skip to Main Content
Hemen dropshipping yapmaya başlayın!
Amazon Türkçe

Amazon Türkçe

Bugün internet üzerinden alışveriş yapabileceğimiz binlerce web sitesinden söz edebiliriz. Bu yazımızda Amazon Türkçe konusunu inceleyeceğiz. Fakat bunların çok azı Amazon gibi bir kurumsallığa sahip! Amazon için diğer bütün web sitelerinin öncüsü diyebiliriz. Amazon şirketi henüz internet kavramının bile oturmadığı dönemlerde hayatımıza girmiş ve bütün ezberleri bozmuştu. E-ticaret geleneğini ortaya çıkaran Amazon’un bugün bütün dünyada yüzlerce iş ortağı bulunuyor. Her kıtada Amazon kendi temsilciklerini açmış durumda. Küçük bir şirketken bugün internet üzerinden yapılan alışverişlerin çok önemli bir çoğunluğunu üstlenmeyi başardılar. Amazon bu kurumsal başarısını, yetenekli kurucuları kadar birlikte çalışıp birlikte büyüme politikasına borçlu. Satış ortaklığı sistemini devreye sokan Amazon bu sayede dünyanın her bölgesinden küçük ya da büyük girişimcileri bünyesine dahil etmeyi başardı.

Ülkemizde de Amazon üzerinden satış yapan ya da ticaret yapan insanların sayısı hiç de az değil. Ayrıca ülkemizde Amazon’dan referans alınarak birçok bağımsız site, blog, sosyal medya hesabı, e-ticaret platformu bulunuyor. Amazon ürünlerini ülkemizde daha geniş kitlelere duyurmak için bağımsız çalışanlar bu web sitelerini aracı olarak kullanıyor. Komisyon yöntemiyle Amazon üzerinden ciddi paralar kazanmak her zaman mümkündür. İnternet üzerinden alışveriş yapmanın, dünya üzerinde ne kadar büyük bir trend yaratacağını öngören herkes, bugün sayılı zenginler arasına dahil oldu diyebiliriz. Amazon’u diğer alışveriş sitelerinden ayıran en önemli nokta, işbirliğine fazlasıyla açık olmasıdır. Eğer bir satıcı adayıysanız küçük ücretler ödeyerek Amazon FBA ya da Amazon FBM hizmetlerini kullanabilirsiniz.

Amazon size kargo, depolama, paketleme, müşteri hizmetleri ve iade gibi çok büyük bir hassasiyet gerektiren konularda yardımcı olmaktadır. Amazon sizi bu tip dertlerden kurtarırken size sadece satışınıza odaklanmak kalıyor. Tek yapmanız gereken satış ortağı olduğunuz ürünlerin sanal pazarlamasını etkili bir şekilde gerçekleştirmek. Önceki yazılarımızda Amazon’da ürün satışının nasıl yapıldığını, dropshipping yöntemiyle satışın nasıl gerçekleştiğini detaylı şekilde anlattık.

Amazon’da doğru ürünü bulmak ve doğru tedarikçiye ulaşmak satış başarısı açısından çok önemli bir noktadır. Bu yüzden Amazon üzerinden Türkiye’de para kazanmak istiyorsanız öncelikle sabırlı olmalı ve doğru stratejik hamleleri uygulamalısınız. Amazon’da akla gelebilecek her türlü ürün söz konusu. Ülkemizde yer alan e-ticaret siteleri de birçok ürünü birkaç gün içinde bize ulaştırabiliyor; ancak elbette ürün stoğu ya da ürün çeşitliliği anlamında arada dağlar kadar fark var diyebiliriz. Yoksa uzun kargo sürelerini sabırla beklemek anlamsız olurdu. Amazon’u bu kadar cazip kılan en önemli nokta kalite ürünleri çok daha ucuz bir fiyata temin edebilmek ya da bu ucuz ürünlere satış ortağı olmak. Amazon’dan bir ürün aldığınızda bir süre beklersiniz ancak bu bekleme süresine ekonomik açıdan değmektedir. Ülkemizde görmemizin imkansıza yakın olduğu binlerce ürünü herkesten önce temin etmek harika bir deneyim sunuyor.

Amazon 1994 senesinde kitap satışı yapmak için kurulmuş mütevazi bir ticaret sitesiydi. Kendilerini sürekli yenileyen ve müşterilerine odaklanan yapısıyla büyümeyi hak eden Amazon’un birçok ülkede çalışanı bulunuyor. Amazon’a yoğun ilgi gösteren ülkelerden bir tanesi de hiç kuşku yok ki Türkiye. Ülkemizde her gün on binlerce insan internet üzerinden Amazon’a girip çeşitli siparişlerde bulunuyor. Amazon’dan daha kolay alışveriş yapabilmek adına dil bilmek çok önemli bir detaydır. Daha doğrusu Amazon’un sizin dilinizi desteklemesi ve resmi olarak ülkenizde ofis açması ya da hizmet sunması, bu süreci daha keyifli ve kolay kılar. Ülkemizde uzun zamandır ne yazık ki Amazon Türkçe desteği söz konusu değildi. Bu yüzden hem yüksek kargo bedelleri ile ürün satın alıyorduk hem de dil konusunda zorluk yaşıyorduk. Amazon çok geçmeden bu talebe karşılık verdi ve Türkçe dil desteğini devreye soktu. Bu yazımızda Amazon e-ticaret sitesinin genel işleyişi kadar Amazon Türkçe’nin getirdiği avantajları konuşacağız.

