skip to Main Content
Hemen dropshipping yapmaya başlayın!
Dropshipping’te En Çok Karşılaşılan Problemler Nelerdir?

Dropshipping’te En Çok Karşılaşılan Problemler Nelerdir?

Dropshipping sistemi ile satış yapmak en yalın haliyle; kişinin stoksuz şekilde, aslında başkasının satıcısı olduğu bir ürünü kendi müşterilerine satması ve kendi aldığı fiyat ile müşterisine sattığı fiyat arasındaki tutardan kazanç sağlaması anlamına gelir. Bu sistem her ne kadar risk barındırmıyor ve maliyetsiz bir şekilde tamamen kar getiriyor gibi görünse de işleyiş sürecinde pek çok problemin yaşanabileceği bir sistemdir.

Rekabetin Çok Büyük Olması

Rekabetin yüksek olması dropshipping’te karşılaşılan en büyük problemler nelerdir sorusuna verilecek cevapların belkide başında gelir. Dropshipping sistemi normalde pek fazla tercih edilen bir alışveriş sistemi gibi bilinmiyor. Ancak günümüzde birçok firma ürün satışını kendisine tedarikçiler yani dropshipler bularak stoksuz şekilde gerçekleştiriyor. Özellikle stok maliyetlerinin olmaması, evden bile yürütülebilen bir iş olması, tek maliyetinin bir tablet ya da telefon olması gibi avantajları sebebi ile sıklıkla tercih edilen bir satış sistemi durumunda. Hal böyle olunca da herhangi bir ürün konusunda sayısız rakibin olması kaçınılmaz hale geliyor. Bu sistemde ürünün satışının tedarikçi odaklı olması, dropshippingi uygulayan kişinin bir maliyeti olmaması gibi hususlar da aslında kişilere problem çıkarabiliyor. Tedarikçinin fiyat yükseltmesi ya da yükseltmese dahi piyasanın ortalama fiyatı ile satış yapması nedeniyle dropshippingi uygulayan kişi ürün fiyatlarını düşürerek müşteri çekemiyor. Diğer yandan kendisine ait ekstra maliyetleri bulunmadığı için de maliyetlerde azalmaya gidemeyip yine fiyatları düşürerek müşteri çekememiş oluyor. Bu durumda rakiplerin önüne fiyat uygunluğu özelliği ile ön plana çıkmayan satıcı da ürünün kalitesi, müşteri memnuniyeti, olabildiğince farklı ürünleri satışa sunmak gibi konularda rakiplerini geçmeye uğraşıyor.

Sipariş Teslimlerinde Meydana Gelen Aksaklıklar

Dropshipping sistemini uygulayan satıcılar her ne olursa olsun kendi tedarikçisine güvenmek zorunda kalıyor. Müşterisine bir ürünün satışını gerçekleştirdiğinde ürünün tedariği tamamen tedarikçisinin elinde olmuş oluyor. Bu aşamada da eğer tedarikçi ürünü geç yollarsa, dropshippingi uygulayan satıcı ürünü geç yollamış sayılıyor. Ürün alıcısına sorunlu şekilde ulaştıysa yani üründe bir hasar varsa bu durumda yine dropshipping uygulayan satıcı ürünü hasarlı yollamış sayılıyor. Bu ve buna benzer tüm durumlarda sonuç olarak tedarikçi değil, satıcının kendisi müşterisine karşı mesuliyet altında kalıyor. Buna benzer durumlarla karşılaşmamak için satıcılar, tedarikçinin ürünü tedarik etme süresine ek olarak kendilerinden 1-2 gün fazla olacak şekilde müşterilerine tedarik süresini bildirebilir. Ancak bu durumda yine müşterinin tedarik süresini çok uzun bulması sorunu ile karşılaşabilirler.

Markalaşmanın/İsimleşmenin Güçlüğü

Dropshipping sisteminde ürünün gönderimi, paketlenmesi, kalitesi gibi tüm faktörler satıcının kendisinde değil, kendisine tedarikçi olarak seçtiği dropship firmadadır. Bu nedenle satıcı ürünleri stok yaparak paketleme, etiketleme ya da gönderim gibi konularla kendisi ilgilenemediği için bir marka haline gelmesi neredeyse imkansızlaşır. Ürünü satın alan alıcı bu durumda ürünle ilgili memnuniyet duyduğunda bunu dropshipping yapan kişiye mal edemez. Diğer yandan ürünle ilgili meydana gelen kötü tecrübeler ya da süreçle ilgili olumsuz izlenimler ortaya çıktığında da müşteri bu durumdan dropshipping yapan firmayı sorumlu tutabilir. Bu sistemde markalaşmanın son derece zor olması nedeniyle satıcılar internet sitelerine ağırlık verebilir, müşterilerin memnun kalacağı detaylar ekleyerek kendi adını duyurabilir ve bu şekilde giderek marka haline gelebilir. Yine de her zaman ürünle ilgili sorunları birinci elden halledememe sorununu yaşama ihtimali olacaktır.

dropshippingde yaşanan problemler

Kar Elde Etmenin Zorluğu

Dropshipping sistemini uygulamak isteyen satıcılar stoksuz şekilde ürün satmak zorundadır. Bu nedenle de toptancılardan toplu halde satın alındığında uygulanan indirimler, kampanyalar ve daha pek çok fırsatı elde edemezler. Diğer yandan tek bir ürünün paketlenmesi ve kargoya verilmesi gibi işlemler o ürünün fiyatının daha da yükselmesine neden olur. Bu durumda kar miktarı yüksek olsun diye ürünün satış miktarını arttıran satıcılar müşterilerin uzaklaşmasına neden olabilir. Müşterilerin uzaklaşmasını tercih etmeyecek satıcılar ise bu durumda daha düşük kar oranına katlanmak zorunda kalırlar. Diğer yandan dropshipleri kolayca bulmak, ürünlerini otomatik olarak kendi sitesine geçirmek isteyen satıcılar tedarikçilerin veri tabanlarına ulaşabilecekleri internet sitelerine üye olur. Bu siteler ise verdikleri hizmet karşılığında aylık olarak sabit bir ücret talep ederler. Bunun yanı sıra satılan ürünler üzerinden komisyon almaktadırlar. Her ne kadar işleri kolaylaştıran bir sistem olsa da bu internet sitelerine üye olunduğunda satıcıların elde ettikleri karları düşmüş olacaktır.

Tedarikçide Stoğun Bitmesi

Dropship sistemini uygulayan satıcılar satışını gerçekleştirdikleri her üründe mutlaka tedarikçisine bağlıdır. Dropshipping veren firmalar bu anlamda kilit rol oynar. Bir satıcı kendi müşterisine kendi internet sitesinde bir ürünü mevcut olarak gösterip satışını gerçekleştiriyor ancak sonradan tedarikçisinde bu ürünün bittiğini görüyorsa bu satıcının kendisi için kötü bir imaj çizmektedir. Böyle bir durumda müşteri, satıcının ilgili ya da profesyonel olmadığı düşünerek bir daha bu satıcıdan alışveriş yapmak istemeyebilir. Bu durumlarla karşılaşmamak için ise aylık olarak üyelik ücreti ödenerek tedarikçilerin veri tabanlarına erişim hakkı veren sitelere kayıt olunabilir. Bu şekilde satıcının tedarikçisinde bir ürün tükendiğinde, otomatik olarak kendi internet sitesinde de o ürün için tükendi ibaresi görülür.

Leave a Reply