skip to Main Content
Hemen dropshipping yapmaya başlayın!
Drop Shipping Kavramının Ekonomideki Yeri

Drop Shipping Kavramının Ekonomideki Yeri

Dropshipping kelimesine doğrudan bir Türkçe karşılık bulmak oldukça zor. Ancak anlam verme yöntemini kullanarak stoksuz e-ticaret diyebiliriz.

Pek çok ekonomik gelir modeli İktisadi ve İdari birimler müfredatında yer almasına rağmen güncel ve yeni bir konu olmasından dolayı dropshipping’in bu literatürde yeri yoktur. Bu, iyi bir şeydir. Çünkü literatürde yer alması demek herkesin bu kavramdan haberdar olması demektir. Her ne kadar çok bilinen bir şey olmasa da bu modelle zengin olan çok sayıda insan vardır.

Dropshipping yapısı itibariyle internete muhtaç olan, internet olmadığı zaman da yok olan bir modeldir. Avantajı, İnternetin getirdiği avantaj olan lokale bağımlılığı ortadan kaldırması ve sizi global bir ölçeğe taşımasıdır. Ek olarak bu modelle ürünle alıcıyı buluşturduktan sonra yurt içi ticaret de mümkündür.

Önceden mal alıp bekletmenin olmaması, gümrük mevzuatlarıyla doğrudan uğraşılmaması, nerede olursanız olun internet bağlantısı mevcutsa işin yürütülebilmesi gibi özellikleriyle dropshipping pasif gelir modelinin en iyi örneklerindendir. Bu iş modelini kendine hedef belirlemiş şirketler vardır. Bununla alakalı olarak dropshipping veren firmalar yazımızı okuyabilirsiniz.

Drop Shipping kavarmı belki bizlerin gündemine yeni yeni giriyorsa da aslında o kadar yeni bir sistem değil. Ama diğer ticari ve ekonomik kar modellerine kıyasla daha yeni doğmuş bebek gibidir. Ancak her geçen dakika, her geçen gün Drop Shipping piyasasına yeni girişimciler dahil olmaktadır. Bu yakın dönemde bir sıkıntı doğurmakla birlikte uzun vadede girişimcilerin lehine olabilir. Tabi bu nasıl olacak diye merak ediyor olabilirsiniz ancak gayet basit.

Alış veriş merkezlerini, kapalı çarşıları düşünün. Aynı işi yapan, aynı sektörde olan onlarca hatta yüzlerce firma yan yana yer alır. Belli çeşit ürünler satın almak isteyen insanlar da ürünleri kıyaslamak, çok fazla dolaşmamak için bu tarz dükkanların toplandığı yerlere giderler. Drop shipping piyasası da orta vadeli gelecekte bu şekle dönüşebilir. Bugün Amerika’da, Kanada’da bilinçli tüketiciler şu an için Drop Shipping yapan mağazalardan ürün almayı pek fazla tercih etmemekteler. Ancak bu işlerin global anlamda standartları oturursa, sektör kendi güvenini tam anlamıyla kazanıp bu güveni tüketiciye yansıtırsa gelecekte bu işler çok daha büyük ticari bir pazara dönüşebilir.

Leave a Reply