skip to Main Content
Hemen dropshipping yapmaya başlayın!
Barkod Etiketleme

Barkod Etiketleme

Barkod Etiketleme, en kısa tanımıyla özel etiketleme anlamına gelir. Ticaret dünyasında, satılan her bir ürünün barkodu bulunması gerekir. İster doğrudan satış yaptığınızda, isterseniz de elektronik ticaret yaptığınızda barkot etiketleme mecburiyetinden kaçamazsınız. Barkod hem müşteriye güven verir, hem de tedarikçinin satış süreçlerine katkı sunar. Barkodlar günümüzde hızlı ve kolay şekilde veri girişinin sağlar. Büyük marketlerde barkod sisteminin akışa nasıl bir katkı sağladığını biliriz. Barkod temel olarak bir fiyat bilgisi içermez, bu bilgi ilgili bilgisayarlarda tutulur. Barkod okutulduğu anda buradaki çizgilerden referans alınarak bilgisayarda kayıtlı olan ürünle eşleştirme gerçekleşir. Bazı ürünlerin fiyatları dönemlik olarak kısa aralıklarla değişebiliyor. Fiyatlar doğrudan barkotlarda olsaydı o halde bu tarz fiyat değişikliklerini kolayca yapabilmek mümkün olmazdı. Özel etiketleme ya da barkodlama sistemi aslında elektronik ticaretle uğraşan kişilerin ilgilenmek durumunda kaldığı bir işlemdir. Amazon başta olmak üzere birçok e-ticaret sitesi kullanıcılara barkod zorunluluğu getirdi. Bu konuda belli başlı kriterler mevcut ve bunları uygulamadan satışın gerçekleşmesi mümkün olmuyor.

Amazon bünyesinde barkodu olmadan satışı gerçekleşen hiçbir ürün yoktur. Satış sürecinin bir parçası olarak siz de eğer sanal mağazanızda ürün satmak istiyorsanız, barkod zorunluluğunu yerine getirmek zorundasınızdır. Kullanıcılar, barkodlar için firmalara ulaşabilir. Aynı zamanda bu satışları gerçekleştiren birçok internet sitesi de söz konusudur. Fakat internet üzerinden barkod temini yapacakların çok dikkatli olmaları gerekir. Geçersiz barkod numaraları ile satış esnasında hem siz hem de müşteri kitleniz zor durumda kalmasın. Bir barkod aldığınız zaman artık bu barkod size ait olmaktadır. Zaten satış esnasında kendi adınız ve soyadınızla barkodu kaydedersiniz. Şeffaf bir platformda barkod numaralarını açık edecek herhangi bir paylaşım yapmamaya gayret edin. Ürün çeşidi tekse, o halde tek bir barkod yeterlidir. Örnek vermek gerekirse 100 adet mp3 satacaksanız, 100 ürün için geçerli bir barkod kullanmanız yeterli olacaktır.

Öte yandan bu sattığınız mp3lerin bazıları farklı bir modele sahip ve bunlara daha başka bir fiyatlandırma uygulamak zorundasınız. Bu durumda, farklı fiyatın aktif olması adına bu değişik ürünlere yeni bir barkod yapıştırılması gerekir. Bu sattığınız ürünler hazır değil de el yapımıysa bile barkod eklemek gibi bir mecburiyetiniz vardır. En azından bu mecburiyet bazı büyük e-ticaret siteleri için geçerlidir. Bu yazımızda daha çok Özel Etiketleme ve Private Labelling sistemine, bu sistemin Amazon gibi sitelerde nasıl karşılık bulduğuna bakacağız.

Private Labelling Nedir?

Private Labelling, daha sık duyduğumuz haliyle PL kavramı, son zamanlarda ülkemizde de tüm Dünya’da olduğu gibi yavaş yavaş etkisini gösteren bir hizmet türü. Daha da detaylandırmak gerekirse Private Labelling, aynı kaliteye sahip ürünlerin, farklı bir fiyat politikasıyla yeni ve özel bir marka altında satışa sunulmasıdır. Buradaki özel marka, genelde bilinen, büyük bir mağazanın adı olmaktadır. Bu mağazalar genelde çok yakından tanıdığımız marketler zincirleri olmaktadır. Migros Private Labelling konusunda tüm Dünya’da en fazla yatırım yapan marketler zincirinden birisidir. Migros’a gittiğinizde, bu markanın çatısı altında paketlenmiş yüzlerce ürün görebilirsiniz. Esasında başka bir markaya ait olan bu ürünler, market yönetimi tarafından inisiyatif alınarak farklı bir fiyat politikası ve paketleme ile satışa sunulmaktadır. Burada en büyük kazanç elbette tüketicinindir. Ya düşük alım gücünün yüksek olduğu ya da bilinçli tüketicinin fazla olduğu ülkelerde PL hizmeti yoğun ilgi görür.

