz. İşte bu, neden Google sorusunun cevabı: Pazar lideri olduğu için değil, öncü geliştirici olduğu için Google SEO. Bu geliştirici özelliğiyle Google o kadar karmaşık ki, Google için SEO yapmak diğer arama motorları için de aynı işlemi yapmak demek.

Bunlara rağmen diğer arama motorlarında marjinal fark yaratmak için çalışma yapmaktan zarar gelmez. Google’ın pazar payının nispeten düşük olduğu ülke/bölgelerde, sektörünüze özel diğer arama motorlarının avantajlı olduğu konularda, Google SEO çalışması dezavantajlı olabilir. Pazar lideri ile değil de rakipleri yoluyla ilerlemeyi strateji edinmiş girişimler için de Google uygun olmayabilir.

google ve diğer arama motorları

Günümüz İnternet Dünyası’nda SEO Analizi ne işe yarar ve nasıl yapılır?

SEO analizi ne işe yarar, nasıl yapılır konusuna girmeden önce bir konuya değinmeliyiz: SEO yapacaksanız, SEO analizi zorunludur.  Neden bu kadar net ifade ediyoruz? Çünkü bırakın SEO’yu, hayatımızda değiştirmek ve geliştirmek istediğimiz her şeyde, önce ne durumda olduğumuzu bilmemiz gerekir. Dil kursları seviye tespit sınavı yapar, usta önce bir arızayı anlar sonra tamire girişir. Doktor önce teşhis koyar. Bam teli şudur: Neredeyiz, nereye varmak istiyoruz? İşte bundan dolayı, SEO analizi olmazsa olmazdır. Analiz yapılmadan girişilen SEO çalışması, boş yere zaman ve para harcamaktan başka bir şey değildir.

Bir internet sitesinin detaylı olarak incelenerek hız, kod, rakip siteler, içerik ve diğer yönlerden incelenmesi işlemine SEO analizi , denir. Analiz sürecinde kullanılan araçlar; Google Analytics, Google Search Console, Ahrefs, Beam Us Up, Copyscape, Barracuda Penguin Tool ve Title Tag Pixel Width Checker gibi uygulamalarıdır.

Piyasadaki bunlara benzer sayısız araç, uzman kişiler tarafından kullanılarak site analiz edilmelidir.

Doğru yapılmış SEO analizi, sitenize ve sayfalarınıza aldığınız trafik ile ilgili geniş kapsamlı ve detaylı bilgiler vermelidir. Detaylı bir SEO analiz raporunda,

 

 • Rakip sitelerin bağlantılarının tespit edilmesi
 • Kod yapısı incelemesi
 • Sektörel inceleme
 • Rakip sitelerin içerik kalitesi
 • Rakip sitelerin anahtar kelime sıralama incelemesi
 • Web sitenizin anahtar kelime sıralaması
 • Dönüşüm oranı yüksek anahtar kelimelerin tespiti(Önemli olan, bir anahtar kelimede başarı sağlamak değil, size müşteri veya iş olarak dönecek anahtar kelimede başarı sağlamaktır. Bunlar, dönüşüm oranı yüksek kelimelerdir. Sitenizin ziyaretçisinin yüksek olması yeterli değildir. Fayda sağlayacak anahtar kelime, başarının anahtarıdır.)
 • Sitenize ait backlink profili incelemesi
 • Sosyal medya analizi
 • İçerik optimizasyonu
 • Cezalı ve filtreli sayfaların belirlenmesi
 • Google, Yandex, Bing kalite politikalarına uyumlaştırma.
 • Site spam riski analizi.

 

SEO analizi konusunda tecrübe sahibi kurumsal firmalar, analizin hem bir projenin başında, hem de her bir basamağına başlarken yapılması gerektiğini savunur. Bu basamaklar, web sitesinin yapısına ve değişkenlerine göre farklılık gösterir.

BirSEO analizi web sitesinin nasıl performans gösterdiğini bize gösterir. Ancak şunu hatırlatmakta yarar var: Küçük ölçekli bir siteniz varsa SEO analizini çok detaylı yapmayabilirsiniz. Çok detaylı bir SEO analizi yapmanız durumunda, ufak detaylara takılıp daha önemli olan büyük sorunları ve geliştirme fırsatlarını atlama riskiniz olur. Öte yandan, orta veya büyük ölçekli bir siteniz varsa SEO analizi hiç olmadığı kadar büyük önem kazanıyor.

Trafiğinizin azaldığını fark ettiğiniz anda yeni SEO analizine başlamalı, sorunun köküne zaman kaybetmeden inilmeli ve sorun çözülmelidir.

