skip to Main Content
Hemen dropshipping yapmaya başlayın!
Alibaba Nedir?

Alibaba Nedir?

Her gün hayatımıza yepyeni bir e-ticaret sitesi giriyor. Fakat bu ticaret sitelerinin ataları olan bazı dev markalar var. Alibaba bunlardan sadece bir tanesi. Bir de yeni yeni kurulan küçük işletmeler var ki, doğru pazarlama analizleri yapamayıp, hedef kitlesini doğru şekilde ortaya koyamadıkları için kar elde etmekte güçlük çekiyorlar. Oysa bütün e-ticaret şirketlerinin dev markalardan öğrenmesi gereken bir şeyler var. Bu açıdan bu tip şirketlerin neyi doğru yapıp büyüdüklerini görebilmek önemli! Piyasada eksikliği olan ve tutması ön görülebilen her şey, e-ticarette bir proje ve girişimcilik motivasyonu olabilir. Alibaba da diğer büyük e-ticaret markaları gibi bir eksiklikten yola çıkmış. Klasik ticaret yöntemlerinin eksik bıraktığı konuları sanal ticaret platformlarına taşımayı başarmış. Alibaba Nedir? Bu sorunun aslında kısa bir cevabı var. Alibaba’nın temel çalışma mantığı ve misyonu firmadan firmaya tedarik üzerine kuruludur. Site, tamamen bu sistemi vadeder. E-ticarette bu sisteme B2B adı veriliyor. Bu sistemin öncüsü olduğu için B2B denildiği zaman akla gelen ilk site çoğu zaman Alibaba olmaktadır.

Alibaba, daha Dünya’da e-ticaret kavramı kimse için bir şey ifade etmezken ortaya çıkan, Amazon gibi devlerle rekabet etmeyi başaran önemli bir marka. Bir başka ifadeyle elektronik ticareti bütün dünyaya tanıtan, bütün dünyanın sevmesini sağlayan, benimseten şirketlerin başında geliyor. Bu açıdan Alibaba için öncü bir şirket demek mümkün. Her sene rekor seviyede kar elde eden, dünyanın birçok ülkesinde ofisleri bulunan, üst düzey niteliklere sahip çalışanları olan Alibaba esasen bir Çin markası. Çin’de ortaya çıkan e-ticaret sitelerinin çoğu son dönemlerde iş yapıyor. Bunların çok önemli bir çoğunluğu Alibaba bünyesinde toplanmış durumda.

Alibaba başlı başına bir web sitesi olsa da öte yandan bu tip e-ticaret sitelerini tek bir çatıda toplayan Alibaba Group adında genel bir oluşumdan da söz edebiliriz. Bu grup içinde Alibaba.com kadar Aliexpress Taobabo ve Alipay gibi dünyaca ünlü siteler de var. Her biri Çin üzerinden işleyen, mikro düzeyde sanal mağazalar zinciri olan bu şirketlerin çalışma mantığı arasında küçük farklar vardır. Fakat en nihayetinde hepsinin ortak özelliği Çin’den sipariş edilebilecek, çok ucuz fiyata sahip ürünleri kullanıcıların temin etmesini sağlamaktır. Çin’de bu konunun bu kadar başarılı bir şekilde yürütülmesinin ve bu tip e-ticaret sitelerinin Çin’de kolayca tutunabilmesinin birkaç nedeni var. Çin daha önceki senelerde dış ticaret konusunda çok zayıf bir ülkeydi. Çünkü dil olarak kültür olarak coğrafi konum olarak bazı handikaplar barındırıyordu. Kapitalist sisteme hızla adapte olan Çin ekonomisi hızla büyümeye başladı ve dış ticaret konusunda bir deve dönüştü. Şu anda dünyada en fazla dış ticaret yapan ülkelerden biri durumundadır. Bunun temel nedeni ise tamamen Alibaba bünyesindeki kuruluşlar.

Çin’in ticaret hacminin büyümesi, tam olarak Alibaba’nın büyümesiyle doğru orantılıdır. Dolayısıyla Çin, Alibaba projesine çok şey borçludur. Çin ürettiklerinin hemen hemen büyük bir çoğunluğunu tüm dünyaya sanal mağazaları üzerinden ulaştırıyor. Burada ham madde çok ucuz ve ayrıca çalışan maliyetleri komik düzeyde. Çin bütün bu düşük maliyetlerin yanında kargo konusunda da hükümetten ekonomik destek alınca, e-ticaret alanında lider ülkelerden biri olmayı başardı. Her ne kadar kargo süreçleri uzun olsa da Alibaba üzerinden alınan ucuz bir ürün, birçok kişinin ekonomik açıdan yüzünü güldürmektedir.

