skip to Main Content
Hemen dropshipping yapmaya başlayın!
Amazon’da Nasıl Ürün Bulunur?

Amazon’da Nasıl Ürün Bulunur?

Ürün, pek çok platformda bulunabilir. Platformların başında da Amazon var. Peki Amazon’da Nasıl Ürün Bulunur? Bu yazımızda sizler için bu konuya değineceğiz.

Elektronik ticaret herkesin bir anda kolayca zengin olabileceği bir alan değildir. Böyle bir yanılgı içinde olan herkes büyük bir hayal kırıklığı yaşamaya mahkumdur. Zira bugün birçok girişimci, yeterli bilgiye sahip olmadan, daha da önemlisi gereken emeği ortaya koymadan kısa yoldan zengin olmaya hayalleri kuruyor. Bu tip durumlarda sonuç ne yazık ki hüsran olabiliyor. Her sektörde olduğu gibi e-ticarette de başarılı olmanın çok önemli incelikleri vardır. Ortaya sermaye koyma, doğru yatırımlar yapma, hedef kitleye ulaşma, ya da reklam ve pazarlama performansı gibi etkenler bu alanda başarıyı etkiliyor. Fakat en önemli noktalardan bir tanesi de kesinlikle ürün bulma konusudur. Doğru zamanda doğru ürünü bulma, özellikle Amazon ve benzeri gibi siteler için çok önemlidir.

Ürün bulma kavramı elektronik ticarete yeni giren kişilere yabancı gelebilir. Çünkü klasik ticaret anlayışında zaten hali hazırda satmayı planladığınız ve depoladığınız ürünleriniz vardır. Bu ürünleri ya gerçek bir mağazada ya da online bir mağazada satma yoluna gidersiniz. Son zamanlarda bu iki satış seçeneğine bir de satış ortaklığı adı verilen yeni bir model eklendi. E-ticaretin en trend yöntemlerinden biri olan satış ortaklığında, bir ürünü satmak için daha fazla pazarlama enerjisi ortaya çıkar. Bu da ürünün çok daha hızlı bir şekilde satılmasını sağlar. Küçük girişimciler herhangi bir ürüne belli abonelik ücretleri ödeyerek satış ortağı olabilirler. Özellikle belli başlı siteler satış ortaklığı konusunda adeta çığır açmıştır. Amazon bu anlamda akla gelen ilk sitelerden biri durumundadır diyebiliriz. 1994 senesinde kurulan Amazon hızla büyüdü ve ortaklarını genişletti. İsteyen herkesi bünyesinde satış yapma şansı tanıyan Amazon, şu an için dünyanın en güven veren alışveriş sitelerinden birisidir. Amazon FBA hizmetini devreye soktuktan sonra Dropshipping konusunda ciddi bir patlama yaşandı. (Konuyla ilgili bkz: Amazon FBA

Amazon kullanıcıları depolama, kargolama gibi dertlerle uğraşmadan, sadece ortaya koydukları çaba sayesinde ciddi kazançlar elde edebiliyor. Başkalarına ait ürünlerden komisyon almak için etkili bir pazarlama şart. Amazon birçok ürüne satış ortaklığı şansı tanıyor. Fakat hangi ürünlere yönelmemiz daha doğru olacaktır. Amazon adını dünyanın en büyük nehrinden alan dev bir alışveriş sitesidir ve içinde milyonlarca üründen söz etmek mümkün. Böylesine bir derya deniz içinde doğru ürün bulma sanıldığı kadar kolay değildir. Ürün bulma konusunda izlenecek birçok yöntem olduğu gibi yardımcı yazılımlar ve uygulamalar da söz konusudur. Hatta doğru ürünleri bulma noktasında size danışmanlık hizmeti veren danışmanlar dahi var. Amazon üzerinden doğru ürünlere ulaşmak sizin elde edeceğiniz kazançları ciddi anlamda etkileyecektir. Çünkü yanlış ve verimsiz ürünler, size zaman kaybettirirken doğru ürünler ise yolunuzu açacaktır. Amazon üzerinden doğru ürünlere nasıl ulaşabileceğimize gelin hep birlikte bakalım.

Doğru Ürünü Bulmak

Amazon sitesinde her zaman çok satılan ürünler işinize gelmeyebilir; ancak yine de satış oranı yüksek ürünlere hızlıca ulaşmak isterseniz, Amazon’un menüsü içinde yer alan Çok Satanlar sekmesinden yararlanın. Arama sonuçları belli bir zaman dilimi içinde sitede en çok rağbet gören ürünleri size listeler. Bu listeyi doğru bir şekilde analiz etmeniz önemli olacaktır. Çok satılan ürünlerin fiyatları, büyüklükleri renkleri, biçimleri, işlevsellikleri nedir, insanların ilgi göstermesinin nedenleri nedir? Tedarikçiler bu ürünleri başarılı bir şekilde satarken neleri doğru yapmıştır. Ürünlerin özelliklerinin nasıl yazıldığını, ne kadar satış ortağı olduğunu, ne kadarlık bir zaman dilimi içinde satıldığını görün. Bunlar hep genel bir değerlendirme yapmanız açısından size fayda sağlayacaktır. Amazon’dan ürün bulma noktasında en çok satılanlar listesini çıkarmak başlı başına yetmez, önemli olan doğru analizleri elde edebilmektir.