Doğru iş akışı ve kontrol mekanizması, SEO çalışmasından sonra devamlı trafik kontrolü ve değişiklikler karşısında hızlı aksiyon alımıdır.

Bu hata çokça yapıldığı için tekrarlamakta fayda görüyoruz: Sadece SEO analizi yapmış olmak için SEO analizi yapmak zaman ve para kaybıdır. Eğer bütçeniz kısıtlıysa SEO analiziniz kapsamını daraltabilirsiniz. Kapsamı dar olsa da,  iyi yapılmış SEO sonuç vermeye başlayacaktır. Analizden işe yarayan sonuçlar çıkarmanız ise en önemlisidir.

Özet olarak, kaliteli ve doğru bir SEO analizini, işi bilen (eğitimli ve tecrübeli) bir SEO uzmanının danışmanlığında yapmak çok faydalı bir yatırım olacaktır.

seo analizi

Google Adwords Nedir?

Google Adwords yeni adıyla Google Ads, Google’ın reklamcılık hizmetidir. Reklam veren kullanıcıların reklamları, aranan anahtar kelimelerle ilişkisi göz önünde  bulundurularak arama sonuçlarının en üstünde ve en altında gösterilir.Google Adwordsreklamlarında, metin kullanılır. Reklam, sınırlı sayıda kelimeden oluşmaktadır. Satırlar şunlardır: “İlgi çekici başlık”, “Açıklama satırı”, ve “site alan adı”. Reklamınız, Google tarafından gösterildiğinde değil, reklamı gören kullanıcılar tıkladığında ücret ödersiniz. Reklamın fiyatı, reklamınızı verirken belirtiğiniz anahtar kelimelerdeki rekabetle doğru orantılıdır.

Reklamınızın rakiplerinizin reklam taleplerinin önüne geçmesi için,  daha yüksek ücret ödersiniz.

Özetle, Google Adwords‘te reklam alanları açık arttırma sistemi ile satılır.  Reklam bütçenizi en etkin şekilde kullanmanız için anahtar kelime, reklam sıralaması, yerleşimler, kalite puanı, teklifler gibi bazı önemli noktalar hakkında bilgi edinmeniz önemlidir.

Seçtiğiniz anahtar kelime veya anahtar kelime öbekleri, kullanıcıların arattığı kelimelerle ne kadar yüksek oranda eşleşirse reklamınızın verimi o kadar artacaktır. Eğer siz makyaj çantası satıyorsanız, anahtar kelime olarak ‘makyaj çantasını’ seçebilirsiniz. Ayrıca “makyaj malzemeleri arayan kullanıcıların da makyaj çantasına ihtiyacı olabileceğini varsayarak anahtar kelimelerinizin arasına ‘makyaj çantasını’ ekleyebilir. Böylece, Google Adwords ile dolaylı olarak müşteri edinme şansınız olur. Kullanıcılar Google’a makyaj çantası veya ilgili bir ifade yazdığında, arama sonuçlarının üstünde, altında ya da sağında reklamlarınız görünür. Bunun yanında makyaj çantası ticareti yapan Google’la alakalı tüm diğer kanallar ve web sayfalarında reklamlarınızın görünme olasılığı doğar.

Reklamlarda anahtar kelimenin spesifik olması faydanıza olacaktır. Örneğin; makyaj çantası satışı yerine profesyonel makyaj çantası ifadesi gibi kendi alanlarınızı belirtecek özgün anahtar kelime ve kelime grupları oluşturmak daha etkili olacaktır.

Google Adwords kullanarak reklam vermek istediğinizde anahtar kelimenizi, anahtar kelimeden oluşan grupları ve bunlar için ödeyeceğiniz en düşük ve en yüksek ücretleri belirtmeniz gerekir. Aynı anahtar kelime diğer reklam verenler tarafından kullanıldıysa Google reklam sıralaması yöntemini çalıştırır. Reklam sıralaması, reklamınızın gösterilip gösterilmeyeceğini ve gösterilecekse reklamınızın sayfada nerede gösterileceğin belirlemek için kullanılan bir sistemdir. Reklam sıralamasında, kalite puanı bileşenleri (reklam alaka düzeyi, beklenen tıklama oranı ve açılış sayfası deneyimi), teklif tutarı ve diğer reklam biçimlerinin beklenen etkisi kullanılır. Bu süreçte,

Google, reklam verenlerin anahtar kelimeleri ile aranan kelime arasındaki en alakalı kelimeyi seçer.

