skip to Main Content
Hemen dropshipping yapmaya başlayın!
Dropshipping Ile EBay’da Para Nasıl Kazanılır?

Dropshipping ile eBay’da para nasıl kazanılır?


Ebay’da para kazanmak sandığınız kadar zor olmayabilir. Ufak bir araştırma yaptığınız zaman eBay’da çok fazla kategoride ürün satıldığını görebilirsiniz. Hatta kıyıda köşede kalmış ürünleri bile sergileyen pek çok satıcı mevcut. Ebay’dan para kazanmak sizin için hobisi pek çok yöntemi tercih edebilirsiniz. Biz ise daha aklııca ve daha profesyonel bir yöntem önereceğiz.

E-ticaret’i ciddi bir gelir kapısı ya da geçim kaynağı olarak görüyorsanız olaylara daha farklı yaklaşmanız gerekmektedir.

Geleneksel parakende satış yöntemleriden kurulu ekonomik düzenin gerektirdiği stok, ön sipariş gibi kurallara uymak zorundasınız. Ancak daha önceki pek çok içeriğimizde de belirttiğimiz gibi Dropshipping’te böyler bir olay yok ve eBay, Dropshipping tarzı e-tciaret için çok güzel bir platform. Ebay’da büyük yatırımlarınızı veya paranızı değil, kendi gayretinizi, iş anlayışınızı, yeteneğinizi, örgütsel becerinizi ve sattıklarınızı seçtme şeklinizi konuşturursunuz.

Bizi yanlış anlamayın,  eBay’de iyi bir iş yapmak için, bir tedarik zinciri kurmak için hala kendi nakit paranızı yatırmanız gerekiyor. Ancak, hazırlık çalışmalarınızı yaparsanız yatırdığınız paranın karşılığını kolayca geri alabilirsiniz.

Ürünlerinizi Akıllıca Seçin

Herkes iPhone modellerini satıyor diye siz de öyle mi yapmalısınız? En çok satılan ürünlerin listedini eBay’ds bulmak kolay ve bu tarz ürünlerle mağazayı doldurmak cazip gelebilri ama aslında bu kötü bir hamle. İşin gerçeği, bu ürünlerin çok fazla rekabeti var ki, binlerce satıcıyla pazarlama stratejileriye ve diğer parametreler boğuşarak zarar etme ihtimaliniz çok yüksek.

Talep gören ancak rekabet yüzünden boğulmayacağınız bir KAZANA seçin. Sitemizde satılacak iyi ürün örneklerini görebilirsiniz.

Ebay

EBay’da satış yapmak eBay’de başarılı olmakla aynı şey değildir. Hafta sonu listesinde veya ara sıra satışlarda oldukça iyi şeyler yapabilir, ancak ciddi bir satıcı olarak bundan daha iyisini yapmak istersiniz. Mevcut olan her avantajı yakalamak ve siteyi satıcı bakış açısıyla tanımak için gereken her şeyi öğrenmeniz gerekir.

Buna üyelik katmanları, satıcı ücretleri, listeleme araçları, politikalar, Geri bildirim, sıralama faktörleri, bağlı programlar vb. Dahildir. Platformunuzun nasıl çalıştığını bilmek, hiç bilmeyenlere kıyasla avantaj sağlayacaktır.

Başından başlayarak eBay’i tanımak zaman gerektiriyor. Sanki okula geri dönmüşsünüz de eBay’dan sınav olacakmışsınız gibi çalışmanız gerekiyor. Tıklanabilir olan her şeyi tıklayın, not alın, forumları kontrol edin ve soru sorun.

Halihazırda sahip olduğunuz, yalnızca nasıl gittiğini görmek için birkaç öğeyle birlikte deneme yapabilirsiniz. İş işte öğrenilir prensibiyle düşünün. Eğer hatalar yaparsanız, iki kere yapmadığınızdan emin olun. Neyin işe yarayıp neyin yaramadığına ve neden olduğunu düşündüğünüze dikkat edin.