Alibaba’nın Yolculuğu

Alibaba sitesi yerli bir ismi çağrıştırması bakımından çoğumuzun ilgisini çekiyor. Alibaba ismi bütün dünyanın yakından bildiği Ali Baba ve Kırk Haramiler hikayesinden geliyor. Bazı şirketler için basit web siteleri tasarlayarak bu sektöre atılan ve oldukça yoksul bir yaşamdan gelen Jack Ma, bu büyük şirketin kapılarını 1999 yılında açtı. Farklı ülkelerde yer alan tedarikçilerin, ihracatçıların online şekilde birbirleriyle etkileşim kurmasının önünü açan Alibaba, bu alanda büyük bir eksikliği gidermiş oldu. İnternet üzerinden kendisine tedarikçi arayan firmalar arasında yoğun bir alışveriş ağı bu şekilde başlamış oldu.

Alibaba üzerinden yapılan satışların önemli bir çoğunluğu toptan şekilde gerçekleşiyor. Gerçi son zamanlarda özellikle Aliexpress gibi siteleri bünyesine aldıktan sonra bireysel olarak ürün alışverişine izin verseler de siparişlerin önemli bir çoğunluğunun tedarik amaçlı olan, yani toptan siparişlerden oluştuğunu görmekteyiz. Alibaba, ticaret yapmak adına çok verimli bir yöntemdir. Alibaba üzerinden yönergeleri doğru şekilde uygulayan kişiler, uygun tedarikçiler sayesinde ciddi karlar elde edebilir. Alibaba şu an için 200 civarı ülkede aktif şekilde kullanılıyor.

Alibaba’da profesyonel ya da amatör anlamda birçok şirketin profili söz konusu. Alibaba’daki şirket sayısının tüm dünyada 3 milyonun üzerinde olduğu belirtiliyor. Alibaba birkaç sene önce rekor bir halka arz gerçekleştirdi. Yahoo’nun da Alibaba üzerinde önemli bir hissesi vardır. Kurucu Jack Ma, kurup büyüttüğü şirketin şu anda onursal yürütücüsüdür, daha genç ve dinamik olan genç insanlara yolu açmak için istifa etmeyi seçmiştir.

Alibaba Güvenli mi?

Alibaba’nın genel kullanıcıları büyük ithalatçılardır. Çin pazarına açılmanın en kolay yolu olarak Alibaba görülmektedir. Alibaba kullanıcılarına bazı hizmetler sunmaktadır ve bu hizmetler karşılığında belli ücretler alır. Site içinde oldukça güvenli ve kapsamlı bir Ürün Arama/ Tedarikçi Arama özelliği bulunmaktadır. Alibaba’nın ilk senelerinde bazı art niyetli kullanıcılar, sitenin itibarını zedeleyecek sahtekarlıklara imza atmıştı. Alibaba bu anlamda tedarikçiler arasındaki güveni üst düzeye taşıyacak bazı önlemler almak zorunda kaldı.

Onaylanmamış ithalatçıların bilgisi arama sonuçlarında kullanıcılara sunuluyor, öte yandan her şirketten işletme onayı talep edilmektedir. İşletme onayları için Alibaba, kullanıcılardan herhangi bir para istemiyor. Alibaba ayrıca alım talepleri sonrasında satıcılar ve alıcılar arasında interaktif bir iletişime olanak tanıyor. Alibaba’da Basic, Standart ve Premium gibi seçenekler mevcut, size uygun paketleri alarak olanaklarınızı çoğaltmanız mümkün.

Alibaba’da Türkiye Üzerinden Satış Yapılabilir mi?

Alibaba’nın 200 civarı ülkede aktif olduğundan yukarıda söz etmiştik. Ülkemizde de Alibaba’nın sitesine ve öte yandan Alibaba Group bünyesindeki sitelere çok büyük bir ilgi var. Özellikle Alibaba Group içinde yer alan Aliexpress’in Türkiye trafiği oldukça yoğun. Fakat genelde bu trafiğin önemli bir çoğunluğu tekil ve bireysel alışverişlerden oluşuyor. Alibaba’da Türkiye üzerinden satış yapmak mümkün. Alibaba resmi olarak ülkemizde Aras Kargo ile bir anlaşma imzaladı.

Hatırlanacağı üzere Jack Ma ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasında daha önce birkaç defa görüşme gerçekleşmişti. Ülkemizdeki ithalatçıların ve küçük girişimcilerin Alibaba’da tsatış yapması adına önemli teşvikler söz konusu. Alibaba’nın Türkiye ile ilgili resmi bir sitesi bulunuyor. Bu sayfaya https://turkish.alibaba.com/ şeklinde ulaşmak mümkün. Sitede Türkçe dil desteği de bulunuyor ve sistemin işleyişini bu sayede kavramak çok daha kolay. Alibaba Türkiye pazarına henüz yakın zaman önce dahil oldu.

Site yöneticileri Alibaba’nın aynı zamanda Türkiye ihracatına da ciddi katkı yapacağını savunuyor. 5 sene içinde Alibaba sayesinde 50 milyar dolarlık bir ihracat katkısı bekleniyor. Alibaba Türkiye pazarını hızla genişletmeye devam ediyor. Şirket, birkaç gün önce Trendyol sitesiyle ortaklık yoluna gitti. Alibaba’da üye olmak, ödeme sistemini tanımlamak ya da ürün alıp satın almaya başlamak, oldukça kısa süreler içinde gerçekleşiyor.

Leave a Reply