Google Adwords, sıralama sürecinde reklamınızın görüntülenip görüntülenmeyeceği, görüntülenirse kaçıncı sırada olacağı, iki temel değişkene göre belirlenir: 1.En yüksek teklif: Anahtar kelime için ödeyeceğiniz maksimum tutardır. 2.Kalite skoru: Bu skor, reklamınızın aranan kelimeye yakınlığını ve kullanıcı için ne kadar faydalı olduğunu gösteren bir değerdir. Kalite skoru ne kadar yüksekse, reklamınızın gösterilme şansı da o kadar yüksek olur. Bu iki faktör birbiriyle çarpıldıktan sonraki ortaya çıkan puanın rakiplerinize oranla yüksekliği, reklamınızın görüntülenip görüntülenmeyeceğini, görüntülenirse nerede olacağını belirler.  Ayrıca, uzantılarınız önemlidir. Reklam uzantısı, reklamınızdaki telefon numarası, adres, mağaza değerlendirmesi ya da web sayfası bağlantıları gibi işletmenizle ilgili ek bilgilerin olduğu özelliktir.

Google Adwords, şimdiye kadar yapılmış en gelişmiş reklam sistemidir. Reklam verenin ve reklamı gösterdiği kullanıcının faydalanma düzeyini yükseltmek için her gün çalışan kendini yenileyen bir sistemdir.

seo ve google adwords

SEO ve Google Adwords arasındaki farklar nedir?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi SEO, sitenizi arama motorlarını algılayacağı şekle getirmektir. Google Adwords ise ücret ödeyerek verdiğiniz reklam sistemidir.

Google Adwords ve SEO arasındaki temel farkları şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Google Adwords, yalnızca Google’da görünen siteler için çalışan bir hizmettir, diğer arama motorlarına etki etmez. Ancak SEO, her arama motoru için tasarlanabilir. Aynı anda tüm arama motorlarında fayda sağlayabilir.
 • SEO sonuçları nispeten uzun vadede elde edilebilecek bir çalışmadır fakat şöyle bir avantajı vardır: Başarılı sonuçların kaybolması için ancak daha başarılı sitelerin yaratılması gerekir. Adwords ücretlidir, ödeme yapılmadığında reklam yayınlanmaz.
 • Google Adwords reklamları, seçilen anahtar kelimelere bağlı olarak Google arama motorunun sağ üstünde görünür. Aynı yerde reklamının belirmesini isteyen onlarca site vardır ve bu yeri elde etmek, göreceli de olsa SEO ile aramalarda ilk sıralarda olmaktan daha kolaydır.
 • Google Adwords, SEO’ya göre daha kısa zamanda sonuç verir. SEO ile sonuç almak için zamana ihtiyaç vardır ve uzun uzun vadeli hedefler için uygundur.
 • Google Adwords ile Google’ın diğer sitelerinde de reklam yayınlarsanız ve reklamlarınız Adwords etki alanındaki internet sitelerinde görünebilir. SEO’dan ise yalnızca arama sayfası için yararlanırsınız.

SEO mu tercih edilmeli yoksa Google Adwords mü?

Yukarıda yaptığımız açıklamalardan sonra, etkili bir içerik oluşturmaya bütçe ayırarak SEO mu yapacağınızı yoksa bütçenizi Adwords reklamlarına mı ayıracağınız konusunda kararsız kalmış olabilirsiniz. Sitenizin tanımında sadece bir tanesini seçmeniz yanlış bir stratejidir. Doğru seçim, ikisinin dengeli şekilde birbirine entegre edilerek işe yarayan sonuçları elde etmektir. Bu sentezi en iyi ancak siz yapabileceğiniz için, biz burada SEO ve Adwords’ün avantajlarından söz edeceğiz. Böylece işinize yarayan özellikleri seçebilirsiniz.

Google Adwords’ün Avantajları:

 • Google Adwords ile kısa sürede sonuç alırsınız. Keyword’leri seçtikten sonra, reklamlar hemen Google sitelerinde gösterilmeye başlar. Bu, kampanya başladıktan sonra hızlı geri dönüşler almaya başlamak demektir.
 • Çalışma karmaşık değildir, çoğu zaman revizyon gerektirmez.
 • Vurucu kampanyalar için uygun pazarlamadır.
 • Tıklama başına ücret ödersiniz. Yani sadece Adwords sayesinde ulaştığınız trafik kadar ödeme yaparsınız. Ekstra ücretlendirme yoktur. Sonuca para ödersiniz.
 • Her bütçeye uygundur. Google Adwords ile bir zaman dilimi/demografik özellik/ülke için reklam vermek mümkündür. Kampanyayı durdurma ve yeniden başlatma seçeneği mevcuttur.
 • Bütçeniz var ve site içeriğiniz uygunsa, Google Adwords size, keyword’leriniz için en tepede olma olanağını verir.
 • Google Adwords, kampanya ile ilgili istatistikleri hemen sunar. Farklı keyword’lerin nasıl sonuçlar verdiğini, hemen görme ve kampanyanızı revize etme fırsatınız olur. Farklı keyword’lerle sonuçların nasıl değiştiğini , istatistikleri takip ederek görebilirsiniz.

