skip to Main Content
Hemen dropshipping yapmaya başlayın!

Artık günümüzde günlük hayata ve ticaret hayatına çok farklı bakmak gerekiyor. Bu farklılıklar ilk önce şahsi ve kurumsal bazda özel sektörün girişimleriyle yenilikçi prototipler olarak çıkmakla birlikte ortaya çıkan bu yenilikler toplumlar tarafından benimsenip kabul görürse devletler nezdinde  de yasallaşma veya yasa dışı ilan edilme yollarına başvurulmaktadır. Teknoloji geliştikçe devletlerin ortaya çıkan yeniliklere karşı gösterdiği refleksler de değişmektedir.

Bazı devletler yenilikçi uygulamalara hemen adapte olup yasal düzenlemelere giderken bazıları bu durumları yasa dışı bile ilan edebilmektedir. Bu duruma belki de en büyük ve en popüler örnek Bitcoin özelinde kripto para birimlerine karşı takınılan tavır ve tutumlardır. Sanal para macerasının kökeni eskiye dayanmaktadır. Ancak bu durum Bitcoin’in popülerleşmesi ile devletler nezdinde bile tartışılır hale gelmiştir. Bazı devletler şimdiden sanal para, kripto para gibi ödeme yöntemlerine geçiş yapmaya hazırlanırken bazı devletler Bitcoin’i bile yasa dışı ilan etme yoluna gitmiştir.

Yukarıda bir paragrafta özetlemeye çalıştığımız konunun özü aslında şudur; globalleşen Dünya tüm devletleri yenilikçi çözümler üretmeye zorlamaktadır. ITIN meselesi de bu yenilikçi yaklaşımın, büyüyen ticari hacmin bir gerekliliğidir esasında.

ITIN numarası ne anlama gelir?

ITIN konusuna biraz olsun “Amerika’da Banka Hesabı” konusunda değinmiştik. Bu yazımızda o yazıda işlediğimiz mevzuların biraz daha detayına gireceğiz.

ITIN İngilizce açılımı “Individual Taxpayer Identification Number” şeklindedir. Türkçesi özetle “Bireysel vergi numarası” olarak ifade edilebilir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde ticari faaliyet göstermeniz için vergi beyan etmeniz gerekmektedir. Bunun için de normalde ABD hükümetine kayıtlı “Sosyal Güvenlik Numarası” sahibi olmanız icap eder. Ancak Sosyal Güvenlik Numarası için Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olmanız, kalıcı oturma izninin mevcut olması veya süresi dolmamış bir çalışma izni gerekir. Dropshipping gerçekleştirecekseniz ya da uzaktan işleri yönetecekseniz eğer Sosyal güvenlik numarası alamazsınız. Bu da yasal olarak belirli zorluklar çıkarmaktadır. ABD hükümeti bu durumu ortadaqn kaldırmak için 1996 yılında ITIN güncellemesine gitmiştir.

ITIN sayesinde sosyal güvenlik numarası sahibi olmadan da vergi beyan edebilirsiniz. Bu sistem Amerika’da şirket kurup kolay drop shipping yapmak isteyen girişimciler için büyük fırsattır.

ITIN Numarası Başvuru Formu