skip to Main Content
Hemen dropshipping yapmaya başlayın!
Aliexpress Üzerinde Nasıl Ürün Bulunur?

Aliexpress Üzerinde Nasıl Ürün Bulunur?

İnternetten ürün ararken her zaman çok şanslı olamayabiliriz. Karşımıza her zaman alıcı ya da satıcı olarak doğru ve verimli ürünler çıkmayabilir. Bu konudaki bilinç düzeyimiz, elbette şans faktörünün etkisini azaltacaktır. İnternetten ürün bulma konusu tesadüflere bırakılmayacak bir konudur. Bütün deneyiminizi, bilginizi ve yaratıcılığınızı ürün bulma noktasında doğru değerlendirmeniz gerekir. Tabi bunu yaparken her site için daha farklı arama kriterleriniz olduğunu da aklınızdan çıkarmamanız gerekir. Örneğin Amazon’dan bir ürün aramakla Aliexpres üzerinden ürün aramak arasında ciddi farklar olabilir. Bu yüzden sitenin kendi dinamiklerini iyi analiz etmemiz, buna göre doğru arama teknikleri geliştirmemiz gerekir. Bu yazımızda Aliexpress Üzerinde Nasıl Ürün Bulunur? konusuna değineceğiz, dolayısıyla Aliexpress’in çalışma mantığını doğru kavramakta fayda var.

Aliexpress şu anda e-ticaret alanında lider olan 2-3 şirketten bir tanesi durumundadır. Alibaba bünyesinde yoluna devam eden şirket, henüz 10 yılını bile doldurmadı ancak geldiği nokta inanılmaz. Aliexpress her şeyden önce kapsamlı bir sistemin ve desteklenen bir projenin ürünüdür. Çin hükümeti tarafından ekonomik olarak desteklenen Aliexpress, bugün itibariye bütün dünyada en fazla alışveriş yapılan sitelerden birisi durumundadır. Aliexpress projesi tamamen Çin’deki üretimden ihracat noktasında faydalanma amacıyla kurulmuştur ve amacına ulaşmıştır.

Bilindiği üzere Çin, sadece Uzakdoğu’nun değil tüm dünyanın en ucuz işgücü pazarlarından birisidir. Bu ülkede fabrikalarda çok ucuz fiyatlara çalışabilecek çok sayıda insan bulmak olası. Öte yandan Çin’de hammadde de oldukça ucuz. Hal böyle olunca şu meşhur Çin malı denen kavram hayatımıza giriverdi. Çin malının mantığı genellikle orijinal bir ürünün tatmin edici kalitede taklit edilmesi ve uygun fiyata satılmasıdır. Bu yüzden orta sınıfın Çin malı diye tabir edilen mallara çok ciddi bir talebi var. Aslında Aliexpress hayatımıza girdiğinden bu yana bilhassa elektronik ürünlerde çok ciddi kazıklar yediğimiz yüzümüze tokat gibi çarpıverdi. Bugüne kadar aynı ürünlere kendi ülkemizdeki alışveriş sitelerinde ya da gerçek mağazalarda kat kat fiyat ödemek zorunda kaldık.

Vergiler, gümrük masrafları ya da fiyat standartlarının yüksek olması önümüze yıllar boyunca bu fiyatları çıkardı. Aliexpress ise böylesine pahalı ürünlerin esasen daha düşük karlarla satılabildiği, insanlara alışveriş konusunda nefes alma şansı tanıyan bir platform. Aliexpress’in varlığı bütün dünya için büyük bir şans. Şirketin bütün kargo masraflarını hükümet karşıladığı için ürünlerin fiyatlarını daha da düşürme lüksüne sahip olabiliyorlar. Fakat buradaki tek sorun aldığınız bir ürünün ortalama 20-25 gün gibi bir sürede kapınıza gelmesi. Kısacası Aliexpress üzerinden bir ürün alıyorsanız sabırlı olmasını da bilmelisiniz. Aynı sabrı ürün bulma noktasında da göstermek zorundasınız.

Bilindiği üzere Aliexpress sitesinde akla gelen her türlü ürün var. İçine girdiğinizde başınızın döndüğü, yüzbinlerce satıcının, milyonlarca satıcının dolaştığı devasa bir pazardan söz ediyoruz. Böyle bir pazarda kısa sürede doğru ürünlere ulaşmak kolay değil. Bu sitede dilerseniz bir müşteri olarak alışveriş yapasınız, dilerseniz de dropshipping yaparak gelir elde edersiniz. Bu yüzden Aliexpress sitesine giren herkes sadece alıcı değil, aynı zamanda satış ortağı olmak adına adeta ava çıkmış, sıkı bir arayışta olan kişiler de burada saatlerce zaman harcamaktadır. Çünkü doğru ürün bulma sabır isteyen bir konudur.