SEO’nun Avantajları:

 • Google arama motorunda ilk sayfada yer alacak ayrıcalıklı 10 siteden biri olmak ve orada kalmak için ödeme yapmazsınız. Kaliteli içerik ve diğer kriterlere sahip olan siteler, keyword’lere göre otomatik olarak birinci sayfada yer alırlar.
 • SEO için en önemli konu; özgün, kaliteli ve işe yarayan içerik üretilmesidir. Bu kriterlere sahip bir site, her zaman daha çok trafik alır ve bu da Google’da ön sıralarda görüntülenmek demektir. Sadece çok başarılı bir site yaparak ödeme yapmadan Google’da ön sırada yer almak mümkündür.
 • İnternet kullanıcılarının çoğunluğu, organik arama sonuçları denilen keyword’lere göre sıralama sonuçlarına güven duyar. Birinci sayfadaki internet siteleri, sadece birinci sayfada oldukları için hemen güvenilirlik kazanıyorlar. Bu da, başarılı bir SEO çalışması ile olur. Bu güvenilirliği, Adwords’e yapılan yüzlerce dolarla bile tesis etmek mümkün değildir.
 • Arama motorlarında aranılan keyword’lere göre, ücretli sonuçlar sağda, organik sonuçlar solda sıralanır. İnternet kullanıcılarının büyük bölümü sadece sol tarafa, yani organik sonuçlara bakıyor. Yani, yapılan aramalarda, internet kullanıcılarının Adwords reklamlarını görmediği durumlar çoktur. Baktıkları, SEO ile başarılmış, soldaki organik sonuçlardır.
 • Başarılı SEO, internette ziyaretçiler zengin, renkli ve dolu dolu siteler yaratır. Çünkü Google, boş, yasadışı ya da kopya içerik bulunduran siteyi arama sonuçlarına koymuyor. Bu yüzden siteler, ziyaretçilerinin girmekten hoşlanacakları duruma geliyorlar. Siteler zamanla stabil ve kalıcı organik trafik elde ediyor.
 • SEO sonuçları, Google Webmaster Tools ve Google Analytics ile görüntülenebiliyor. Google Webmaster Tools, siteler için en çok aranan ve en çok önemli keyword’leri gösteren, faydalı bir uygulama. Ayrıca hangi içeriğin, site için daha verimli olduğunu, hangi linklerin daha çok ziyaretçi sağladığını da gösteren bu uygulama ile, sitenin geleceğini görmek mümkün olabiliyor.

Görüldüğü gibi, iki yönteminde gerçekten güçlü tarafları var, doğru kullanıldığında sizi başarıya ulaştıracak kadar güçlü hem de. Asıl soru, hedefiniz ve alt hedefleriniz nedir? Bunu belirledikten sonra sıra, size uygun yöntemi bütçeniz doğrultusunda uygulamaya koymaya ve sonuçları takip etmeye geliyor. İstikrarlı ve disiplinli bir çalışmayla Google’da başarılar elde edeceğinizden eminiz. Başarılı sonuçlar da daha çok müşteri demek.

kurumsal seo

Kurumsal SEO nedir ve işletmenize ne kazandırır?

SEO hizmeti, talebi ve önemi hızla artan işlerden bir tanesidir. SEO’nun öneminin farkına varan firmalar, kurumsal SEO hizmeti almak istiyorlar. Kurumsal SEO, kurumsal firmaların dijital kimliklerini oluşturdukları, online itibarlarını artırdıkları ve korudukları dijital operasyonların bir koludur. Amaç, firmanın/markanın prestijini arttırarak dijital dünyada isminin duyulmasına olanak sağlamaktır. Uygulamalar ve stratejiler, kişisel web sitelerine uygulanan yöntemlerden oldukça farklıdır.

