skip to Main Content
Hemen dropshipping yapmaya başlayın!
Oberlo Nedir? Shopify Ile Farkları Nelerdir?

Oberlo Nedir? Shopify ile Farkları Nelerdir?

Oberlo’nun ne için kullanıldığını anlatmaya başlamadan önce dropshipping sisteminden kısaca bahsetmek faydalı olacaktır. Dropshipping sistemi, internet üzerinden hiçbir ürün satın almadan ve stok yapmadan ürün satıp kazanç elde etmeyi sağlayan sistemdir. Bu sistemde ürün satmak isteyen kişiler, öncelikle kendisine bir elektronik ticaret sitesi açar ya da Ebay, Aliexpress gibi sitelerde profil oluşturarak satmak istediği ürünleri satışa koyar. Satışa koyduğu ürün ise aslında kendisinde mevcut olan bir ürün değildir. Bu ürün bir müşteri tarafından satın alındığında satıcı, kendisine tedarikçi olarak seçtiği firmadan ürünü satın alıp direkt kendi müşterisine gönderir. Bu şekilde de kendisinin tedarikçisinden daha uygun fiyata aldığı ürün ile kendi müşterisine sattığı ürünün fiyatları arasındaki fark onun kazancı olmuş olur.

Dropshipping sistemini uygulamak isteyen satıcıların kendilerine tedarikçi seçmeleri işin çok önemli bir bölümünü oluşturur. Tedarikçi olarak özellikle en az bir yıldır faaliyet göstermekte olan, müşteri memnuniyeti notu %95’ten düşük olmayan, ilgili, sattığı ürünü kaliteli olan ve dropshipping sistemini destekleyen bir tedarikçinin seçilmesi gerekiyor. Dropshipping uygulamadan önce tedarikçi olarak seçilen kişinin mutlaka küçük bir testten geçirilmesi gerekiyor. Bu sayede gönderi süresi, müşteri memnuniyeti, ürünün kalitesi gibi konularda müşteri gözünden bir deneme yapılmış olur ve tedarikçinin başarısı konusundaki soru işaretleri ortadan kalkar.

Shopify ile Dropshipping Yapmak

Dropshipping yapmak isteyen kişiler Shopify internet sitesine girerek kendisine kolayca bir hesap oluşturabilir. Bunun için öncelikle Shopify internet sitesine girmek ve sağ üst köşede bulunan “Get Started” butonuna tıklamak gerekiyor. Bu şekilde kullanıcının karşısına mail adresini girmesi, bir şifre oluşturması ve kendisine bir mağaza ismi seçmesi için bir form çıkıyor. Shopify sitesine ilk kez giriliyorsa ilk 14 gün boyunca deneme hakkı verilip kullanıcıdan hiçbir ücret talep edilmiyor. 14 gün sonunda ise satıcının kendisine uygun olan bir paketle işe devam etmesi bekleniyor. Paket fiyatları da 29$’dan başlıyor. Satıcının Shopify ile kendisine bir alışveriş sitesi kurması için teknik internet sitesi kurma bilgilerini bilmesi gerekmiyor. Oldukça basit ayarlar ile oluşturulan internet sitesinin görünümü özelleştirilebiliyor.

Shopify ile dropshipping yapılacaksa, Shopify’nin satışlar üzerinden komisyon aldığının bilinmesi gerekiyor. Komisyon oranı ise satıcının başta aldığı pakete göre %0,5 ile %2 arasında değişiklik gösteriyor. Shopify sayesinde satıcılar Aliexpress ya da Ebay gibi alışveriş sitelerinden kendilerine bir tedarikçi seçip, aslında kendi ellerinde olmayan ürünleri Shopify’de satışa koyabilirler. Shopify’de kurulan e-ticaret sitesinin reklamı Facebook ya da Instagram gibi sosyal paylaşım platformlarında yapılarak rahatlıkla müşteri de çekilebilir.