Son olarak, müşterinin her zaman 1 numaralı olduğunu unutmayın. Deneme aşamasında bile kaliteli ürünler seçmeye özen gösterin. Kalitesiz bir telefon koruma camı yüzünden olumsuz geri dönüş ve yorum almak kimse istemez. Test çalışması esnasında ne olursa olsun, dürüst, hoş ve müşterilerinize karşı duyarlı olun.

Tedarikçileriniz

Bunu eğitimlerde çok konuşuyoruz ve tekrar etmemizin bir sakıncası yok. Tedarikçilerinizi akıllıca seçin. Elbette fiyat önemlidir, ancak oyuna giren diğer faktörler de vardır.

Tedarikçinizin güvenilir ve profesyonel olması çok önemlidir. Tedarikçiniz satışı durdurursa ya da size verdiği desteği keserse sizin esameniz okunmaz artık.

Potansiyel tedarikçilerinizi kapsamlı bir şekilde araştırmak için zaman ayırın. Mümkünse, bire bir iletişime geçip bilgi alın. Savruk, dağınık bir tedarikçi sizin işlerinizi çok zorlaştıracaktır.

Potansiyel bir tedarikçiyi bulduktan sonra, ürünlerin ve ambalajlarının kalitesinin yanı sıra ne kadar hızlı teslim olduklarını test etmek için birkaç küçük satın alma işlemine başlayın. Bazı alıcılar dropshippers ile çalışmayı sevmiyor. Bu nedenle tedarikçinizin ürünleri istediğiniz gibi markalaştıracağını görmek önemlidir.

Ayrıca, tedarikçinizin sizinle ne kadar iyi iletişim kurduğunu kontrol etmelisiniz; satış yapmaya başlayınca bu çok önemlidir. Envanteri ve satın alımları kolayca izleyebilmelisiniz. Herhangi bir sorun ortaya çıkarsa, bunları müşterinin belirleme ve tepki verme şansı bulmadan önce çözme fırsatınız olmalı.

Not: Tedarikçiler hakkında bkz. Dropshipping veren firmalar

Pazarlama

Tedarikçinizi bulduğunuzda, artık eBay listelemelerinizi hazırlama ve satışa başlama zamanı!  İşte eBay listelemelerinizi pazarlamak için beş iyi yol:

Bir PayPal Hesabı edinin

eBay, alıcılara ve PayPal’ı kullanan satıcılara koruma sağlar. Aynı zamanda, bir alıcı için bir alışverişte ödeme yapmanın güvenli ve kullanışlı bir yoludur. Çoğu eBay müşterisinin bu ödeme seçeneğini sunan satıcıları tercih etmesi şaşırtıcı değildir.

Rekabetçi Fiyat

Elbette, alt çizginize göz kulak olmalısınız, ancak aynı veya diğer benzer satıcıların sundukları fiyatlarla olumlu bir şekilde karşılaştırıldığınızdan emin olmanız gerekir. Çoğu alıcı aramalarını en düşük fiyattan en yüksek fiyatla sıralamaya başlar. Herhangi bir İnternet aramasında olduğu gibi, en iyi sonuçlar en çok dikkati çeker.

Fiyatlandırma ile ilgili bilgileri, eBay’in kendisi üzerinde veya SaleHoo Labs gibi bir araçla arayıp, ürünleriniz için doğru fiyatlamaları ve diğer bilgileri bulabilirsiniz.

Ücretsiz Nakliye Teklifi

Freebies alıcılar için her zaman caziptir ve yapabileceğiniz en çekici tekliflerden bir tanesi ücretsiz gönderimdir. Alıcı davranış analizi, satıcıların ücretsiz nakliye hizmeti sunması halinde alıcıların yüzde 90 kadarının bir satın alma işlemini tamamlama olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Çoğu müşteri bir aramayı yalnızca ücretsiz gönderim olan öğeler için filtreleyecek.

Kâr marjlarınızdan endişe duyuyor musunuz? Sorun değil! Nakliye ücretlerini azaltmak için nakliye ücretini ürün fiyatına veya paket öğelerine ekleyin.