Kurumsallığın ciddiyeti ve iş akışı gözetilerek yapılacak SEO çalışmalarında, süreçlerin daha detaylı, tamamen planlanmış ve hantallıktan kurtulmuş olması gerekmektedir.

Kurumsal SEO’da, ajansa firmayla ilgili detaylı bir brief verilmesi gerekmektedir.

Ajanstaki proje liderinin ve diğer ajans çalışanlarının firmanın hedeflerini çok iyi anlaması, projenin başarıya ulaşmasında kritik noktadır. Gerekirse bu konuya planlanandan daha çok zaman ayırılmalı, aktarımlar tamamlanana kadar çalışılmalıdır.

Kurumsal SEO hizmeti alacaksanız, ajansa aklınızdaki soruları detaylı bir şekilde sormanız gerekir. SEO ciddi bir iştir ve ajansınızın doğru olduğunu ciddi şekilde araştırmanız gerekir. Unutmayın ki, iyi bir SEO ajansının/ şirketinin, grafikten sosyal medyaya, dijital pazarlamadan müşteri davranışlarına kadar bilgi sahibi olması gerekir. Aynı şekilde, Google Adwords konusunda uzmanlaşmış olup, backlink çalışmalarını nasıl yaptığını detaylı bir şekilde size anlatması gerekir. Uzun süreli müşterileri var mı, müşteriler nasıl sonuçlar almışlar, somut başarıları nelerdir? Bunlara verecekleri tatminkâr cevaplar size güven verecektir. SEO, emek isteyen uzun bir süreçtir. Eğer bir ajans çok kısa vadede hızlı sonuçlar vaat ediyorsa bundan şüphelenmeniz gerekir. Kurumsal SEO çalışmanızı sürdürecek firma ve proje lideri ile sürekli iletişim halinde olmanız da önemli. Eğer işinizi veriyorsanız, her zaman ulaşabilmelisiniz. Şimdi kurumsal SEO hizmeti çalışmasının avantajları ve size kazandıracaklarına bakalım:

 • Bir uzmandan düzenli rapor alırsınız.
 • Hedef kitleye etkin bir şekilde hitap etmiş olursunuz.
 • Kurumsal SEO firmaları, planlı, düzenli ve sizin stratejinize uygun bir şekilde iş yaparlar. İlk sayfada yer alma şansınız oldukça artar.
 • Rekabetin yüksek olduğu bir iş kolunda, basit ve özensiz SEO ile bir yere gelemezsiniz. Ciddi ve kurumsal bir SEO çalışması ile, müşteriler için en çok tercih edilen firma olabilirsiniz.
 • Kurumsal SEO uzmanları spesifiktir. Belli sektörlerde çalışırlar.
 • Markanızı gelecekte görürsünüz.  İnternet’te etkin olmanızı sağlayıp daha çok insana ulaşımınızı sağlar. Markanız sürekliliğiyle hem müşterilerinize güven verirsiniz, hem de gelecekte adınızı duyurmayı sürdürürsünüz.
 • Freelance çalışmanın yaygın olduğu günümüzde, iş, verdikten sonra bireysel SEO uzmanlarına ulaşamamanın sıkıntısını yaşamazsınız, kurumsal SEO hizmeti veren ajansların yeri/yetkilisi/kimliği bellidir. Sorumluluklarını yerini getirmediğinde, yaptırım uygulayabilirsiniz.
 • Kurumsal SEO hizmeti veren ajanslar, genellikle Google’dan SEO eğitimi almış, sertifikalı uzmanlar çalıştırırlar. Bilginin başarıya götüren etken olduğu internet dünyasında, kalifikasyonu olan kişilerle çalışmak sizi hata yapmaktan(ki bu hataların ciddi sonuçları olabilir.), alıkoyar. Nitelikli elemanlar, durumunuzu, gerçekçi bir bakış açısıyla ulaşabileceğiniz noktaları, uygun yöntemleri saptayabilir. Çözüme yönelik uygulamaları etkin bir şekilde gerçekleştirebilirler.

Kurumsal SEO hizmeti’nin kapsamını belirtmekte de yarar var. Firmanın/markanın site trafiğini yükselterek marka değerini artırmayı amaçlayan kurumsal SEO’da, en önemli nokta şirketin detaylı analizinin yapılmasıdır. Yapılan analiz sonucunda, firmanın ihtiyaçları belirlenir. Sonrasında sektördeki rakiplerinin analizinin çok detaylı yapılması gelir. Rakiplerinizi tanımazsanız başarı elde edemezsiniz. Firmanın rakipleri ile arasındaki farklar nelerdir? Güçlü ve zayıf yanları nelerdir? İstenen kelimelerde rakip sitelerin sonuçları nasıl? Nerelerden link çıkışları var?

