skip to Main Content
Hemen dropshipping yapmaya başlayın!
Jungle Scout Nedir?

Jungle Scout Nedir?

E-ticaret geliştikçe çeşit çeşit kavramlar ortaya çıkıyor. Jungle Scout da bu kavramlardan biri. Peki Jungle Scout Nedir? Bu yazımızda detaylandıracağız.

İnternetten bir şeyler alıp satarak para kazanmak artık hiçbirimiz için bir rüya değil. Fakat bu sadece adil ve şeffaf bir rekabet ortamını önümüze serer. Fark yaratmak ve öne çıkmak hiç de sanıldığı kadar kolay değil. Emek olmadan, çaba ve sabır olmadan, belli oranda sermaye olmadan ve en önemlisi harcanacak bir zaman olmadan, ne gerçek ticaret dünyasında ne de sanal ticarette başarılı olma şansımız sıfırdır. Elektronik ticarette başarılı olmuş insanlara baktığımız zaman çoğunun bu başarıyı yakalamak adına büyük emekler sarf ettiğini görebiliriz. Ülkemizde ne yazık ki e-ticaretin hala kolaycılık olarak algılanması konuya bakışın özetidir. Her ne kadar son yıllarda bu alan biraz daha ciddiye alınsa da hala dünyadaki hızın gerisindeyiz. Amazon, Alibaba, Ebay gibi deva firmalar, bilindiği üzere Dünya’daki sanal ticaret hacminin çok önemli bir bölümünü elinde bulundurmaktadır. İnsanlar artık günlük alışveriş ihtiyaçlarının önemli bir bölümünü bilgisayarları ya da telefonları üzerinden gerçekleştiriyor. Durum böyle olunca bu yoğun trafik satıcı adaylarının da iştahını kabartmış durumda.

Peki, bu büyük pastadan faydalanmak için ne yapmak gerekiyor? Somut olarak açıklamak gerekirse az önce bahsettiğimiz büyük sitelerde başarılı şekilde dropshipping yapabilmek, yani satış ortaklığına dahil olabilmek için doğru araştırmaları yapmamız gerekir. Milyonlarca ürün havuzunun milyonlarca tedarikçinin kol gezdiği bir okyanusta kaybolmamak adına doğru hamleler yapmak çok önemli. Doğru hamle kavramının temel kriteri ise satış ortaklığı yapılacak ya da doğrudan satışı gerçekleştirilecek ürünün Pazar araştırmasını yapmak. Bir başka deyişle saha analizini gerçekleştirmektir. En başta kolay gibi görünen bu süreç, esasında e-ticaretin en can alıcı noktalarından bir tanesidir. Bu noktada oturduğumuz yerden, dünyada hangi site üzerinden kaç adet ürün satıldığı bilgisini kimse bize durduk yerde vermez. Ürün bulma açısından günümüzde birçok yazılım, eklenti ya da yardımcı programdan söz etmemiz mümkün.

Bu programlar arasında da en çok ön plana çıkanı Jungle Scout programıdır. Bütün dünyada oldukça popüler olan Jungle Scout, Programın temel mottosu “Orman İzcisi” şeklindedir. Aslında bu yakıştırma, onun ne kadar kıymetli bir görev üstlendiğini anlatmaya yetiyor. İnterneti sınırsız, uçsuz bucaksız, kaybolmaya çok uygun olan, devasa bir orman gibi düşünürsek, bu ormanda iyi bir pusulamız olmadan kaybolacağımız açıktır. İnternet, gerçekten de bilinçsiz kullanıcıyı kolay yutabilen bir mecradır. Bunu özellikle e-ticaret bağlamında vurgulamak gerekiyor. Jungle Scout, işte bu uçsuz bucaksız deryada sizin temel rehberiniz, yol göstericiniz ya da bir başka ifadeyle asistanınızdır.

Doğru ürüne daha bilinçli bir şekilde ulaşmak adına Jungle Scout gibi yardımcı programlardan faydalanan girişimciler, bunun meyvesini kısa sürede alabilmektedir. Bu yazımızda Jungle Scout’un temel olarak hangi işlevleri yürüttüğünü, sağladığı avantajları, kullanıcılara sunduğu paketleri ve Jungle Scout’un nasıl kullanılacağını irdeleyeceğiz.

Jungle Scout ile Doğru Ürüne Ulaşın

Elektronik ticaretle ilgilenenler çok iyi bilir ki bu süreçte kar etmenin en doğru yolu, doğru ürünün üzerine oynamaktır. Peki, doğru ürün nedir? Bu konu, elbette bu içeriğin dışına taşabilecek kadar kapsamlı bir konudur. Çünkü doğru ürüne ulaşmanın sayısız yolu, sayısız yöntemi vardır. Kişi bu noktada kendi yaratıcılığını, kendi analitik zekasını da doğrudan devreye sokup, belirli ürünlere yönlenebilir. Fakat çok satması muhtemel olan ürünlere dair tahminler ya da analizler üretmekte yetersiz kalabilirsiniz. Eğer ürün aradığınız süreçte yanınıza Jungle Scout gibi, yönlendirici bir program almıyorsanız oyuna geride başlıyorsunuz demektir.

