skip to Main Content
Hemen dropshipping yapmaya başlayın!
Ebay’de Nasıl Ürün Bulunur?

Ebay’de Nasıl Ürün Bulunur?

Ürün bulma serimize Ebay’da Nasıl Ürün Bulunur? yazımızla devam ediyoruz. Ebay, göz ardı edilemeyecek bir platform. Yazımızın devamında ayrtınlara değineceğiz. Konuyla alakalı dropshipping ve ebay yazımıza bakabilirsiniz.

Açık arttırma, neredeyse insanlığın tarihi kadar eski bir ticaret yöntemidir. Kulağa ilkel bir yöntemmiş gibi gelse de esasen açık arttırma yöntemi hem alıcılar hem de satıcılar için büyük bir nimettir. Çünkü açık arttırma sayesinde hiç beklenmedik, uygun bir fiyata bir ürünü kapabilirsiniz. Öte yandan da bir satıcı olarak açık arttırmaya çıkardığınız bir ürüne inanılmaz teklifler alabilirsiniz. Sabit bir fiyat vermektense elen teklifler arasından en yüksek olanla anlaşmak, her satıcının isteyeceği bir şeydir. Tabi günümüzde açık arttırma geleneği bazı eski sahaflar ve antikacılar dışında pek sürdürülmüyor. Hala bu konuya ilgi duyan geniş bir kitle olmasına rağmen açık arttırmaya dair alanlar oldukça sınırlı. Bu boşluğu fark eden Ebay, yakın zaman önce müthiş yaratıcı bir proje geliştirdi ve ortaya Ebay markasını çıkardı. Tahmin edileceği üzere e-ticaret alanına yeni bir soluk getiren Ebay müthiş tuttu ve kendinden sonraki birçok site için de örnek teşkil etti. Ebay’ın günümüze gelene dek artan bir ivmesi var. Çalıştığı ülke sayısını ve en önemlisi tedarikçi sayısını gittikçe arttıran Ebay, bugün itibariyle milyonlarca ürünün satıldığı dev bir açık arttırma pazarı. Günümüzde insanlar Ebay’dan alışveriş yapmak kadar ürün almak konusunda da oldukça istekli. Çünkü Ebay, ürün bulma ve satış yapma konusunda çok ideal bir platform.

Amazon ve diğer siteler, toptan satış yapmak adına pek kolay yerler değil; çünkü özel durumlar hariç aynı üründen topluca satın almak pek mümkün olmuyor. Bu konuda belli sınırlandırmalar var ve kullanıcılar genelde başka yöntemlere yöneliyor. Ebay’da ise ürün bulma ve toplu alışveriş olanağı mümkün.

E-ticaretin büyük markası Ebay’da her yaştan insana hitap eden milyonlarca üründen söz edebiliriz. Bunların bazıları küçük işletmecilerden kimileri ise feedback puanları yüksek, sürekli satış yapan deneyimli satıcılardan oluşuyor. Sizler de bu dünyanın içinde yer almak ve ürün satmak istiyorsanız her şeyden önce doğru ürün bulma kurallarına dikkat etmelisiniz. Aslında bu sadece girişimcilerin değil, normal alışveriş yapmak isteyenlerin de dikkat etmesi gereken bir konu. Ebay’da ilgilendiğiniz bir kategoride karşınıza yüzbinlerce ürün çıkabilir. Buradaki her küçük filtreleme bile sonuçları çok ciddi oranda etkiliyor. Sizin aradığınız o doğru ürün, sayfalar dolusu ürünlerin arasında; ama nerede? Bu, okyanusta kum tanesi aramak kadar zor bir iş. Bu yüzden ürün bulma konusunda bilinçli olmak, Ebay’da var olabilmenin ilk şartıdır.

Search İle Ebay’da Ürün Bulma

Ebay’la yeni tanışanlar ürün bulma açısından pek bir sorun yaşamayacaklarını düşünür. Oysa Ebay’ı ülkemizdeki alışveriş siteleri gibi düşünmemek gerekiyor. Bu kadar çok ürünün olduğu bir sitede aradığınız doğru ürüne ulaşmak için standart bir arama yapmak asla yetmez, bu noktada aramanın inceliklerine hakim olmak durumundasınız. Ebay’da dolaşırken iyi derecede bir İngilizce bilmek ürün bulma açısından büyük bir avantaj getirecektir. Ürünü satın alırken belki yabancı dile pek ihtiyaç duyulmaz ancak satıcı gözüyle ürün araştırması yaptığınız zaman gerek ürün açıklamaları, gerek saha araştırması gerekse de tedarikçilerle kurulan iletişimde yabancı dilin önemi büyük. Arama konusuna geri dönecek olursak Ebay’da ürün bulmak için Search seçeneğine yönelmeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Browse arama özelliği ise listelenen ürünler arasında boğulmanıza neden olacaktır. Bu yüzden Browse araması yerine Search araması yapmalısınız. Kimi ipuçlarından faydalanmanız Search özelliğini daha verimli kullanmanızı sağlayacaktır. Buradaki temel amaç arama sonuçlarını istediğiniz ölçüde daraltmak ve gereksiz sonuçları devre dışı bırakabilmek. Bu noktada Ebay’ın TimeBlaster özelliğinden de yararlanabilirsiniz. Öte yandan Completed İtems Only adı verilen diğer bir özellik sayesinde satmayı planladığınız ürünlerin satış ve fiyat geçmişine, benzer ürünlerin bilgisine kolayca ulaşabilirsiniz. Bu bir satıcı için çok değerli bir bilgi akışıdır. Önünüze sunulan bu raporlamalar sayesinde Ebay’da size para kazandırmayacak ürünlerle vakit kaybetmezsiniz. Diğer satıcıların önceki deneyimleri sizin için bir referans olacaktır.