Sektör analizi ve rakip analizi ile sonuç fotoğrafının değerlendirmesi yapılır. Cevaplar, markanın rakiplerinin arasından sıyrılması ve yüksek popülariteye ulaşması için yol haritasını gösterecektir.

Kurumsal SEO, şirketin dijitaldeki tüm eylemleri içine alır. Firma sitesinin, tüm gelişimi, değişimi, ziyaretçilerin siteye kolay girebilmesi, sitenin görünürlüğünün yükseltilmesi gibi birçok faktör kurumsal SEO’nun çalışma alanına girer.

Özetle; kurumsal SEO hizmeti, kurumsal şirketlerin/markaların arama motorlarının sonuçlarında üstlerde yer bulması için yapılan çalışmaların tümüdür. Yapılan etkili SEO çalışmaları sayesinde, daha geniş ziyaretçi/müşteri kitlelerine ulaşabilir, daha çok hizmet sunabilir, daha çok satış yapabilirsiniz. Unutulmaması gereken ise; başarılı SEO çalışması, markanızın güvenilirliği ve popülaritesini artıracağı gibi, yapılan bir hata ve hatalar zinciri ise markanızın itibarının yara almasına, ziyaretçi/müşteri kaybına ve markanızın/ şirketinizin güvensiz olarak algılanmasına sebep olur. Geleceğe yatırım yapmak için sağlam adımlarla ilerlemek istiyorsanız, kurumsal SEO hizmeti için profesyonel bir ajans/ekip ile çalışmalarınızı devam ettirmelisiniz.

seo neden önemlidir

SEO Hizmeti alırken dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?

SEO hizmeti alırken dikkat etmeniz gerekenleri soru-cevap şeklinde aşağıda sizlerle paylaştık. Sizi başarıya taşıyacak bir SEO hizmeti almanız için bunlara dikkat etmeniz önemli.

SEO yaptırırken dikkat etmem gereken konular neler?

Şirketinizin ya da markanızın web sitesi için kurumsal SEO ya da hedef bazlı SEO hizmeti almaya karar verdiyseniz ve nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında bilgi sahibi değilseniz SEO hizmeti veren firma ya da şahıslarda profesyonellik aramanız ilk adım olmalıdır. Çalışma şekillerini sorgulayarak ve iş yaptırma konusundaki tecrübelerinize dayanarak değerlendirmeler yapabilirsiniz.

Neyi, neden, ne zaman, ne şekilde, hangi alandan yapacaklar ve bu işlerden kim sorumlu olacak?

Bunlara verecekleri cevaplar tatminkârsa sizi hedefinize adım adım yaklaştıracaklardır. SEO hizmeti hizmet veren yüzlerce firma türemiş olsa da, beklentilerinize uyum sağlayacak firma sayısı azdır. Bu yüzden SEO yaptırılacak ajansın seçiminde dikkatli bilinçli bir müşteri olunmalıdır. Yapılan yatırımların hedeflenen miktarda geri dönüşümünün olması siteye SEO uygulayacak olan firmanın profesyonelliği ile ilgilidir.  SEO şirketinin çalışma şekli, referansları vaatleri, çalışma süreleri ve daha pek çok kriter ajansın ne kalitede hizmet verdiğini size söyler.

Uzak durmanız gereken SEO ajansları hangileridir?

Google en üstte yer alma garantisi veren hayal satıcılarıdır. İçi boş bir vaatten öteye gitmeyecek cümledir. Çoğu SEO ajansı müşterisini kandırmak ve ödemesini alabilmek için söylediği yalanlardan biridir., Google algoritması gizlidir. Bu garantinin verilebilmesi için Google’ın site sıralamasını belirlerken işlem yaptığı ettiği, sayısı 200’ün üstündeki kriterin tamamı bilinmelidir. Google mühendisleri dışında, bunların tamamını kimse bilmez. Bu yüzden 1.sıra garantisi veren ajansları ciddiye almayın. Hizmet almayı düşündüğünüz firmanın kendine güvenmesi güzel bir fakat sunumuna doğrudan 1.sıra garantisi ile başlıyorsa onlarla vakit kaybetmeyin deriz.