Kaliteli Başlıklar ve Açıklamalar

Dikkat çeken bir başlık ve kapsamlı bir ürün açıklaması yazmaya vakit harcamalısınız. Sadece içerği olduğu gibi yazmak yetmez. Kaliteli başlıkları ve açıklamalar, pek çok satıcının ciddiye almadığı ama eBay’da para kazanmada temel faktörlerdir.

Başlığınız aranabilir olmalı, bu nedenle alıcıların belirli öğeleri nasıl aradığını bulmak için gayret gösteriniz. Bunu, arama paneline öğenizi yazıp öneriler gelinceye kadar yapabilirsiniz. Başlığa mümkün olduğunca çok sayıda ayrıntı eklemeyi deneyin. Gereksiz sıfatlardan ve moda sözcüklerden kaçının.

Başlamak için tedarikçinizin, istediklerinizi bulmanıza yardımcı olmak için hangi anahtar kelimeleri kullandığına bakın. Ayrıca, Google’da ilgili anahtar kelimelerin ve cümleciklerin ne kadar arandığını görmek için Google AdWords’e bakabilirsiniz. En önemli uyarılardan biri ise imla hatası yapmamaya çok dikkat edin. İmla hataları bulunmanızı zorlaştıracağı gibi prestij kaybına yol açacaktır.

En Çok Oylanan Satıcı Olun

eBay’ın en çok oylanan satıcıları birinci sınıf müşteri hizmetleri sunan satıcılardır. Bu listeye girdiğinizde çeşitli avantajların sahibi olursunuz.

Bu ünvana sahip olmak size çok fazla potansiyel müşteri kazandıracaktır.

ABD’de eBay’de En Çok Oylanan Satıcı olabilmek için, son 12 aylık dönemde ABD merkezli alıcılarınız için bu ölçütleri karşılamanız gerekir:

  • En az 100 işlem ve 1.000 dolarlık satış
  • Satışlarınızın %95’inde ön görülen zaman içerisinde kargoyu alıcıya ulaştırmak
  • Yapılan işlemlerde geç nakliye vakasının %3 oranında az olması

Ebay’da Para Kazanmak İçin 7 Hayati Kural

EBay’de para kazanmak zor değil, fakat bir sürü şey yapmak zaman ve çaba gerektiriyor. EBay satışıkonusunda ciddi iseniz, şu ipuçlarını takip edin:

1. Maliyetleri anlama

Liste ücretleri, son fiyat ücretleri, nakliye ücretleri, pazarlama harcamaları … liste devam ediyor ve ücretler hızla artabiliyor. EBay öğeleri satma ile ilişkili maliyetleri anlamak önemlidir. Onları listeleyerek başlayın ve eBay listelemelerinizi fiyatlandırırken bunları faktörlerden ayırdığınızdan emin olun. Bu hızlı ipuçlarıyla masrafları azaltabilirsiniz:

  • Ücretsiz nakliye teklif ederseniz, nakliye ücretini listelenen fiyata ekleyin. Müşterileriniz farkı bilmiyor ve nakliye “ücretsiz” ise satın alma olasılığı daha yüksek olacak.
  • Yüksek hacimli satışlarda daha düşük fiyat sunan tedarikçiler arayın.
  • Güvenilir tedarikçiler seçerek, masraflı iade ve yeniden gönderim sayısını en aza indirin.

2. Satılacak Ucuz Ürünleri Bulun

Küçük başlamakta sorun yok; eBay’de satışların nasıl çalıştığına dair bilginizi ve anlayışınızı arttırırken işinizi büyütebilirsiniz. Birçok satıcı, evlerinde bulunan eşyalar satarak eBay’de para kazanmaya başlar.