Amazon Türkçe Avantajları

Ülkemiz, çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu 80 milyon civarında nüfusuyla çok ciddi bir potansiyel barındırıyor. Her ne kadar teknolojik yatırımlarda dünyanın bir nebze gerisinde kalsak da gerek yapay zeka, gerek yazılım, gerekse de teknolojik üretimler konusunda gelecekte çok ciddi hamleler yapılacağı ortada. Bilhassa ülkemizde internetten alışveriş yapma geleneği son yıllarda oturmaya başladı diyebiliriz. Ülkemizde yer alan alışveriş sitelerine rağmen birçoğumuz Amazon ve benzeri yurtdışı sitelerine yönelme ihtiyacı hissediyoruz. Sadece alışveriş için değil Amazon’un satış ortaklığı konusunda sağladığı avantajlardan yararlanmak adına da bu sitelerde vakit harcıyoruz. Fakat dil desteği olmadan akıcı ve kolay bir alışveriş yapmak pek mümkün olmuyor. Alışveriş esnasında bir nebze tolere edilse de satış yapılırken dil bilmemenin sancıları hemen dışa vurabiliyor.

Türkiye’deki bu büyük potansiyeli ve ilgiyi fark eden Amazon yöneticileri nihayet Türkçe dil desteğini sistemlerine dahil etti. Bu gelişme ülkemizde Amazon’la ilgilenen herkesi oldukça memnun etti. Amazon Türkçe dil desteğini 2017 yılının Kasım ayında yayınladı. Fakat bu Amazon’un hala resmi anlamda ülkemizdeki pazara girdiği anlamına gelmiyor. Çünkü Türkçe dil desteği sağlamak, doğrudan Türkiye’de temsilcilik açmakla eşdeğer değil. Peki, bu durumda Amazon Türkçe dil desteğine hangi ülke üzerinden veriyor? Amazon’un birçok Avrupa ülkesinde hizmet verdiği biliniyor. Türklerin de yoğun olarak yaşadığı Almanya’ya ait resmi Amazon sitesine girdiğinizde Türkçe dil desteğiyle karşılaşabilirsiz.

Amazon’un Almanya temsilciğine ait resmi web sitesi Amazon.de şeklindedir. Adres çubuğu kısmına gelip doğrudan Amazon.com.tr yazdığınızda sistem sizi Amazon.de sitesine yönlendirecektir. Bu sitede yer alan dünya simgesi hemen dikkatinizi çekecektir. Bu simgeye tıkladığınızda karşınıza birçok dil seçeneği çıkacaktır. Orada yer alan Türkçe dil seçeneğini işaretlediğinizde sisteminiz artık tümüyle Türkçe haline gelecektir. Gerek mail üzerinden yürütülen müşteri ilişkileri, gerek sipariş süreci gerekse de mobil uygulama, tamamen Türkçeleşecektir. Bu yenilik size sadece ana dilinizle alışveriş ya da satış yapma şansı tanımayacak; aynı zamanda Türkiye’den yapılan kargolar için yüksek kargo bedelleri ödemeyeceksiniz. 49 Euro ve üzerinde yaptığınız her alışveriş için herhangi bir kargo bedeli ödemenize gerek kalmayacak. Bu bağlamda diğer ülkelerdeki kullanıcılarla eşit konuma geleceksiniz.
Bilindiği üzere pahalı kargo ücretleri Amazon’un en can sıkıcı yanlarından birisiydi. Amazon Shopping uygulamasını telefonunuza indirdiğiniz takdirde oldukça pratik bir Amazon deneyimi yaşayabilirsiniz. Yer yer hala Almanca olan bölümler olsa da bunların yeni güncellemelerle beraber düzeltileceğini söyleyebiliriz.

Türkiye Pazarına Girmesi An Meselesi

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Amazon’un Türkçe dil desteği sunması çok radikal bir hamle ancak bu gerçek anlamda hala hedeflenen şey değil. Asıl hedef Amazon’un tıpkı diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de temsilcilik açması ve buradaki pazara resmen dahil olması. Amazon’un teknik açıdan çok uzun bir zamandan bu yana bunun hazırlığı içinde olduğunu biliyoruz. Gerekli görüşmeler ve anlaşmalar sağlandı ve hatta İstanbul Levent’te ofis işlemleri dahi tamamlandı. Amazon’un Türkiye’ye girişi yazın sonu gibi bekleniyordu ancak bu tarih Ekim’e kadar ertelenecek gibi. ABD ile yaşanan ekonomik krizden dolayı Amazon yetkililerin bu hamleyi ertelemek zorunda kaldıkları biliniyor. Perakende satış konusunda devrim yaratacak Amazon’un ciddi bir ilgiyle karşılanacağı tahmin ediliyor.

Leave a Reply