skip to Main Content
Hemen dropshipping yapmaya başlayın!
Ani Stok Değişikliklerinde Ne Yapmak Gerekir?

Ani Stok Değişikliklerinde Ne Yapmak Gerekir?

Dropshipping girişimcilerinin sık sorduğu sorulardan biri: Ani Stok Değişikliklerinde Ne Yapmak Gerekir?  Bu yazımızda bu konunun detaylarına değineceğiz.

Elektronik ticarette hızlı bir şekilde büyümek için lokasyonumuzu yerelle sınırlı tutmamalıyız. Dünya ile rekabet edebilmek için trendleri hızlı bir şekilde yakalamak, e-ticaretin evrensel dinamiklerine adapte olmak gerekiyor. Hedef kitlenizi yurtdışına taşırsanız, harcamanız gereken mesai doğal olarak artacaktır; ancak bu atılımın sonunda elbette kazançlı olan siz olacaksınız. Elektronik ticarette bugün en akıllıca yöntemlerden bir tanesi satış ortaklığı yapmaktır. Bütün dünyaya mal olmuş, devasa markaların ışığı altında ürünlerinizin satışını yapmak ya da hali hazırda olan ürünlerin pazarlamasını yapmak, etkili bir başlangıç yöntemidir.

Amazon, Ebay, Aliexpress gibi kurumsal e-ticaret siteleri bütün girişimcileri kucaklayan, onları destekleyen sitelerdir. Başlangıç noktasında bile olsanız, bütün dünyaya ürünlerinizin satışını bu siteler sayesinde gerçekleştirebilirsiniz. Her birinin çalışma mantığı ve işleyiş biçimi birbirinden farklı olsa da temel olarak azimli ve sabırlı olanın adil bir şekilde kazanç elde edebildiği sistemler diyebiliriz. Örneğin Amazon’u ele almak gerekirse, kullanıcılara sunduğu en etkili hizmet depolama konusundaki problemi ortadan tümüyle kaldırması. E-ticaretin en can sıkıcı konularından bir tanesi de elimizde olan ürünlerin stoklanması ve o ürünlerin güncel takibidir. Bu satışın haricinde bambaşka bir mesai ve bambaşka bir emek ister.

Hem satışla ilgilenmek hem de Amazon, Ebay, Aliexpress gibi sitelerde sattığınız ürünlerin depolardaki durumunu kontrol etmek çok zor olsa gerek. Stok konusu apayrı bir uzmanlık konusu olduğu için bu alanda danışmanlık veren kişiler söz konusudur. Stok sürecinde önemli olan sadece depolanacak bir bölge bulmak değil, aynı zamanda stoklanan bu ürünlerin takibini doğru bir şekilde analiz edebilmek. Yurtdışında bulunan ve satış ortağı olduğunuz bir ürüne ait belli bir stok söz konusu diyelim. Doğal olarak bu stok düzeyi, günlük, hatta saatlik olarak değişebilmektedir. Belli bir ritimle azalan ya da aratan stoklamalarda dikkat çekici bir şey yoktur; ancak bazen bu depolarda öyle anlık değişimler, öyle radikal iniş ve çıkışlar olur ki endişelenmeye başlarsınız.

Bu tip ani stok değişikliklerini sakince analiz etmek gerekiyor. Çünkü ani stok değişikliklerinin belli başlı nedenleri vardır ve bu nedenlere göre çok hızlı bir şekilde doğru pozisyon almanız gerekir. İster Ebay, ister Aliexpress, isterseniz de Amazon’da takibini yaptığınız stok için çeşitli programlar kullanabilirsiniz. Bu profesyonel programları küçük ücretler karşılığında edinebilirsiniz. Programlarda, stoklarınızda satılan her üründen sonra güncellenmiş yeni rakam ekranda gösterilecektir.

Stok Takibi

Stok takibinin önemi ne yazık ki biraz geç de olsa ülkemizde anlaşılmaya başlandı. Sonuç itibariyle ülkemizde dolar kuru anlık olarak fırlayabiliyor ya da düşebiliyor. Bu anlık iniş çıkışlar yurtdışında ticaret yapan kişiler için oldukça tehlikeli olabilmektedir. Hızlı bir şekilde önlem alırsanız büyük zararların önüne geçebilirsiniz; hatta tam tersi stok değişimlerini avantaja çevirebilirsiniz.

Stok takibine günümüzde envanter yönetimi de denilmekte. Gittikçe ciddiye alınmaya başlanan bu iş, e-ticaret yapanlar için hayati derecede bir öneme sahip. Bazı ürünlerde yaşanan gümrük sorunları ve dolar kurundaki hareketlenmelerden ötürü bir üründe stok değişikliği yaşanabilir. Yurtdışından temin edeceğiniz bir ürünün fiyatı bugün 2 TL iken, ertesi gün 3 TL’ye fırlayabiliyor. Ürün maliyetlerinizi kısa sürede ürünlere yansıtmalısınız. Bugün birçok başarılı şirket, elde ettiği kazançları doğru ve verimli stok takibine borçlu! Doğru stok takibi aynı zamanda müşteriyle satıcı arasında kurulan güvenin teminatıdır. Bu açıdan azalan ürünlere karşı hızlı bir şekilde önlem almalısınız. Değişen enflasyon size ciddi karlar getirebilir. Maliyeti düşen malzemeleri hızlı bir şekilde temin etmeli, düşük fiyatlı malzemelerden daha fazla ürün elde etmelisiniz.

Peki, bir ürüne ait stok takibi yapıyoruz ve anormal bir düşüş ya da anormal bir artış yaşanmaya başlandı. Bunları nasıl yorumlamalıyız, hep birlikte göz atalım:

  • Satıcı bu dönem içinde reklam stratejisini değiştirmiş olabilir. Reklam konusunda yapılan hamleler sonuç vermiş ve ürünlere olan talep artmış olabilir.

  • Takip ettiğiniz deponun bulunduğu eyalet, söz konusu ürünler için uygun değildir ve başka bir eyalete aktarılmıştır.

  • Bazı ürünler tam anlamıyla sezonluk olabiliyor. Eğer kışın satılan bir ürünü yazın takip ediyorsanız depo düzeyinde bir kıpırdanma olmaz. Fakat ait olduğu sezonun tam olarak başlangıcına denk geldiyse aniden satışlar patlamaya başlar. Yaz aylarında rağbet gören ürünler, Mayıs, Haziran gelir gelmez aniden bir talep patlamasıyla karşılaşır. Bu da stoklarda ani bir değişime neden olur.

  • Özel günlerde depolarda anlık azalmalar olabilir. Örneğin Amerika’daki Cadılar Bayramı, Noel gibi özel günlerde Amazon, Ebay ya da Aliexpress gibi sitelerde satış yoğunluğu olur. Bu tip günlerde depolarda gözle görülür bir değişim yaşanır.

  • Satıcı azalmaya başlayan ürünlerini yenileme yoluna gitmiş olabilir.

  • Kimi ürünlerde iade olma olasılığı bir hayli yüksektir. Kimi kurnaz kullanıcılar günübirlik kullandıkları ürünleri iade edebiliyor. E-ticaret siteleri bu hakkı tanıyor ancak bazı kullanıcılar bu durumu abartabiliyor. Bu tip geri iadelerde depolarda birden artışlar yaşanabiliyor.

Leave a Reply