skip to Main Content
Hemen dropshipping yapmaya başlayın!

EIN veya EIN Numarası; İngilizce Employer Identification Number kelimlerinin ilk harflerinden oluşturulmuş bir kısaltmadır. Federal Tax ID Number olarak da bilinir. EIN, şirketin vergi numarasıdır. Amerika’da şürket kurmak için gereken işlemlerden biridir. Daha önce ITIN konusunda bireysel vergi numarası konusunu işlemiştik. EIN ile ITIN birbirine karıştırılmaması gereken iki farklı kavramdır. ITIN, bireysel vergi numarasıdır. EIN ise şirketinize ait vergi numarası demektir.

Amerika’da şirket kurma için gerekli işlemleri tamamladıktan sonra belirli işlemleri şirketinizle gerçekleştirebilmeyi sağlamanız için IRS adlı kuruma yani Internal Revenue Service’e Federal vergi numarası için başvurmanız gerekir. IRS Türkiye’deki mailye bakanlığının muadili diyebiliriz.

Aşağıdaki işlemleri hayata geçirmek isteyen kişiler IRS’e ein için başvurmalıdır:

 • Amerika Birleşik Devletleri sınırları dahilinde iş yapmak isteyenler
 • Şirket bünyesinde istihdam yaratmak için işe alım yapacak olanlar
 • ABD sınırları içerisinde faaliyet gösteren diğer firmalarla ilişkiler kurmak isteyen girişimciler
 • Şirkete ait banka hesabı oluşturmak talebinde bulunanlar

Bu yazımızda şunu belirtmemiz lazım Dünya’nın pek çok yerinde olduğu gibi Amerika Birleşik Devletleri’nde de belirli prosedürler ve bürokratik işlemler söz konusudur. Bürokrasinin ve prosedürlerin olduğu her yerde de unutmamalıyız ki teknik konular ve uzmanlık gerektiren mevzular vardır. IRS bir kamu kuruluşu olduğu için başvuru işlemlerinizde bir aksilik çıktığında sizi sıkıntıya sokabilir.

Sosyal Güvenlik Numarası ya da ITIN sahibi olmasına rağmen EIN edinmek için başvurup da aksilikler yaşayan çok fazla girişimci mevcuttur. Eğer olur da EIN başvurunuza bir sebepten dolayı IRS tarafından olumsuz geri dönüş yapılırsa bu sefer bu aksaklığı düzeltmek için elektronik posta göndermeniz veya fax çekmeniz icap eder. Başvuruyu gerçekleştiren kişilerin yaptıkları itirazlar sonucunda IRS’in ortaya çıkan hataları düzeltmesi ve işlemleri yoluna koyması yaklaşık 2 haftayı almaktadır.

Ek olarak şunu belirtmemizda fayda var; ITIN numarası ile EIN’e başvuran girişimcilerden IRS genelde fazladan belge talebinde veya ITIN kartının bildirilmesi isteğinde bulunabilir.

IRS bir kamu kuruluşu olarak mevcut kaynaklarının optimum derece yeteceği muhattaptan çok daha fazla kişiye hizmet vermeye çalışmaktadır. Bu gerçeklik en ufak sorunlarda bile bilgi veya işlem talebinde bulunan kişilerin telefonda saatlerce beklemesine sebebiyet verebilmektedir. Bizler bu gibi nahoş sorunların ortayay çıkmaması için sizlere EIN numarası hizmeti sunmaktayız.  

EIN Numarası Başvuru Formu

 • American Express
  Discover
  MasterCard
  Visa
  JCB
  Maestro
   
 • Price: $115.00