Markalı ürünler için PL ürünleri ciddi bir tehdittir ve yeni yükselen bu hizmeti kendileri adına ciddi bir rakip olarak görmeye başlarlar. Zira her daim ucuzluğa prim verecek bir tüketici için büyük markalar zayıflamaya mahkûmdur. Bazı büyük markalar, bu sistemin altında ezilmemek adına Private Labelling şeklinde satışa sunulan ürünlerin bizzat üreticiliğini üstlenmeye başlıyor. Marketin verdiği güven, tüketici için ürünlere de yansıyor. Yani güven veren bir marketten alınacak bir ürün, her şeyden önce o büyük markanın adını taşıdığı için bir güven yaratmaktadır. Genelde marka konusunda zaafı olan kişiler, bir rafta bulunan ürünler arasında önce pahalı ürünlere yöneliyor. Fakat eğer perakendeci kendisine güven vermeyi başarmışsa –zaten orada yer aldığı için güvenme olasılığı yüksek- o halde düşünmeden daha düşük fiyattan satılan Private Labelling ürününü satın alıyor. Private Labelling ürünlerle marka ürünler arasında çok ciddi kalite farkları olmasa da kayda değer fiyat farkları vardır. Eğer bir ürüne ait pazar payı çok güçlüyse, Private Labelling ürünlerinin piyasaya sürülmesi bu ürün grubuna çok ciddi bir darbe vurabilmektedir.

Dünyada Private Labelling

Özel etiketleme anlamına gelen Private Labelling hizmetinin bütün dünyada hızlı bir şekilde yayıldığını söylemiştik. Bugün itibariyle Private Labelling’in tüm dünyada en aktif şekilde uygulandığı ülke İsviçre diyebiliriz. Aynı zamanda dünyanın en yüksek yaşam standartlarına sahip ülkelerinden de biri olan İsviçre’de halkın çok daha pahalı ürünlere yönelecek ekonomik gücü vardır. Bu ekonomik güce rağmen Private Labelling hizmetinin bu denli yaygın olmasının tek açıklaması ürünlerdeki yüksek kalite ve tüketicilerdeki bilinç düzeyi diyebiliriz. Bu ülkede Private Labelling hizmetinin geçmişi 80 seneden fazladır. Bugün İsviçre’deki Migros marketlerinde Private Labelling ürünleri, toplam ürünlerin yarısından fazlasını oluşturmaktadır. İsviçre’den sonra İngiltere, Belçika gibi ülkeler ön plana çıkmaktadır.

Ülkemizde ise Private Labelling kavramı henüz yeni yeni trend olmaya başlasa da daha tam manasıyla istenen düzeyde değildir. Kullanıcılar uygun fiyatlara rağmen kalite konusunda zaman zaman ön yargılı olabilmektedir. Oysa Private Labelling ile diğer ürünler arasında % 40’lara varabilecek fiyat farkları oluşmakta. Yine de Private Labelling ürünlerini orijinal bir marka gibi görmeye başlayanların sayısı umut verici. Fiyat tek başına ülkemiz özelinde bir kriter olamaz. Fiyatın uygun kalite düzeyiyle buluşma noktasında Avrupa’nın biraz gerisindeyiz.

Private Labelling Avantajları

Private Labelling doğal olarak her şeyden önce büyük markaların aleyhine, ancak tüketicilerin lehine bir hizmettir. Tabi bunu, kaliteden ödün verilmediğini var sayarak belirtiyoruz. Private Labelling fikri ya da projesi, ilk ortaya atıldığından bu yana daima tüketicinin dostu, markaların düşmanı olmuştur. Çünkü Private Labelling ürünlerin ucuz olması, talepleri çoğaltmıştır. Marketler tedarikçilerine her konuda hem işbirliği içinde hem de rekabet içinde olduklarını hatırlatmıştır. Bu hizmet, pazarlama konusunda çok daha esnek stratejiler yaratır. Ürünler için özel reklam giderlerine gerek yoktur, hangi kurum adına piyasaya sürülmüşse, ürün oradan referans alır.

Amazon FBA Private Labelling

Dünyanın en yoğun sanal ticaret ağı olan Amazon, FBA aracılığı ile kullanıcılarına büyük bir fırsat getirdi. Amazon FBA’da, Private Labelling hizmetinden faydalanarak satış gerçekleştirmek mümkün. Kullanıcıların bu noktada doğru ve yüksek kar getirecek ürünleri detaylı şekilde araştırıp analiz etmesi gerekir. Satış öncesi, güvenilir bir kaynaktan temin edeceğiniz barkodları ürün listeleme aşamasında kullanacaksınız.

UPC seçeneğini es geçmeden barkodlarınızı Amazon’a ulaştırıyorsunuz. Burada solda Produt ID, sağda da UPC şeklinde bir bölüm göreceksiniz. Sol bölüme barkod numaralarınızı dikkatlice girmeniz yeterli olacaktır. Bilindiği üzere FBA, birçok temel konunun Amazon tarafından üstlenildiği bir hizmet türüdür. Amazon’da Private Labelling maliyetleri genellikle kullanıcıları zorlamayacak düzeydedir.

Leave a Reply