600 TL’den Az Aylık SEO Maliyeti!

Her sektörde olduğu gibi  SEO konusunda da farklı ücretlere hizmet almak mümkün ama hizmetin ücreti kadar hedefe ulaştırıp ulaştırmadığı da önemli. Hedefinizde ciddiyseniz ve sitenize yarardan çok zarar gelmesini istemiyorsanız aylık en az 600 TL’lik bir bütçe olarak ayırmalısınız. Aylık 100 TL, 50 TL gibi ücretlerle hizmet verdiğini söyleyen ajansların faydasını göremezsiniz.

Backlink İnşası ne ola ki?

SEO çalışmalarının omurgasıdır. Doğru yapıldığında sizi vezir eder, yanlış yapıldığında söylemeyelim bile. Sıralamada yükselmeler sağlayan backlink çalışmasının arka planı çok önemlidir. Hizmet alacağınız ajansının backlink kaynaklarını işi vermeden önce incelerseniz backlink alınan sitelerin boş site mi, yoksa kaliteli siteler mi olduğunu anlarsınız. Spam sitelerle geçici başarı elde eden firmalardan uzak durun.

SEO süreç işidir.

Bir süreç işi olan SEO konusunda yapılan eylemlerin sonuçları anında görüntülenebilir. Etkili çalışmalar yapılırsa birkaç ayda sitede somut değişiklikler görebilirsiniz.  SEO ajanslarının elinde sihirli değnek yoktur. Zamana yayılan çalışmaların sonuçlarını dalga dalga katlanarak görmeye başlarsınız. Dalgalar önce küçüktür birleştikçe büyürler.

Hani 1.sıradaydık?

Daha önce etkili bir SEO çalışması yaptırmanız ve ilk sırayı uzun süre bırakmamış olmanız hep orda kalacağınız anlamına gelmez. Arama motorları dinamiktir. Zamanla işkolunuzda yeni rakipler ortaya çıkar, tahtınızı elinizden almaya yeltenebilir. Bu yüzden SEO’nun sadece ilk aşaması projedir devamı süreklidir. Yeni SEO çalışmalarınızla rakip analizleri yaptırarak bulunduğunu konumu koruyabilirsiniz.

Fiyatlar neden bu kadar farklı?

Fiyatları aynıysa bile SEO operasyonu ajanstan ajansa farklılık gösterebilir. Hizmet alacağınız ajanstan SEO adımlarını anlatan detaylı bir çalışma planı isteyin. En ucuz odaklanmak yerine yüksek fiyat kalite fiyat/kalite düzeyine sahip hizmetleri tercih etmek daha sağlıklı olacaktır.

Sektörel Rekabette Bireysel Seo Çalışmalarından Kaçının!

Hizmet verdiğiniz iş kolu rekabetin yoğun yaşandığı bir sektör olabilir. Sektörün büyüklüğü ve gelişmesi oranında SEO çalışmanız da kapsamlı olmalıdır. Aksi halde küçülürsünüz. Bu zorluğu ancak profesyonel yardımla aşabilirsiniz. SEO hizmeti alırken doğru ajans seçimine dikkat etmeniz gerekir.

dropshipping ve seo

Dropshipping ve SEO

SEO konusunu işlerken SEO’nun arama motorlarında görünürlüğünüzü sağlama avantajı(İyi SEO ürününüzü tüm internet dünyasına duyurabilir.) ile para kazanmanın harika bir yöntemi olan DROPSHIPPING’in ilişkisinden bahsetmek istiyoruz.

Önce Dropshipping’den bahsedelim.  Nedir bu az eforla ek gelir sunan ticaret sistemi? İnternet’in zamanı ve mekânı ortadan kaldırıp esnek bir ticaret ortamı yaratmasıyla harika satış olanakları ve yeni yöntemlere kavuştuk. Dropshipping, bu esnekliği kullanarak yapılan, günümüzün en akıllı ve pratik ticaret yöntemlerinden biridir. İnternetten ürün satmak istiyorsunuz, satacağınız ürün belli ama stok bulundurmak için para yatırma ya da satılmayacak ürünü alma riskine girmek istemiyorsunuz. Kısacası, stoksuz ticaret yapmak istiyorsunuz. Çok akıllıca!

Eskiden olsa, ürünü dükkânınızda bulundurmanız gerekirdi, çünkü eski müşteri ürünü eline almak ve incelemek isterdi. Haksız da değillerdi, üretim standartları olmadığı için ayıplı, kalitesiz ürün çoktu, şimdi ise gelişmiş üretim sistemleri sayesinde ürün standartları çok daha güvenilir. Aynı etiketli ürünlerin farklı olması çok düşük bir olasılık. İşte, bu internetten ticaretin bam tellerinden biridir. Ne müşteriniz ne de sizin ürüne dokunmanıza gerek yok. Ürünü direk imalatçıdan müşteriye iletebilirsiniz. Dropshipping’le ticarete başlamak için hemen şimdi tıklayın.