3.Mükemmel Müşteri Hizmetini Sunun

Bu kural her işletme için geçerlidir ancak özellikle müşteri geri bildirimlerinin bir eBay teşebbüsünü kurabileceği veya bozabileceği doğrudur. Yüksek bir Geribildirim puanı daha fazla müşteri çekecek, ancak düşük bir puan onları terk ettirebilecek ve asla geri getirmeyecektir. EBay mağazasında mümkün olan en iyi müşteri hizmetini sunduğunuzdan emin olmak için her zaman yapmanız gereken birkaç şey var:

  • Duyarlı olun. Müşteri sorularını ve endişelerini en kısa zamanda cevaplamaya çalışın; yapabilirseniz birkaç saat içinde. Düşünün, bir müşteri başka bir yerden alışveriş yapmaya karar vermeden önce sizin dönmenizi ne kadar bekler?
  • Profesyonel kalın. Özellikle de kızgın müşterilere karşı. Unutmayın ki Geribildirim yorumları herkesin bilgisinedir! Sorunları çözmeye yardımcı olmak için elinizden gelenin en iyisini yapın; ileride müşterinin size geri dönme ihtimali de artar.
  • İlk önce, dropshipping işiniz için kaliteli, güvenilir tedarikçiler seçerek olumsuzlukları önleyin.

4. Güvenilir Tedarikçiler Bul

Güvenemediğiniz tedarikçilerden kaçınarak paradan, zaman kaybından kurtulmuş olursunuz. İyi bir dropshipping tedarikçisi ürünlerini zamanında gönderir, envanter değişikliklerini size bildirir ve gönderimle ilgili herhangi bir sorun olması durumunda yanıt verebilir.

Onlarla iş yapmadan önce daima tedarikçilerle araştırma yapın ve konuşun. Mümkünse, tedarikçilerinizle bizzat görüşün ya da bir telefon konferansı düzenleyin. Politikaları hakkında sorular sorun ve hizmet ve ürün kalitesini test etmek için örnek bir sipariş vermeyi deneyin. EBay mağazanız için kaliteli, önceden denetlenmiş tedarikçiler bulmanıza yardımcı olacak bol miktarda online kaynak var.

5. Satış Yapmadan Önce Profilinizi Oluşturun

Sağlam kurulmuş bir profile sahip olmak, eBay’de para kazanmak istiyorsanız büyük bir avantaj. Hesabınızı önce bir alıcı olarak kullanarak başlatmak kötü bir fikir değil. Bu şekilde, bir eBay geçmişini oluşturabilir ve satış yapmaya başlamadan önce olumlu eleştiriler alabilirsiniz.

Sıklıkla göz ardı edilen bir faktör kullanıcı adınızdır. Bu kullanıcı adı, eBay işinizin adı olarak kullanılacaktır, bu nedenle akıllıca seçin; asigenc_99 olursa gitmekte olduğunuz profesyonel yolda zorluk çekersiniz.

6. Yüksek Kaliteli Fotoğrafları Kullanın

EBay listelerinizde yüksek kaliteli ürün fotoğrafları kullanmanın iki ana avantajı vardır. Öncelikle, potansiyel müşterilerin aradıklarını daha kolay bulmalarına yardımcı olur ve mağazanız için daha iyi bir imaj sağlar. İkincisi, doğru fotoğraflar kullanmak, müşterilerinizin tam olarak ne bekleyebileceğini bilmesini sağlar; bu da hayal kırıklığına uğrayan alıcıların olumsuz geri dönüş yapma ihtimallerini en aza çekecektir.

Ama zaten dropshipping işi için tedarikçiniz büyük ihtimalle kaliteli fotoğraflar kullanıyor olacaktır.

7.Fiyatları Akıllıca Ayarlayın

Ürünleriniz için en ucuz fiyatlandırma seçeneklerini sunmak, eBay’de satış yapmak için en iyi yol gibi görünebilir, ancak bu şekilde para kaybedebilirsiniz. Listenizi fiyatlandırırken, tedarikçinizin maliyetine, nakliye ücretlerine, eBay ücretlerine ve kendi kâr hedeflerine dikkat edin. EBay listeleriniz için bir açık artırma biçimi seçerseniz dikkatli davranın. Ürün kurallar gereği tahmini satış fiyatının altında satılabilir.

 

Leave a Reply