Doğru piyasa araştırması yaparak, o sene en çok hangi ürünlerin trend olduğuna bakarak, hedef kitlenizin ihtiyaçlarını ön görerek doğru hamleler yapabilirsiniz. Bu anlamda hizmet veren kişilerden de söz edebiliri belli sitelerden de. Fakat en doğrusu bilinçli bir satıcı olarak her zaman satış noktasında en potansiyelli ürünlere ulaşmanız. Yoksa bu koca okyanusta kaybolur, boşu boşuna zaman kaybedersiniz. Aliexpress’te bir alıcıysanız ürün yorumları ve satıcı puanları, satılan ürün sayısı, geri dönüşler vs. genel kriterleriniz olabilir. Fakat eğer ürün alıp satmak istiyorsanız ya da belli ürünlere satış ortağı olmak istiyorsanız o halde biraz daha ince eleyip sık dokumanız şart. Aliexpress bilgilerini şeffaf bir şekilde paylaşan bir site. Gerek sitenin kendi içindeki Trend ürünlerden gerekse de arama motorlarından o sene en çok satılan ürünlerin listesine ulaşabilirsiniz. Fakat bu her zaman kolay ve emeksiz bir yöntemdir. Çünkü birçok kişinin aklına zaten ilk olarak bu fikir gelecek ve belli ürünlerde yığılma olacaktır. Siz daha çok yükselişe geçme potansiyeli yüksek ürünler bulmalı, bu ürünlerde kar eden ilk kişilerden biri olmalısınız.

Yeni tasarımları yeni trendleri hızlı yakalamak mümkündür. Bu sebeple ürün bulma açısından sadece Aliexpress’ten değil diğer sosyal medya araçlarından da faydalanmalısınız. Bugün İnstagram gibi bir site, Aliexpress kullanıcıları için hayati derecede önemli bir platformdur. Buradaki etiketleri, tagleri takip ederek ürünlere ulaşabilirsiniz. Çok like alan, çok paylaşılan ürün gruplarını not etmelisiniz. Bazen de Aliexpress’te bulunmayan ancak İnstagram, Pinterest gibi vitrin sitelerde yer alan orijinal ürünler vardır. Bunların tedarikçilerine hızlı bir şekilde ulaşmak işinize yarayabilir.

Aliexpress’ten Resimli Ürün Arama

Bilindiği üzere Aliexpress sitesinin ürün kapasitesi çok yüksek. Bu platformda bir aylık sürede satılan ürün sayısı 1 milyonun üzerinde. Bu, siteye güven duyma noktasında çok büyük bir avantaj gibi görünse de esasen sitede ürün bulma konusunda ciddi bir dezavantaj. İlgilendiğiniz her kategoride ürün satan çok sayıda tedarikçi var ve bunların arasından doğru kişilere, doğru ürünlere ulaşmak hiç kolay değil. Aliexpress yerine Google üzerinden ya da sosyal medyadan ürün arayabilirsiniz. Kendinizi sadece Aliexpress ile sınırlamayın, herhangi bir alışveriş sitesinde istediğiniz gibi bir filtreleme yöntemiyle doğru ürüne ulaştınız diyelim; fakat ürün doğal olarak size çok pahalı geldi. Aynı ürünün Aliexpress sitesinde çok daha ucuza satıldığından eminsiniz; ancak Aliexpress’te aynı ürünü, rengine ve modeline kadar bire bir bulmak nasıl olacak?

Sistem bunun için kullanıcılarına çok güzel bir uygulama sunuyor. Bependiğiniz resimi masaüstü bilgisayarınıza ya da mobil cihazınıza önce kaydedin. Sonra kaydettiğiniz resmi Aliexpress’in “resimle ara” seçeneğine yerleştirin. Sistem kısa sürede aynı ürünü Aliexpress’te satan onlarca tedarikçiyi karşınıza çıkaracaktır. Puanlarına, yorumlarına ve kargo sürelerine göre bir tercih yapabilirsiniz.

Bunun dışında beğendiğiniz bir Aliexpress satıcısı mı buldunuz? Bu satıcının ürün geçmişine, sattığı diğer ürünlere ulaşmak istemeniz normal. Fakat Aliexpress’in arama motorunda birçok mağazanın adı kolay kolay çıkmıyor. Bu durumda mağazanın adını, yanında Aliexpress ibaresini ekleyerek Google üzerinden aramalısınız. Arama sonuçları, henüz ilk sayfadan sizi satıcının Aliexpress üzerindeki profiline yönlendirecektir. Satıcıyı favori satıcılarınız arasına ekleyerek, bundan sonra daha kolay ulaşabilirsiniz. Bu da Aliexpress’te mağaza arama konusunda uygulanması gereken en etkili yoldur. (Ayrıca bkz: Oberlo Nedir?)

Jungle Scout ile Aliexpress’ten Ürün Bulma

Aliexpress üzerinden ürün bulma konusunda faydalanacağınız bazı siteler söz konusu. Bunlardan en meşhuru da Jungle Scout sitesi. Bu site sayesinde sadece Aliexpress değil, diğer ünlü e-ticaret sitelerinden de kolayca ürün bulmanız mümkün. Jungle Scout, kendi özel araçlarıyla sadece doğru ürünleri bulmanıza yardımcı olmaz; aynı zamanda ürünlerin detaylı analizlerini de önünüze serer. Ürünlerin satış rakamları, satış grafikleri, ülkelere göre satışları, fiyat farklılıkları sizi kolayca doğru ürünlere yönlendirecektir. Dilerseniz bir miktar fark ödeyerek Jungle Scout’un Pro versiyonuna da geçebilirsiniz.

Leave a Reply