skip to Main Content
Hemen dropshipping yapmaya başlayın!
Amazon FBM Nedir Ve Avantajları Nelerdir?

Amazon FBM Nedir ve Avantajları Nelerdir?

İnternette gerçek anlamda bir devrim yaşanıyor. Bu devrimlerden biri de FBM. Peki Amazon FBM Nedir ve Avantajları Nelerdir?

E-ticaretin ulaştığı nokta sahiden de inanılır gibi değil. Üstelik her geçen gün geleceğe doğru adeta dev bir dalga gibi yayılan bir potansiyelden söz edebiliriz. İnternetin varlığı birçok alışkanlığımızı yakından etkiledi ve değiştirdi. Bugün internet, ticaret hacminin çok önemli bir yüzdesini tek başına kaplayacak seviyeye geldi. Kurumsal İşletmelerden küçük girişimcilere kadar artık herkes satış konusunda yüzünü internete çevirmiş durumda. İnternetten ürün satmanın elbette birçok avantajı bulunuyor fakat bu alan yeni dahil olan birisinin yanıtlaması gereken onlarca soruyla karşı karşıya kalabiliyor. Çoğu kişi için yeni olan bu büyük mecrada var olabilmek adına bilgi ve deneyim oldukça önemlidir. Bir e-ticaret kurarken ürünü alıcıya ulaştıracak her türlü hizmetten sorumlusunuzdur. Kargodan İade süreçlerine kadar ürüne dair müşterinin talep edebileceği her türlü hizmet e-ticaret sitesi tarafından organize edilmek zorundadır. Amazon üzerinden para kazanma, genel anlamda üzerinizden bu tip sorumlulukları alır. Çünkü Amazon, işleyiş açısından diğer bütün platformlardan ayrı bir yerde durur.

Dünya’nın en büyük lojistiklerinden birine sahip olan Amazon, kullanıcılara para kazanma noktasında çok önemli avantajlar sunar. Bunlardan bir tanesi de Amazon FBM sistemidir. Bu yazımızda Amazon FBM sistemine ve sağladığı avantajlara göz atmaya çalışacağız. Fakat öncesinde dünyanın en büyük e-ticaret ağlarından birisi olan Amazon sitesi hakkında genel bir bilgilendirme yapmak, faydalı olacaktır.

Amazon Sitesi Hakkında Genel Bilgilendirme

Amazon üzerinden para kazanma, e-ticaretle uğraşan herkes için bir motivasyon kaynağıdır. Amazon sitesi yaklaşık 25 sene önce Amerika Birleşik Devletleri’nde kuruldu. Dünyanın açık ara farkla en büyük e-ticaret sitesi olan Amazon, müthiş bir başarı öyküsüne sahip. Bugün, e-ticaret dendiği zaman ilk akla gelen platform olan Amazon, başlangıçta yalnızca kitap satışı yapan bir yerdi. Bugün bütün dünyada 250 binin üzerinden çalışanı olan Amazon, ülkemizdeki pazara da resmi açıdan yakın zaman önce dâhil oldu.

Dünyada online biçiminde yapılan satışların neredeyse yakını bu site üzerinden gerçekleşiyor. Gün içerisinde yüz binlerce kargonun yola çıktığı devasa bir sistemden söz ediyoruz. Kargo için bekletilen depolarda özel robotlar sisteme dahil edilmiş durumda.

Amazon FBM Nedir?

Yukarıda Amazon sitesinin büyüklüğünü ve kapasitesini kavramaya yetecek bilgiyi paylaştık, şimdi sıra geldi Amazon FBM kavramına. Yani asıl bizi ilgilendiren kısma.

Amazon FBM, Fulfilled By Merchant’ın kısaltılmış halidir. FBM’yi özetle ürünlerini Amazon üzerinden satan kişilere tanınmış bir ayrıcalık olarak görmek mümkündür. Bu programdan faydalanan kişiler, oldukça önemli avantajlardan yararlanır. Amazon, FBM ile satış yapan kişilere, stratejilerini özgür şekilde yaratma olanağı sağlar. Bu sistem sayesinde satıcı sadece ürünlerinin içeriğine ve türüne odaklanır. Kişi bu sistemde kendi satış koşullarını kendisi belirler. Satış konusundaki temel inisiyatif ondadır. Zaten Amazon FBM’nin faydalarını aşağıda daha detaylı şekilde de inceleyeceğiz. Amazon’u asıl güçlü kılan sırlardan bir tanesi de herkesi satış sürecinin içine kolayca dahil etmesidir. Örneğin Türkiye’de e-ticaret sektörüne dahil olan birisinin yaşadığı en ciddi sorunlardan bir tanesi depolama alanı bulmaktır. Çünkü bu ekstra bir gider ve organizasyon anlamına gelir. Zaten acemisi olduğunuz bir alanda bu tip konulara ekstra mesai harcamak, enerjinizi ve karınızı ciddi anlamda azaltmaktadır. Amazon dünyanın birçok ülkesinde lojistik merkezleri kurmuştur.

Müşteriler sizin gibi 3. satıcılardan alışveriş yapma konusunda çoğunlukla isteklidir. Bir müşteri standart bir şekilde Amazon’dan nasıl alışveriş yapıyorsa, aynı koşullarda ve içerikte sizden de alışveriş yapabilir. Amazon gibi kurumsal bir e-ticaret devinin sağladığı güven, müşterilerle aranızda kurduğunuz bağda çok önemli bir etkendir. Amazon satışla ilgili süreçlerde size destek verirken, siz stoklarınızı ve günlük satışları kontrol edeceksiniz. Amazon FBM işletmesinden faydalanmak için düşük miktarda bir hizmet bedelini aylık olarak ödemeniz gerekir.