Ebay’da Search alanına yazacağınız kelimelerde çok özenli ve bilinçli davranmak zorundasınız. Bazen satmak istediğiniz ürün bir değil, iki sözcükten oluşabilir. Bu durumda bu iki kelimeyi yan yana yazarken aralarına “and” ifadesini eklemeniz gerekir. Eğer bunu yapmazsanız sistem otomatik olarak her iki sözcüğün de içinde bir şekilde geçtiği ilanları gereksiz yere önünüze yığacaktır. Bir diğer yöntem de iki kelimeyi tırnak işareti içine almaktır. Bu sayede arama sonuçlarında her iki sözcüğün aynı anda başlık ya da açıklamada geçtiği ilanları sonuçlara yansıtacaktır.

Satmayı planladığınız ürünleri bulduğunuzda mutlaka önce ürün açıklamalarına göz atın. Kimi zaman açıklamada geçen küçük bir ifadeden ötürü bu ürün arama sonuçlarına çıkmış olabiliyor. Oysa belki de bu ürün, sizin aradığınız ürün değil.

Dilerseniz Advanced Search özelliğinden yararlanabilir, çok daha geniş kapsamlı aramalar yapabilirsiniz. Bu özelliği kullanmak için Ebay sitesinin sağ üst tarafına yönelmeniz gerekir. Her bir sayfanın kaç ürünü listelemesini istiyorsanız Result Per Page ayarını düzenlemeniz gerekir.

Ürünlerin resmine tıklandığında ürüne dair çok önemli bilgilere ulaşabilirsiniz. Bunlar doğru ürün bulma açısından eğitici olacaktır. Ürüne en fazla teklif ne kadar olmuş, bu teklif kim tarafından verilmiş, gerekli analizleri gerçekleştirin ve uzun vadede kullanmak üzere not alın.

Ebay’da Trend Ürünleri Bulma

Eğer Ebay üzerinden en çok aranan ürünlerin bilgisine site üzerinden ulaşmak istiyorsanız, İtems By Bidder özelliğine ait kısa yolu arama sayfasına eklemeniz yeterli olacaktır. Ebayexplore isimli web sitesi de bu hizmeti kendi bünyesinde satıcı adayları için uzu zamandır veriyor. Ebay sitesi dışında bu siteden de faydalanmanız mümkün. Hangi ürünler ne kadar aranıyor, mevsimlik trend ürünler neler, bu gibi soruları cevaplayan bir site. Yani bir nevi pazar araştırmasında size ciddi anlamda yardımcı olan bir platform.

Bu arada arama yaparken ilanlarda yanlış yazılacak kelimler olduğu gerçeğini atlamayın. Ebay’da çok sayıda ilanın yazımında küçük de olsa hatalar bulunuyor ve bunlar arama sonuçlarına yansımıyor. Arama yaparken bilinçli olarak yanlış yazılan popüler sözcükleri Search etmelisiniz. Bu şekilde daha az rekabet edeceğiniz ürünlerden yüksek kar elde edebilirsiniz. Ürün bulma noktasında yanlış kelimelerle arama yapmak çoğu satıcının denediği bir yöntemdir.

Ebay’da Güvenilir Tedarikçiler Bulun

Sadece yazın ya da sadece kışın gibi belli sezonlarda satılan ürünleri, aktif sezonlarında almayın. Bu ürünleri diğer mevsimlerde alıp stoklamanız daha ekonomik bir yol olacaktır. Bunun dışında ürün bulma mevzusunda doğru zamanlamaya tatil günlerini ilave edebiliriz.

Yapılan araştırmalar Ebay’da açık arttırmaya sunulan ürünlere tatil günlerinde daha düşük ilgi olduğu yönünde. Böyle günlerde tetikte bekleyebilir, yoğun rekabetten kurtulabilirsiniz.Pazarda sürekli kullanılan, artık doyulmuş ürünlerden öte, küçük ancak yeni ürünlere yönelmek başlangıç için daha uygun olacaktır. Örnek vermek gerekirse büyük elektronik ürünlerden ziyade, bu ürünlerin minimal araçlarını tedarik etmek Ebay adına daha doğru bir yönelim olacaktır. Çünkü büyük ve iddialı ürünleri satarsanız, karşınızda puanları yüksek, devrilmesi güç rakipler bulabilirsiniz.

Kargo açısından da hafif ve zahmetsiz ürünler, yeni satıcılara daha yüksek kar getiriyor. Ürün ararken tedarikçilerinizin de uzun süre çalışabileceğiniz, güvenilir kişiler olmasına özen gösterin.

Amazonla ilgili olarak Amazon’da Ürün Bulma yazımıza bakabilirsiniz.

Leave a Reply