Sosyal medya sayfalarından, resim yükleme platformlarından, modanın gidişatından, teknolojinin gelişmelerden yola çıkarak hitap ettiğiniz lokasyona uygun ürünler bulabilirsiniz; fakat hiçbir zaman bu işi Jungle Scout kadar hızlı ve pratik şekle yapamazsınız. Programın üstün yapay zekası sayesinde her zaman doğru ürün, size özel olarak filtrelenir ve önünüze getirilir. Bütçeniz, beklentileriniz, fiyat aralıklarınız ve eğilimleriniz total olarak değerlendirilir ve bu bağlamda doğru ürünlere daha hızlı ulaşmanız sağlanır. Şimdi elektronik ticaretin olmazsa olmazı olan bu mucize programın detaylarına daha yakından bakalım.

Jungle Scout Paketleri

Orman izcisi olarak tanınan Jungle Scout, ürün bulma telaşına kapılan girişimcilere nefes aldırmak adına 3 temel paket sunuyor. Bu 3 paketten hangisinin size uygun olacağını içeriklerini analiz ederek rahatlıkla bulabilirsiniz. Jungle Scout’un paketleri Business, Standard ve Startup şeklindedir. Kullanıcılar genellikle Jungle Scout’un Standard paketini tercih etmektedir. Hem fiyat hem de verimlilik açısından Standard Paket, kullanıcıların beklentilerini rahatlıkla karşılamaktadır. Dilerseniz Jungle Scout’un güncel fiyat paketlerine göz atalım. Şu anda başlangıç paketine üye olan bir kullanıcı 39, Standard kullanıcılar 69, Business paketine üye olan kullanıcılar ise 99 Dolar ödemek durumunda. Yıllık olarak abone olunduğu takdirde program belli bir indirime gidiyor.

Bu arada Jungle Scout’un iki farklı hizmet alanı olduğunu söylemeliyiz. Jungle Scout’un bir Web App, bir de Chrome Extension versiyonu bulunmakta. Extension paketi için aylık değil, tek seferlik bir ücret ödenir. Chrome Extension için Pro paket 197, Lite paket 97 Dolar’dır. Extension eklentisine Jungle Scout’un resmi sitesinden ulaşmak mümkün. Üstelik de yüklenmesi oldukça kolay bir eklentidir. Chrome dışındaki tarayıcılarda da kullanmak mümkün ancak bu eklentinin en iyi performans gösterdiği yer Chrome’dur.

Jungle Scout Nasıl Kullanılır?

E-ticaret alanında birçok rakibimiz var. Peki, bu rakiplerimizin önüne geçmek adına Jungle Scout’u nasıl daha doğru ve verimli şekilde kullanacağız? Jungle Scout’ta Marketplace bölümüne America yazın. Çünkü incelenen yer, büyük ölçüde Amerika’dır. Böylece; Jungle Scout, dünyanın en fazla sanal ticaret trafiğinin olduğu ülkelerden biri olan Amerika’daki satışları baz alır.

Categories yazan bölümün karşılığına ilgili olduğumuz, daha doğrusu satabilme potansiyelimizin ve isteğimizin olduğu ürünleri ekliyoruz. Filters yazan bölüm ise hayati derecede önemli başlıklardan birisidir. Buraya ürünlerin fiyat aralıklarını minimum ve maksimum olacak şekilde yazıyoruz. Minimum yazan yere 10 Dolar’dan daha düşük bir rakamın yazılmaması gerekir. Bütçesi mütevazi olan kişiler için ortalama 40-70 Dolar arasında bir fiyat aralığı ideal sayılır. Rank yazan kısım, ürünlerin sıralamasını gösterir. Maksimum 500 yazdığınızda sıralamada ilk 500’e giren bütün ürünler karşınıza çıkartılır.

Est. Sales yazan bölümde ise bir ürünün bir ayda en fazla ne kadarlık satış yaptığı sonucunu önünüze getiriyor. Buraya minimum değerini girmek, maksimum değeri boş bırakmak doğru olandır. Yani minimum bölüme 300 yazarsanız, ayda en az 300 Dolarlık satışı gerçekleşmiş ürünler karşınıza kolayca sıralanır. Est Rev yazan bölümse aylık olarak elde edilen cironun filtrelenmesini sağlar. Bu sayede ürünlerin kısa vadede değil de uzun vadede sürdürülebilir satış performansını görme şansına sahip olursunuz. Filtreleme konusunda Jungle Scout’un bir diğer önemli başlığı da Reviews’tir. Bu performans ve satışa bağlı ürün puanlarını ifade eder. Reviews puanlarını fazla yukarıya çekmeyin, yoksa dişinize uygun satıcılar bulmanız zorlaşacaktır. Piyasaya tek başına hakim olan, üst düzey satıcılardan uzak durmak gerekiyor. Maksimum 45-50 Reiews puanı, bu aşamada sizler için yeterli olacaktır.

Bunların dışında reytingden, ürün ağırlığına, listeleme kalitesinden, satıcı sayısına kadar sayısız filtreleme seçeneğini Jungle Scout programında bulmanız mümkündür. Jungle Scout olmadan bu uçsuz bucaksız ormana girmeyin, yoksa kaybolmanız an meselesidir… Herkese bol kazançlar dileriz.

Leave a Reply