Amazon FBM Başlangıç

Amazon FBM’nin bu müthiş ayrıcalığından faydalanmak için atılması gereken bazı basit adımlar söz konusudur. Amazon üzerinden para kazanma noktasında bu oldukça kritik bir aşamadır. Bunlardan ilki Amazon’un resmi sitesine girip satıcı unvanıyla bir üyelik kaydı oluşturmanızdır. Amazon ilk kayıt işleminizden sonra sizi yeni bilgiler konusunda yönlendirecektir. Kaydınız tamamen oluştuğunda ortalama 5-7 gün içinde size telefon aracılığı ile bir geri dönüş sağlanır. İlk kayıttan sonraki hafta içinde hemen satış sürecine dahil olabilirsiniz. Gelelim ürünleri siteye koyma ve satma işlemlerine.

Öncelikle ürünleri satabilmek için EAN numarasına ihtiyacınız olacaktır. Bu numarayı internet üzerinden küçük bir ücret karşılığında temin etmek mümkündür. Üst sekmeden önce Inventory, ardından Add a product/List a new Product adımlarını takip ediyoruz. Burada bulunan Search alanına EAN numaramızı giriyoruz. Arama kayıtlarında ürününüz henüz görünmüyor olacaktır. Search butonunun hemen alt tarafından yer alan Create a new product listing sekmesini tıklayıp kategori ve resim bilgilerini ekliyoruz. Son olarak Save and Finish diyerek ürünün Amazon’a resmen kaydolmasını sağlıyoruz.

Amazon FBM Nedir ve Avantajları Nelerdir?

Amazon üzerinden para kazanma ayrıcalığını yaşamak için yüzbinlerce 3. Satıcı FBM programına cüzi bir ücret karşılığında kaydoluyor. Zahmetsiz, telaşsız bir satış yapmanıza olanak sağlayan Amazon FBM’nin hatırı sayılır birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlarını sıralarken genelde klasik bir e-ticaret sitesi ile karşılaştırmak daha doğru olacaktır. Normal bir e-ticaret sitesi kullanan kişinin ürünlerini buradan satmasıyla, Amazon FBM üzerinden satması arasında nasıl farklılıklar var, bunları ortaya koyacağız. Yukarıda değindiğimiz bu avantajları şimdi biraz daha detaylandıralım.

Amazon FBA ile Amazon FBM sistemi genelde birbirine karıştırılmaktadır. Amazon’un her iki programının da kendine has bazı avantajları ve dezavantajları vardır. Bu noktada kendi özel ihtiyaçlarınızı belirlemek ve stratejinizi buna göre kurmanız önemli olacaktır. Örneğin kargo iade ya da müşteri ilişkilerini tümüyle Amazon’a bırakmak kimileri için bir avantaj gibi görünürken, kimileri için kontrol altında tutulması gereken başlıklar olarak değerlendirilebilir. Eğer kontrolü büyük ölçüde Amazon’a vermek, kargo, lojistik, iade gibi hizmetlerle Amazon’un ilgilenmesini arzuluyorsanız, Amazonun FBA sistemi sizin için biraz daha uygun. Tabi FBA’nın da görece daha sınırlı bir hizmet barındırdığını unutmamak gerekiyor. Aynı zamanda FBAda ücret konusunda bir standart yoktur, bir karmaşa söz konusudur.

FBM, kargo, depolama, iade gibi süreçleri müşterinin yürüttüğü sistemdir. Bütün bu süreçlerde rol sahibi olmak, kişiye sınırsız bir kontrol alanı sağlar. Ürünün paketlenmesi, ürünün etiketlenmesi, kargoya gitmesi, iade edilmesi, stoklanması vs sadece satıcının sorumluluğundadır. Bu da kişinin kendine has, içine sinerek, titiz bir satış planı uygulamasını sağlıyor. Bu şekilde stoklarınızda beklettiğiniz envanterlere, kolayca ulaşma şansınız söz konusudur.

FBM birçok açıdan daha düşük maliyetler barındırır. Amazon FBA’da birçok konuyu Amazon sizin yerinize üstlendiği için talep edeceği bedeller de buna bağlı olarak artmaktadır. Kimi satıcılar kontrolün doğrudan satıcıda bulunmasını ister ve buna göre bir filtreleme yapar. Bu daha esnek ve daha samimi bir satış sürecinin oluşmasına neden olabilir. Öte yandan satıcı kargolama hizmetini doğrudan kendisi karşıladığı için, bazı müşterilere kargo aracılığı ile özel sürprizler ve hediyeler ekleyebilmektedir. Bu da müşterilerinizle aranızdaki bağı uzun vadeli olarak güçlendirebilmektedir.

Dropshipping için Amazon FBM Doğru Tercih mi?

Daha önceki içeriklerimizde de belirtmiştik, Amazon platformu Dropshipping girişimcileri için oldukça cazip bir platform. Peki Dropshipping girişimcileri Amazon FBA mi yoksa Amazon FBM mi tercih etmeli? Dropshipping için Amazon FBA çok daha uygun tercih olacaktır. Zira Amazon FBA’de e-ticaret yatırımı yapan kişi, kargo, depolama gibi hiçbir şeyle uğraşmazlar.

Leave a Reply