Her şeyde olduğu gibi dropshipping’te de avantajlar, fırsatlar ve dezavantajlar vardır. Bunlara değinmek gerekirse fazla sermaye gerektirmemesi, stok tutmaya gerek olmaması ve bunlardan dolayı hızlıca başlanabilmesi avantajları arasında. Ürünü direk tedarikçiden müşteriye ulaştırdığınız için güvenilir tedarikçiler seçmek konusunda çaba sarf etmeniz gerekiyor ve pazarlamadan siz sorumlusunuz. İşte bu noktada SEO dezavantajlardan birini ortadan kaldırmaya başlıyor.

Dijital pazarlamanın en önemli ayaklarından biri olan SEO, Dropshipping’teki pazarlama konusuna çözüm sunuyor.

Dropshipping stoksuz bir şekilde güvenilir tedarikçilerden sağladığınız ürünü, SEO sayesinde öne çıkarak ilk sıralara yerleştiğiniz web sitenizde rahatlıkla satabilirsiniz. Online satıcıların %20-30’unun kullandığı dropshipping yöntemi kendini kanıtlamış bir sistemdir. Amazon’un bu sistemi kullanıyor olduğunu söylememiz yeterli sanırız.

Dropshipping’in yaparak stok tutan sitelere karşı elinizde bulundurduğunuz rekabet avantajlarından biri hızdır. Siz dropshipping yaparak sadece stoksuz ürün satmıyor, stoklamayla geçecek zamanı da müşteriye satıyorsunuz. Stokla çalışan bir satıcı ürünü 2 günde ulaştırırken siz Dropshipping yaparak direk tedarikçiden 1 günde ulaştırıyorsanız, daha çok tercih edilirsiniz ya da ürünü daha yüksek fiyata satabilirsiniz.

Diğeri sermaye yatırmadığınız için sermaye maliyetiniz olmaz. Günümüzde bankaların ya da finans kuruluşlarının işiniz için verdikleri başlangıç sermayeleri oldukça pahalıdır. Faizlerin yükseldiği günümüzde başlangıç yatırımı için maliyetler gitgide artmaktadır.

Kur oynaklığı, küresel ticaret dengesizlikleri gibi risklerden dolayı başlangıç sermaye gerektirmeyen bir iş olan Dropshipping, ticaret başlayacağınız doğru yerdir.

Sistemin çok önemli bir özelliği daha vardır: Hız. Hem başlarken hem sürdürürken tüm süreçler büyük bir hızla ilerler. Başka bir işe başlarken fizibilite, organizasyon, finans sağlama ve bürokratik işler Dropshipping’de yoktur. Sadece başlar, satar ve ödeme alırsınız.

Peki SEO’yu dropshipping yaparken nasıl kullanacağız? Eğer iyi bir SEO yatırımınız varsa bunu satmak istediğiniz ürün için kullanmak size gelir getirebilir. Günümüzde SEO yapmak dijital pazarlamanın en önemli parçalarından biri, dropshipping’de öyle. Dropshipping yaparken SEO’yu kullanmak. Stoksuz sattığınız ürünü, SEO kullanarak dijital ortamda pazarlamaktır. Bu bileşim günümüz pazarlama dünyasında en çok aranan şeydir. Stok yok ve malın alıcısına ulaşmış durumdasınız. İşte dropshipping ve SEO’nun başarıya ulaştıran kesişimi budur.

Sonuç olarak, günümüzde milyarca alıcının dolaştığı bir pazar alanı olan arama motorlarında SEO ile öne çıkabileceğinizi göstermek istedik. Kaliteli içerik, yazılımsal düzenlemeler, backlink stratejisi, sosyal medya vb. gibi ayaklardan oluşan SEO, bütünlüklü bir bakış açısıyla sizi başarıya ulaştırabilir. Eğer pazarda görünür oluyorsanız, dijital pazarlamada başarılı olmanın yolunu buluşsunuzdur ancak bu yetmez eğer ürününüzü ekonomik, hızlı ve minimum riskle alıcı ile buluşturamıyorsanız para kazanamazsınız, başarılı olamazsınız. SEO ile gelen başarı DROPSHİPPİNG ile değer kazanır. Böylece dijital dünyanın en önemli iki ayağı tamamlanmış olur ve siz bu ayaklar üzerinde yükselirsiniz. DROPSHIPPING ile bol kazançlar.