 

oberlo ve shopify

Oberlo ile Dropshipping Yapmak

Oberlo en yalın anlatımıyla, dropshipping sistemini uygulamak isteyen satıcıların Ebay ve Aliexpress gibi alışveriş sitelerinden ürünleri otomatik olarak kendi oluşturdukları alışveriş sitesine çekmelerine olanak sağlayan bir sistemdir. Oberlo ile tedarikçi olarak seçilen Ebay vb. sitelerden bir tedarikçinin satışını yaptığı ürünler tüm detayları ve fotoğrafları ile birlikte kurulan alışveriş sitesine aktarılabilir. Aktarılan tüm açıklamalar ile birlikte artık o ürün kişinin kurmuş olduğu e-ticaret sitesinde yerini alır. Tedarikçisi yolu ile satacağı ürünlerin stokları tükendiyse, kişi otomatik olarak Oberlo sistemi ile kurduğu sitesinde stoğu tükenen ürünü “Tükendi” şeklinde gösterebilir. Tedarikçiden satın alarak Oberlo sistemi ile işletilen alışveriş sitesinde satılacak ürünün fiyatı eğer tedarikçi tarafından arttırıldıysa, e-ticaret sitesinin sahibinin bundan anında haberi olur. Oberlo sistemi sayesinde bir müşteri e-ticaret sitesinden bir ürün satın aldığında müşterinin isim-soyisim ya da adres gibi bilgileri otomatik olarak tedarikçiye ulaşır. Tüm bu özelliklerden anlaşılacağı üzere Oberlo sistemi sayesinde el ile teker teker halledilmesi gereken tüm işlemler zaman kaybetmeden bitirilmiş olur.

Oberlo sistemi ile alışveriş sitesi kurmak isteyen kişiler satmak istedikleri ürünleri teker teker bulmak zorunda kalmadan, hatta bilgilerini görsellerini araştırmak zorunda kalmadan rahatlıkla sitelerine tedarikçilerinden bunların aktarımını yapabilirler. Oberlo sayesinde Shopify ile kurulan mağazada satışa sunulacak ürünler anında bulunur ve siteye eklenir.

Oberlo’ya kayıt olmak için internet sitesine girerek sağ üst köşedeki mavi butona tıklanmalıdır. Bu butona tıklandığında kullanıcıların mail adresleri istenir ve kendilerine özel olan bir şifre oluşturmaları beklenir. Daha sonra ise kuracakları sitenin adının yazılması, hangi ürünlerin satışa sunulacağının belirtilmesi gibi şeylerin yazılması istenir.

Shopify’nin uygulama mağazasında her ne kadar Oberlo’ya seçenekler bulunsa da şu an için en güçlü olan uygulama Oberlo olarak kabul edilmektedir. Oberlo fiyat olarak da Shopify’den çok daha uygun bir sistem. Shopify’de yalnızca ilk 14 gün ücretsiz ve sonraki günler için 29$’dan başlayan paketlerin satın alınması beklense de Oberlo aylık olarak 50 satışa kadar ücret istemiyor. 50 satıştan sonra 500 satışa kadar ise aylık olarak 29$ alınıyor. Ancak aylık 50 satış yapmak planlanıyorsa elbette uygulama tamamen ücretsiz olarak kullanılabiliyor.

Oberlo ile mağaza kurulup ürünler eklendikten sonra ise yapılması gereken tek şey Aliexpress ve Ebay gibi sitelere giriş yapmak. Daha sonra ise Oberlo hesabına girerek “Orders” siparişler kısmından satışının yapılması istenen ürünleri sipariş etmek. Gerisini Oberlo sistemi tamamen kendisi otomatik şekilde gerçekleştiriyor. Ürün satışı olursa müşterinin bilgilerini direkt tedarikçiye iletiyor, tedarikçinin ürün ile ilgili yaptığı açıklamaları müşterilere sunuyor ve ürün satıldığında parayı e-ticaret sitesinin hesabına yatırıyor. Tüm bunlar otomatik işleyen bir sistem içinde gerçekleşse de yine de sistemi sürekli kontrol ederek hataları minimize etmekte fayda var.

Leave a Reply