Amazon’da etiketleme sistemi söz konusudur. Tedarikçiler tıpkı sosyal medyada olduğu gibi tagler kullanır. Bu tagler hızlı bir filtreleme sağlar. .Arama sonuçlarında bu taglerden yararlanabilirsiniz.

En akıllıca, en doğru ürünler; kolay kolay zarar görmeyen, kırılıp dökülmeyen, çabuk bozulmayan ürünlerdir. Bu tip ürünlerin geri dönüşü genelde kolay kolay olmayacağı için zarara girme olasılığınız düşüktür. Kargo açısından sorun yaşatmayan, hafif ürünler daha sık tercih edilmektedir. Ucuz ve basit ürünlerin size geri dönüşümü daha bariz olacaktır.

Öte yandan Amazon sitesi içinde ön plana çıkma şansınızın daha yüksek olduğu ürünleri bulun. Bu biraz da hedef kitlenizin lokasyonu ve sizin hakim olduğunuz ürünlerle de alakalıdır. Arama sonuçlarında yorum sayılarını maksimum 100 ile sınırlayın. Bu rekabet etme noktasında sizin için daha ideal ürünleri karşınıza çıkarır. Yorumlarda müşterilerin beklenti ve övgülerini not alın. Sadece doğru sektörü, doğru ürünü bulmak yetmez, aynı zamanda ilgili ürünlere dair doğru tedarikçilere ulaşmak da mümkündür. İnternet üzerinden tedarikçi listelerini güncel olarak karşınıza çıkaran bazı siteler söz konusudur.

Seçeceğiniz ürünlerin sadece belli mevsimlerde talep gören ürünler olmamasına özen gösterin. Örneğin sadece yaz aylarında satışı yapılacak ürünleri almak sizin adınıza risk teşkil edecektir. Bazı sektörlerin her zaman kullanıcılar için geçerli olduğunu biliyoruz. Bilgisayar, oyun ya da cep telefonu sektörü satışa daha meyilli ürünlerdir. En azından belli bir dönemde değil, satışı bütün bir seneye yayılmış olan ürünlerdir.

Başlangıç noktasında 150 Dolar’ın üzerindeki ürünleri satın alarak risk almayın. Bu tip ürünlerden elbette kar elde edebilirsiniz; ancak bu başlangıç için yine de riskli bir tutum olacaktır.

Trend Sitelerinden Faydalanın

Genelde çok satan ürünlerle alakalı herkesten çok kolay tüyo alamazsınız, çünkü bu çok değerli bir bilgidir. İnsanlar çok satan ürünlere dair bilgilerini genelde paylaşmazlar. Bu sebeple doğru ürünlere kendi çabalarımızla ulaşmamız gerekecektir. Bu anlamda ürün araştırma uygulamalarından faydalanabilirsiniz. Sadece ürün bulma işine yarayan uygulamalar ve araçlar söz konusudur. Bunların bir kısmı ücretsizken bir kısmı ise ücretlidir. Jungle Scout örnek olarak verilebilecek bir araçtır.

Jungle Scout ürün bulmanız için size epey yardımcı olacaktır. Jungle Scout çok geniş ve güncel bir database içerir. Burada oldukça detaylı bir ürün araştırması yapabilir, işinize yarayacak filtreleri devreye sokabilirsiniz. Satış sayısı ve fiyat başta olmak üzere birçok filtre sayesinde çok pratik şekilde piyasa araştırmanızı yapmış olursunuz. Satış için uygun ürünlerde karar kıldıysanız aynı ürünü satan rakiplerinizi analiz edin. Onlardan fark yaratmak adına neler yapabileceğinizi düşünün. Trend ürünleri tespit etmenize yardımcı olacak bir diğer site Answerthepublic sitesidir. Trend ürün bulma hizmeti veren Answerthepublic sitesi, herhangi bir ürüne dair kullanıcıların yapmış oldukları aramaları karşınıza çıkartır. Bu da ürün araştırması yapan bir kullanıcı adına çok değerli bir hizmettir.

Bu konuda işinize yarayacak bir diğer site Trend Watching’tir. Trend Watching’ temel olarak gelecekte trend olması muhtemel ürünleri analiz eder. Dünyanın en büyük resim sitelerinden biri olan Pinterest’ten de faydalanmanız mümkün. Burada Amazon sitesinde bile yer almayan yüz binlerce ürün fotoğrafı var ve kullanıcılar orijinal ürünleri panolara ekliyor. Bu panolardan faydalanarak insanların henüz satışta olmayan hangi tarz ürünlere ilgi duyduklarını anlayabilirsiniz. Bu gibi trend sitelerini daha da sıralamak mümkün, önemli olan trend ürünleri doğru kavramak ve satışa yönelik doğru analizler yapabilmektir.

Leave a Reply